Je to normálne, alebo znepokojivé?

Vážený pán doktor,

Včera ráno som bol na kolonoskopii. Cez deň som mal stolicu s hnačkou, v ktorej som našiel krvavý hlien. Je to normálny jav alebo je to dôvod na obavy? Odber sa nerobil, všetko bolo v poriadku, výsledok negatívny. Laboratórny a brušný ultrazvuk sú tiež v poriadku. Možno však pozorovať niektoré vnútorné hemoroidné uzliny.

V marci som mal vírusovú enteritídu s krvavou hlienovitou hnačkou. Asi 2 týždne predtým som užíval antibiotiká na infekcie horných dýchacích ciest. Stolica sa mi odvtedy znormalizovala, ale hlieny neustali, preto som bol na vyšetrení. V období medzi vírusovou infekciou a vyšetrením som mal krvavý hlien v stolici . Užíval som probiotiká.

Mám 25 rokov, nefajčím, nepijem. Ak bola kolonoskopia v poriadku (nemám zápal čreva), prečo nájdem hlieny takmer v každej stolici, ktorá bola raz aj krvavá? Môže stres vyvolať takéto príznaky? Alebo je to IBS? Každopádne som veľmi panický a úzkostný, nehovoriac o tom, že si myslím, že som tak trochu hypochonder.

Vopred ďakujem za odpoveď!

Vlado

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 30. januára
(gastroenterológ)

Milý Vlado!

Z napísaného usudzujem, že krv v stolici môže byť spôsobená čiastočne syndrómom dráždivého čreva a čiastočne hemoroidmi. Popri užívanie prebiotík a probiotík by som odporúčal aj kúru Normix.

S úctou

MUDr. Podlupszki