Vitamín B2

Vitamín B2, tiež známy ako riboflavín, patrí medzi vitamíny B-komplexu a zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravia ľudského tela. Názov vitamínu pochádza z gréckych slov „rhodos“ (čo znamená červený) a „flavus“ (čo znamená žltý), čo sa týka žltkastej farby riboflavínu. Hoci je vitamín B2 v požadovanom množstve prítomný v mnohých potravinách a pri priemernej diéte, stále je dôležité pochopiť jeho úlohu, účinky a problémy spôsobené jeho prípadným nedostatkom.

Jeho liečivé účinky

Vitamín B2 sa primárne podieľa na procesoch tvorby energie buniek. Riboflavín je totiž stavebným kameňom enzýmov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v metabolizme sacharidov, tukov a bielkovín. Telo pri tvorbe energie premieňa makroživiny z potravy (sacharidy, tuky a bielkoviny) na energiu, ktorá je nevyhnutná pre udržanie normálnych životných funkcií.

Vitamín B2 tiež zohráva úlohu pri udržiavaní zdravia pokožky, vlasov a nechtov. Jeho nedostatok môže prispieť k praskaniu a suchosti pokožky, praskaniu kútikov úst a zápalom jazyka. Riboflavín patrí medzi antioxidanty, ktoré pomáhajú telu chrániť sa pred škodlivými voľnými radikálmi. Prostredníctvom týchto antioxidačných účinkov môže vitamín B2 prispieť aj k zníženiu rizika kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny. Pomáha predchádzať osteoporóze a môže zmierniť príznaky migrény. Má Podporuje fungovanie imunitného systému, pretože stimuluje fagocytózu a pôsobí protizápalovo. Poskytuje tiež určitú ochranu pred vznikom sivého zákalu.

Najcharakteristickejším príznakom nedostatku vitamínu B2 je únava a nedostatok energie, ku ktorému dochádza v dôsledku poruchy tvorby energie. Môže sa vyskytnúť aj zápal pier a ústnej sliznice, ktorý môže byť bolestivý a nepríjemný. Popraskanie kože a oblastí okolo očí, ako aj zvýšené riziko sivého zákalu môžu naznačovať aj nedostatok vitamínu B2. Postihnutí sú často podráždení a môžu mať aj depresiu.

Nedostatok vitamínu B2 je zvyčajne spôsobený nesprávnou výživou, ako je nevyvážená strava alebo nedostatok chuti do jedla. Vegetariáni a vegáni sú tiež vystavení väčšiemu riziku vzniku nedostatku vitamínu B2, keďže mnohé potraviny bohaté na vitamín B2 sú živočíšneho pôvodu.

Čo hovorí veda?

Vitamín B2 môže pomôcť pri liečbe bakteriálnych infekcií, aspoň to zistili japonskí vedci počas experimentu na myšiach. Myši boli infikované baktériami E. coli a Streptococus aureus, ktoré sú nebezpečné aj pre ľudí, a následne im podali infúziu vitamínu B2, čo výrazne znížilo úmrtnosť myší. Podľa vedcov to robí z riboflavínu sľubný prostriedok pri liečbe infekcií.

Použitie

Odporúčaná denná dávka vitamínu B2 (RDA) pre dospelých je zvyčajne 1,1 až 1,3 miligramu, ale táto hodnota sa môže líšiť v závislosti od rôznych faktorov ako tehotenstvo, dojčenie, fyzickej aktivity a podobne. Na zabezpečenie dostatočného príjmu vitamínu B2 je potrebná pestrá a vyvážená strava, vrátane potravín bohatých na riboflavín, ako sú mliečne výrobky, mäso, ryby, vajcia, celozrnné výrobky a zelená listová zelenina.

Vitamín B2, čiže riboflavín, je nevyhnutný pre optimálne fungovanie ľudského tela. Jeho úloha pri výrobe energie a metabolizme buniek je vynikajúca, podieľa sa tiež na udržiavaní zdravia pokožky a zraku a má antioxidačné vlastnosti. Jeho nedostatok môže spôsobiť množstvo problémov vrátane únavy, kožných problémov a porúch zraku. Na dosiahnutie odporúčaného denného príjmu sa oplatí dodržiavať pestrú stravu, ktorá zahŕňa potraviny bohaté na riboflavín.

Recenzie

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15178375/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7037471/

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/riboflavin-vitamin-b2/

Názov:
Vitamín B2

Latinský názov:
Vitamín B2

Obsah

Súvisiace produkty

  • Zľava

    Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.

    Detox Vital

     23.06 Original price was: € 23.06. 18.91Current price is: € 18.91. -18%

    Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.