Zlepšenie kože a vlasov: akné a vyrážky

Zlepšenie kože a vlasov: akné a vyrážky

V priebehu dospievania sú vyrážky a rôzne formy akné tak rozšírené, že sa ich výskyt považuje za normálny. U ôsmich z desiatich puberťákov je na tvári celkom bežné. Nie je výnimočné, že sa objavia rôzne formy na chrbte, ako aj rôzne vyrážky na ostatných častiach tela. Chcete sa ich čo najskôr zbaviť? Poviete si, to je otázka. Samozrejme, že ÁNO! V tejto súvislosti mám pre vás dobrú správu ako na to. V prvom rade sa snažte získať čo najviac informácií, aké rozoznávame vyrážky, čo vlastne akné je. Hľadajte odpovede na základné otázky, ako vzniká, čo podmieňuje jeho vznik. Taktiež čo funguje proti týmto vyrážkam a ako im predchádzať. Po druhé správna domáca liečba je nesmierne dôležitá. Naučte sa postupovať tak, aby domáca liečba bola účinná. Bližšie sa o tom dočítate v tomto článku.

Základným prejavom problému sú komedóny (uhry) a zapálené vyrážky. Podľa stupňa závažnosti rozlišujeme niekoľko foriem. Viete, že kto má vážne problémy s akné, väčšinou si je sám na vine? Prečo? Robí totiž jednu veľkú chybu. Akú? Pri každom pohľade do zrkadla vyrážky obchytkáva, vytláča, čo je ”kameň úrazu”. Preto hneď úvodom si zapamätajte: hoci pokušenie je obrovské, žiadnej vyrážky či akné sa zbytočne nedotýkajte a nikdy nevytláčajte, pretože si môžete navodiť závažnejšie poškodenie pokožky.

V ťažkých prípadoch je liečba akné rozhodne nevyhnutná a vyžaduje si nie len vašu, ale predovšetkým profesionálnu lekársku starostlivosť a rozhodne navštívte dermatológa.

ČO JE AKNÉ?

Ide o chronické zápalové ochorenie vlasového vačku a mazovej žľazy. Je preto prirodzené, že postihuje kožné oblasti bohaté na mazové žľazy. Niet divu, že nachádzame akné na tvári, na hrudníku či na chrbte, najmä v jeho hornej oblasti.

Bežne sa množstvo mazu bez problémov vylučuje otvorom vo vlasovom vačku na povrch pokožky. V tomto prípade sa nielenže tvorí nadmerné množstvo mazu, ale nastáva aj porucha rohovatenia hornej časti vačku. Túto poruchu činnosti pokožky väčšinou dedíme. Bunky, ktoré vystielajú steny vačku sa v tomto prípade veľmi rýchlo odlupujú, zhlukujú a upchajú jeho vývod. Maz – sebum sa tak hromadí pod akýmsi ”krytom”. Navyše sa v upchatých vačkoch vytvára výborné prostredie na rozmnoženie baktérií Propionibacterium acnes. Tieto žijú za normálnych okolností v malom počte na našej pokožke. Ak sa však premnožia, následne spôsobujú zápal. Tieto baktérie totiž produkujú chemické látky a enzýmy vyvolávajúce zápal. Po čase už upchatý vývod vačku neudrží svoj obsah a praskne. Maz, odlúpnuté kožné bunky a baktérie sa dostanú na povrch pokožky a okolitú kožu. Tým sa môže šíriť infekcia ďalej.

EXISTUJÚ DVA TYPY AKNÉ

Základným prejavom akné sú komedóny (uhry) a zapálené vyrážky. Najjednoduchšia forma akné je acne comedonica, ktorá sa vyskytuje v období puberty najmä v oblasti nosa, čela a líc. Novovytvorené komedóny (nazývajú sa uzavretý komedón alebo biely komedón) vyzerajú ako malé hrboľčeky bielej farby na povrchu kože. Staršie komedóny sa dostanú na povrch kože a otvoria sa. Tie nazývame komedón otvorený alebo takzvaný čierny komedón podľa svojej farby vďaka obsahu melanínu v uzávere ústia vačku. Ide o zoxidovaný maz – sebum. Objaví sa červíkovitý útvar s čiernou hlavičkou – ľudovo nazývaný úhor, odborne komedón. Čierne komedóny môžu trvať veľmi dlho, pretože ich obsah veľmi pomaly vyteká na povrch kože. Čierne ani biele komedóny by sa nemali vytláčať alebo vyškrabávať. Môže ich odstraňovať iba kozmetička alebo dermatológ v sterilných podmienkach. Tkanivo poranené vytláčaním alebo vyškrabávaním sa môže infikovať stafylokokmi, streptokokmi a inými kožnými baktériami. Po vytlačení sa komedóny obnovia už po niekoľkých týždňoch.

Niekoľko komedónov na pokožke nie je žiadna tragédia a nepovažuje sa za ochorenie. Esteticky pôsobia síce rušivo, ale pri správnom a pravidelnom ošetrovaní môže mladý človek pubertou prejsť bez následkov na koži i na sebavedomí.

Keďže maz produkovaný mazovou žľazou nemôže voľne opustiť mazový pór a pritom je živnou pôdou pre niektoré hnisotvorné baktérie, komedón sa môže aj zapáliť. Ak sa z ojedinelých nezapálených komedónov stávajú početné výsevy a následne nahnisané vyrážky, ošetrenie už patrí do rúk dermatológa. Inak sa komedóny – uhry môžu zvrhnúť na akné.

AKNÉ MÔŽU MAŤ RÔZNU FORMU

 • Papuly – vznikajú na mieste uzatvorených a otvorených komedónov, keď sa poškodí stena vačku. Vtedy sa biele krvinky ponáhľajú na miesto poranenia a póry sa zapália. Preto papuly majú červené sfarbenie.
 • Pustuly – sa vytvárajú z papúl o niekoľko dní neskôr, keď biele krvinky prerazia svoju cestu na povrch pokožky. Toto obyčajne nazývame pupienky. Ak sú malé, trvajú krátko. Veľké trvajú viac než 7 dní a vstrebávajú sa veľmi dlho, kým úplne zmiznú.
 • Cysty – tvoria sa pri ťažkých formách akné. Pupienky a koža okolo nich sa vtedy zapália a zápal sa šíri aj do susediacich vačkov.
 • Jazvy – ťažké zápalové procesy sa po vyliečení akné hoja kozmeticky rušivými jazvami, ktoré môžu pretrvať a ochorenie pripomínať po celý život.

Dôležité upozornenie: Nevytláčajte pupienky pri každom pohľade do zrkadla, hoci pokušenie je obrovské. Prsty nechajte na pokoji alebo ich zamestnajte inou činnosťou. Pri nesprávnom uhle tlaku alebo podráždení kože nechtami, môže dôjsť k hlbokým zápalom, ktoré sa hoja jazvami.

PRÍČINY

Klinické testy nepotvrdili, že mastná koža a akné sú bezprostredný dôsledok nesprávnej výživy (napr. konzumácia veľkého množstva čokolády). Na druhej strane je nesporné, že zdravá výživa a zdravý životný štýl podporujú imunitný systém a znižujú tvorbu zápalov v organizme. Potvrdzuje to aj fakt, že až 75 % populácie vo vyspelých krajinách trpí akné, kým v rozvojových krajinách nepoznajú, čo je to akné. Spôsobiť či podporiť ho môžu rôzne faktory:

 • Porušené rohovatenie buniek vo vlasovom vačku a jeho upchatie
 • Zvýšená produkcia mazu účinkom androgénnych pohlavných hormónov
 • Nadmerné rozmnoženie baktérií Propionibacterium acnes a kvasiniek, ktoré sa za normálnych okolností v malom počte nachádzajú na povrchu pokožky
 • Skryté alebo driemajúce zápalové ložiská vo vnútri organizmu – napr. zápal zubného koreňa alebo mandlí
 • Prekyslenie organizmu a jeho následky (prípadne iné ochorenie žalúdka, pečene, obličiek, kvasinkové infekcie a pod).
 • Dedičnosť – výskyt akné sa dá očakávať, ak ním trpeli v období dospievania jeden alebo obaja rodičia.

PREČO VZNIKÁ AKNÉ, NAJROZŠÍRENEJŠÍ PROBLÉM V PUBERTE

Čo považujeme za akné? Patrí medzi najčastejšie kožné choroby. V puberte sa s rozličnou intenzitou vyskytuje takmer u každého z nás, v skorej dospelosti spontánne vymizne. Niekedy pretrváva až do 30. roku života, prípadne aj dlhšie. Čím skôr sa akné prejaví, tým vážnejší je jeho rozsah. Postihuje trocha viac chlapcov a máva u nich zväčša dramatický priebeh. Prečo?

Kým v detstve funguje iba minimum pohlavných hormónov, vo veku okolo 11 rokov vypukne doslova hormonálna erupcia. ”Prebudené” androgénne hormóny (mužské pohlavné hormóny):

 • spôsobujú premenu jemných chĺpkov na určitých častiach tela na dlhšie a hrubšie ochlpenie,
 • aktivujú potné, ale najmä mazové žľazy. Maz – sebum vyprodukovaný mazovými žľazami, premasťuje povrch kože, chlpy a vlasy a ochraňuje ich proti škodlivinám.

V období puberty je u väčšiny mládeže činnosť mazových žliaz nadmerná. Vzniká mastná a lesklá pokožka predovšetkým na tvári – čelo, nos, brada, spánky a líca, ďalej na ramenách, hrudníku a hornej časti chrbta, kde sa mazové žľazy najviac sústreďujú. Okolo ústia vlasového vačku sa vytvorí akýsi lievik, v ktorom sa hromadí maz – sebum. Ten neustále dráždi pokožku a povzbudzuje ju k urýchlenému rohovateniu. Steny lievika postupne zhrubnú, póry sa trvalo rozšíria a pokožka vzhľadom pripomína perforovanú kôru pomaranča. V miernejšej forme sa zvýšená činnosť mazových žliaz nazýva seborea (lat. sebum – maz, rhoe – tiecť). Považuje sa pre tento vek za fyziologickú, pretože určitými prejavmi seborey trpia takmer všetci mladiství.

STRES A AKNÉ

Existuje medzi nimi súvis? Odpoveď je ÁNO. Stres môže zhoršiť symptómy. Avšak mierny a slabý stres sa väčšinou môže prekonať bez veľkých problémov, ak sa zvolí správna liečba akné. Druhá otázka je, ako stres vplýva na akné. Vysvetlenie: koža trpiacich na akné obsahuje upchaté póry, ktoré sú neviditeľné. Stres vyvolá zápalovú reakciu v tele a môže zapríčiniť poškodenie steny týchto pórov. Keď sa toto stane, telo reaguje začervenaním okolo poškodeného póru a prílevom pupienkov. Súčasne, keď prežívame stres, naše nadobličky zvýšia svoju aktivitu. Hladina androgénov (mužských hormónov), ktoré tieto žľazy produkujú, vzrastie. Táto situácia sa zvlášť vyskytuje u žien, ktoré produkujú omnoho väčšie percento androgénov v nadobličkách ako muži. Tak sa vysvetľuje, prečo pravdepodobne stres vplýva na ženy viac ako na mužov pri vzniku akné.

INDIVIDUÁLNA STAROSTLIVOSŤ O KOŽU V PUBERTE

Stres, fajčenie, nečisté ovzdušie, málo tekutín a málo vlákniny vo výžive podporujú tvorbu toxínov v organizme. Preto v prvom rade zmeňme stravovanie. Ak nás trápia rôzne vyrážky, alebo máme sklon na akné, nutné sú aj pravidelné kúry, ktoré detoxikujú črevný a krvný systém a upravia metabolizmus. Veľký pomocník predstavuje Clean Inside Program. Ďalej užívanie výživových doplnkov, ktoré obsahujú zinok, kremík, vitamín B, morské riasy alebo sladkovodná zelená riasa chlorella. Vynikajúci spôsob, ako posilniť imunitu aj stav pokožky je užívanie liečivej huby Cordyceps. Pôsobí protizápalovo, zlepšuje okysličenie krvi a krvný obeh. Preto môže byť vhodnou liečbou aj pre ťažké formy akné a hnisajúcich vredov.

PROFESIONÁLNA LIEČBA

Liečba závisí od stupňa závažnosti poškodenia pokožky. Rozoznávame tri stupne. Pri každom sa volí iný postup:

 1. Ľahký stupeň sa prejavuje bielymi bodkami na tvári bez zápalov. Liečba nie je drastická a nevyžaduje si antibiotiká. Stačia kozmetické alebo lekárenské prípravky s obsahom benzoyl peroxidu alebo retinoidu.
 2. Stupeň sa nazýva zápalový, s červenými a hnisajúcimi pľuzgierikmi. Ošetruje sa podobne ako ľahké akné, ale v kombinácii s antibiotikami. Tie sa nanášajú priamo na postihnuté miesto. Súčasne sa liečba podporuje orálnym užívaním iných antibiotík proti akné patriacich do skupiny erytromycínov, tetracyklínov, doxycyklínov a pod.). Lekári zväčša kombinujú všetky tri spôsoby liečby, čiže čistenie pleti pomocou kozmetických prípravkov, lokálne nanášanie antibiotík na postihnuté miesta a požívanie antibiotík proti akné.
 3. Najťažší stupeň akné, keď sa na pokožke vytvárajú hnisavé uzlíky a cysty, si vyžaduje špeciálnu starostlivosť a jednoznačne patrí len do rúk lekára – dermatológa, ktorý musí postupovať veľmi opatrne a obozretne, aby sa miera poškodenia nezväčšila.

AKO MÔŽEME LIEČBU SAMI USKUTOČNIŤ?

Spomeňme si na tri základné príčiny:

 1. prečistenie pórov,
 2. zabitie baktérií a
 3. minimalizáciu oleja.

Treba dodržať tieto tri zásady starostlivosti o kožu, ktoré pomôžu v boji:

 • Aktívna hygiena (regulovanie rohovatenia pokožky a mazotoku)
 • Aktívne pôsobenie proti zápalu a infekcii
 • Pravidelná starostlivosť hydratačnými prípravkami

Správna liečba predstavuje základný kľúč. Uvádzame konkrétny návod na postup ako čistiť a následne dezinfikovať pokožku. Ak dodržíme uvedené rady, zistíme, že úspešná liečba je možná. Môžeme predchádzať komplikáciám, a to všetko je v našich rukách.

Čistenie pokožky

 • Pokiaľ sú komedóny – uhry iba na povrchu, nezapálené a otvorené, môžeme ich večer opatrne odstrániť pri prísnych hygienických podmienkach, t.j. čistými a krátkymi nechtami, obalenými obrúskom. Tlačíme ich od seba, aby nevznikli červené škvrny od nahromadenej krvi, nikdy nie k sebe! Nešetrné, hrubé čistenie a liehové odmasťovanie pleť ničí, stáva sa citlivejšou a jej stav sa zhoršuje.
 • Pred čistením pleť naparme, alebo aspoň na postihnuté miesta nakrátko priložme tampóny namočené v horúcom bylinkovom odvare. Prípadne priložme použité teplé vrecúška porcovaného harmančekového alebo medovkového čaju.
 • Po naparení môžeme čistenie doplniť vytlačením nezapálených komedónov do otvorov expresora. Expresor je špeciálna kovová lyžička s očkom, ktorú je možno zakúpiť v predajni zdravotníckych potrieb alebo cez internet. Treba požiadať o zaškolenie známu kozmetičku, aby ste si nesprávnym používaním nespôsobili jazvičky. Menej rizikové, ale aj menej účinné, je použitie skleného očného kvapkadla.
 • Ojedinelé povrchovo zapálené komedóny môžeme po naparení otvoriť dezinfikovanou ihlou (postačuje dezifekcia nad plameňom plynového horáka) a tampónom odsať hnis. Iné svojpomocné manipulácie nie sú vhodné a vyhýbajme sa im.
 • Vyhľadajme kozmetičku, prípadne dermatológa, ak sa na tvári objavujú bolestivé pupienky s výraznejšími a hlbšími zápalmi

Ďalšie kroky

 • Po lokálnom čistení komedónov pokožku vydezinfikujeme. Trendom sú pleťové vody s nižším obsahom alkoholu ako v minulosti. Účinok sa dopĺňa dezinfekčnými, sťahujúcimi (adstringentnými) a upokojujúcimi látkami. Osvedčili sa extrakty z repíka lekárskeho, šalvie lekárskej, čajovníkový olej (TTO), manukový olej, dibenzoyl peroxid, gáfor, mentol atď. Po čistení sú prospešné sťahujúce a antibakteriálne pleťové masti.
 • Nezabudnime dezinfikovať aj mobil, ktorý predstavuje pohromou pre pleť. Vyskytuje sa na ňom množstvo baktérií a sú zdrojom vyrážky na pleti v zóne, kde si ho prikladáme. Aby sme tomu predišli, stačí po večernom čistení pleti očistiť aj mobil. Stačí ho pretrieť tampónom s čistiacou vodou alebo antibakteriálnou vreckovkou.
 • Cez deň využime pohotovostné dezinfekčné tyčinky. Obsahujú vysoké koncentrácie antibakteriálnych látok. Nanesme ich po bodovom dotyku na problémové miesta aj niekoľkokrát denne. Umožňujú okamžité ošetrenie začínajúceho zápalového procesu a navyše okamžite zabránime rozneseniu zápalu po pokožke.