Tulsi (Ocimum sanctum)

Tulsi (Ocimum sanctum) je rastlina pôvodom z juhovýchodnej Ázie a najmä Indie, známa aj ako Bazalka posvätná. Netreba si ju mýliť s obyčajnou bazalkou, ktorú tiež pravidelne jeme. Tulsi hrá dôležitú úlohu v ajurvéde, teda v tradičnej indickej medicíne a v hinduistických rituáloch. Hinduisti považujú za posvätnú nielen rastlinu, ale aj pôdu, z ktorej vyrastá. Používa sa pri rôznych náboženských rituáloch, pretože sa verí, že má očisťujúce schopnosti. Jeho liečebné využitie je skutočne široké, keďže nám môže pomôcť pri viacerých ochoreniach.

Jeho liečivé účinky

Tulsi je bohatá na vitamíny C a A, vápnik, železo, zinok a chlorofyl. Okrem nich obsahuje aj silice, eugenol, kyselinu ursolovú a linalool. Rastlina pomáha telu adaptovať sa na rôzne fyzické a psychické stresové faktory. Zvyšuje fyzickú a duševnú výkonnosť, znižuje poškodenie tkaniva a chráni telo pred škodlivými účinkami ťažkých kovov a iných toxínov, ktoré sa do neho dostanú. Chráni pred stresom a pomáha pri liečbe porúch spánku. Zmierňuje úzkosť a funguje ako prírodné antidepresívum. Pomáha nielen pri detoxikácii, ale je  účinný aj proti baktériám, vírusom a plesňiam, pričom pôsobí protizápalovo. Pomáha pri ranách a povrchových poraneniach, napr. pri hojení vredov a jaziev, ale pomáha aj pri bodnutí hmyzom. Je tiež účinným liekom proti parazitom a červom, ktorý má tiež bolestivý účinok.

Znižuje hladinu cholesterolu a upravuje hladinu cukru v krvi. Okrem cholesterolu znižuje aj vysoký krvný tlak, takže výborne pôsobí na zdravie kardiovaskulárneho systému.

Skrášľuje pleť, lieči akné a jazvy, sťahuje póry a rozjasňuje pleť. Na vlasy pôsobí naozaj dobre, keďže vďaka svojmu fungicídnemu účinku ničí lupiny, chráni pokožku hlavy pred vysušením a dokáže obmedziť vypadávanie vlasov.

Čistí krv a dobre pôsobí na obličky, pomáha odstraňovať obličkové kamene. Dobre poslúži aj pri liečbe astmy a iných ochorení dýchacích ciest, pretože uvoľňuje opuchnuté dýchacie cesty, čím poskytuje viac priestoru pre prichádzajúci vzduch. Posilňuje imunitný systém, zvyšuje počet T buniek a znižuje horúčku, preto sa v Indii s obľubou používa na liečbu tropických chorôb.

Tulsi je dobré aj na žalúdok, pretože chráni pred žalúdočnými vredmi. Na jednej strane zvyšuje aktivitu, počet a životnosť buniek žalúdka produkujúcich hlien, čím poskytuje účinnejšiu ochranu pred kyselinou, a na druhej strane znižuje stres, ktorý je tiež dôležitým faktorom rozvoja vredov.

A vďaka obsiahnutému eugenolu je tulsi účinným prostriedkom v boji proti parazitom.

Čo hovorí veda?

Štúdia publikovaná v Saudi Journal of Medical and Pharmaceutical Sciences skúmala antiparazitárne účinky tulsi. Vedci pripravili z byliny vodný extrakt a následne ním ošetrili červy. Zistilo sa, že vodný extrakt z tulsi paralyzoval ním ošetrené parazity na a zabil ich za 223 minút. Parazity vybrané pre experiment sú anatomicky veľmi podobné parazitom, ktoré infikujú ľudí, takže podľa vedcov existuje dôvod predpokladať, že tulsi je rovnako účinný aj proti parazitom žijúcim v ľuďoch.

Použitie

Tulsi pomáha prekonávať úzkosť, stres a depresiu a znižuje škodlivé účinky nesprávnej výživy. Pomáha tiež pri detoxikácii a poskytuje ochranu pred poškodením spôsobeným ťažkými kovmi a inými jedmi, ktoré sa dostanú do tela. Čistí krv, chráni obličky a pomáha odstraňovať obličkové kamene.

Môže sa použiť na ochranu kardiovaskulárneho systému, pretože znižuje vysoký krvný tlak a cholesterol. Je výborný aj pri liečbe cukrovky, keďže upravuje hladinu cukru v krvi a metabolické procesy v tele.

Posilňuje imunitný systém, pôsobí protizápalovo, robí dýchacie cesty priechodnejšími, preto je dobrým liekom pri astme a iných ochoreniach dýchacích ciest. Hoci malária u nás nehrozí, tulsi je výborným riešením aj pri tropických chorobách a horúčke.

Zvyšuje fyzickú a duševnú výkonnosť a podporuje hojenie rán. Má dobrý vplyv na krásu pokožky a vlasov, keďže lieči akné a znižuje vypadávanie vlasov.

Chráni žalúdok pred vredmi, pretože stimuluje a chráni bunky žalúdka produkujúce hlien a zároveň znižuje stres.

Je výborný proti bakteriálnym, vírusovým či plesňovým infekciám a vďaka obsahu eugenolu je účinný aj pri likvidácii parazitov.

Literatúra

https://citeseerx.ist.psu.edu/document?repid=rep1&type=pdf&doi=93762406951d7288317a9d807a04a5dc93e96157

https://saudijournals.com/media/articles/SJMPS_1247-49.pdf

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1878535223003325

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249909/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296439/

Názov:
Tulsi (Ocimum sanctum)

Latinský názov:
Ocimum sanctum

Obsah

Súvisiace produkty

 • Parasic Junior určený pre deti je 100% prírodný prípravok z byliniek. Obsahuje extrakty starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok, ako je slamiha piesočná, sladké drievko, bazalka posvätná a pestrec mariánsky, ktoré môžu pomáhať pri odstraňovaní škodlivých parazitov z organizmu.

  Parasic Junior

   20.90

  Parasic Junior určený pre deti je 100% prírodný prípravok z byliniek. Obsahuje extrakty starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok, ako je slamiha piesočná, sladké drievko, bazalka posvätná a pestrec mariánsky, ktoré môžu pomáhať pri odstraňovaní škodlivých parazitov z organizmu.

 • Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci rastlinné účinné látky. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Rastlinné účinné látky, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.

  Parasic

   20.90

  Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci rastlinné účinné látky. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Rastlinné účinné látky, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.