Otázka

Vážený pán doktor,

som 22-ročná žena a nedávno som podstúpila antibiotickú liečbu  ochorenia dýchacích ciest. Užívala som antibiotikum Cefzil. V súvislosti s užívaním lieku prišla hnačka (hlienovitá, niekedy krvavá, ale krv je jasnočervená).

Brala som aj Normaflor, držím diétu (sucháre, jablká, banány, jogurty), takže jem len potraviny, ktoré majú zadržať stolicu. Neschudla som, len kvôli tejto diéte. Na záchod chodím 3-4 krát denne, ale textúra stolice a krv v stolici ma desí.

Pred pár rokmi som mala niečo podobné, ale potom to do dvoch týždňov prešlo.

Je oprávnené podozrenie na zápalové ochorenie? Určite navštívim obvodného lekára, ak sa situácia nezlepší, len sa bojím, že ma pošle na kolonoskopiu. Mám tiež vážny nedostatok železa a anémiu. Nemôže byť toto príčinou anémie?

Čo by podľa Vás mohlo byť príčinou?

Vopred ďakujem za odpoveď a pomoc!

S pozdravom

Brigitta

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 30. januára
(gastroenterológ)

Milá Brigi!

Podľa môjho názoru sú ťažkosti spôsobené antibiotikami, ktoré ničia probiotické kmene v črevnej flóre. Odporúčam užívať probiotiká. Ak sa situácia nezlepší, je potrebné predložiť vzorku stolice na vyšetrenie  Clostrícia.

S pozdravom
MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor,

Včera ráno som bol na kolonoskopii. Cez deň som mal stolicu s hnačkou, v ktorej som našiel krvavý hlien. Je to normálny jav alebo je to dôvod na obavy? Odber sa nerobil, všetko bolo v poriadku, výsledok negatívny. Laboratórny a brušný ultrazvuk sú tiež v poriadku. Možno však pozorovať niektoré vnútorné hemoroidné uzliny.

V marci som mal vírusovú enteritídu s krvavou hlienovitou hnačkou. Asi 2 týždne predtým som užíval antibiotiká na infekcie horných dýchacích ciest. Stolica sa mi odvtedy znormalizovala, ale hlieny neustali, preto som bol na vyšetrení. V období medzi vírusovou infekciou a vyšetrením som mal krvavý hlien v stolici . Užíval som probiotiká.

Mám 25 rokov, nefajčím, nepijem. Ak bola kolonoskopia v poriadku (nemám zápal čreva), prečo nájdem hlieny takmer v každej stolici, ktorá bola raz aj krvavá? Môže stres vyvolať takéto príznaky? Alebo je to IBS? Každopádne som veľmi panický a úzkostný, nehovoriac o tom, že si myslím, že som tak trochu hypochonder.

Vopred ďakujem za odpoveď!

Vlado

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 30. januára
(gastroenterológ)

Milý Vlado!

Z napísaného usudzujem, že krv v stolici môže byť spôsobená čiastočne syndrómom dráždivého čreva a čiastočne hemoroidmi. Popri užívanie prebiotík a probiotík by som odporúčal aj kúru Normix.

S úctou

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor!

Som 47 ročný muž a chcel by som Vás poprosiť o radu. V októbri 2021 som išiel na gastroenterológiu s miernymi brušnými ťažkosťami, hnačkou a vyprázdňovaním. Lekár odporučil kolonoskopiu. Pri vyšetrení mi bol zistený 4 mm plochý tubulárny adenóm v zostupnom tračníku, ktorý bol odstránený. Na hranici rektosigmatu bol objavený 15 mm tubulovilózny polyp, ktorý bol odstránený neskôr, v januári 2022, pretože si vyžadoval lepšie vybavenie a operačnú sálu. Menší polyp vykazoval miernu dyspláziu a väčší polyp vykazoval strednú dyspláziu v obmedzenej oblasti. (Viedenská klasifikácia 3). To bolo uvedené aj v záverečnej správe: – sliznica zostupnej a sigmatickej sú inak intaktné, lúmen je pravidelný. – sliznica konečníka je neporušená, lúmen je pravidelný. Lekár mi po roku od zákroku odporučil kontrolnú kolonoskopiu, ale pre rôzne (nie zdravotné) problémy som sa na ňu nedostavil. Donedávna som žil bez príznakov, no asi mesiac sa mi na záchode opakovane objavuje červená krv, zatiaľ asi 4-5 krát. Nemieša sa mi so stolicou, nie je penivá, ani hlienovitá. Objavuje sa na povrchu stolice alebo na papieri. Nemám žiadne bolesti ani iné príznaky. Neschudol som, za posledné mesiace som dokonca pribral. Hľadám odpovede na nasledujúce otázky – mohlo sa stať 2 a pol roka po kolonoskopii, že by sa malígny proces začal buď v konečníku alebo v hrubom čreve, alebo mohol byť prítomný  už v čase vyšetrenia, ale zostal skrytý? Podľa mojich vedomostí sa polypy môžu vyvinúť na rakovinu až po dlhšom čase, 10-15 rokov. Je to naozaj tak? Ak áno, prečo je potrebné ďalšie vyšetrenie každé 1, 2 alebo 3 roky? Ak už mal človek  polyp, môže sa rakovina vyvinúť rýchlejšie? Podstupujem výrazné riziko, ak sa na ďalšiu kolonoskopiu so svojím problémom prihlásim až 3 roky po zákroku? Čo znamená Viedenská klasifikácia 3?

Za vašu odpoveď vopred ďakujem!

Fero

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 11. januára
(gastroenterológ)

Dobrý deň, Fero!

Nové kolonoskopické vyšetrenie sa vo Vašom prípade odporúča, aby sa skontrolovalo, či sa polypy, ktoré boli odstránené, neopakovali. Teoreticky sa polyp alebo nádor znovu rozvinie až po rokoch, ale už som sa stretol s podobným prípadom, keď sa objavili za  kratšie obdobie.. Tie však vykazovali agresívnejšie správanie ako ostatné. Viedenská klasifikácia znamená patologickú klasifikáciu, ale na základe histologického nálezu sa v  prípade Vašich polypov nenašli žiadne rakovinové zmeny.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor!

 

Už veľmi dlho asi 3 mesiace nemám riadnu stolicu. Kolíše to niekde medzi veľmi mäkkou a hnačkou. Stáva sa to 4 krát denne. Sú dni, keď nemám ani nutkanie na stolicu. Keď som celý deň niekde vonku, prechádzam sa alebo nakupujem. Stravujem sa zdravo, jem veľa zeleniny a ovocia, ryby a mäso. Sacharidom sa vyhýbam, beriem ich len vo forme müsli, s chia semienkami, ľanovými semienkami atď. Úplne sa vyhýbam cukru a rafinovaným potravinám. Nepijem mlieko ani nealko nápoje. Pijem 2-3 litre vody denne. Ako maturantku ma čakajú ťažké skúšky, takže som vo veľkom strese. Odkedy si pamätám, bojujem s nadúvaním a zápchou (bolesti sa vyskytujú len ojedinele, väčšinou spôsobené nafukovaním). Bola som vegetariánkou 8 rokov, jedla  som ryby, vajcia a mliečne výrobky, ale moje brušné ťažkosti zostali rovnaké. Od januára  jem opäť aj mäso a od mája mám riedku stolicu a hnačku. Časté je aj nafukovanie a okrem toho mám od mája periorálnu dermatitídu a De Quervainovu tendinitídu. Ďalej po defekácii cítim, že som sa úplne nevyprázdnila a cítim ťažký pocit v bruchu (bez bolesti, len pri veľkom nafukovaní, zachytené črevné plyny spôsobujú bolesť). Pred povedzme 5 mesiacmi, keď som mala ešte normálnu stolicu, sa mi tiež viackrát stalo, že v nej bola bledá krv (trochu to zafarbilo vodu), ale na toaletnom papieri  krv nebola. Prežívam veľmi stresujúce obdobie a môj zdravotný stav to len zvyšuje. Mám podozrenie, že mám syndróm dráždivého čreva (v najlepšom prípade), ale veľmi sa bojím, že mám Crohnovu chorobu. Je to pravdepodobné pri týchto príznakoch? K lekárovi môžem ísť až o pár týždňov, preto Vás prosím o radu. V rodinnej anamnéze nie je žiadny dôkaz ochorenia tráviaceho systému.

Za odpoveď ďakujem

Monika

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 04. januára
(gastroenterológ)

Milá Monika,

Aj podľa mňa ide o IBS. Skúste brať Swiss Probiotix Max 2x denne. Ráno asi hodinu po jedle a večer pred spaním, keď už nejete, nepijete.
Ak po absolvovaní kúry nepocítite zlepšenie, určite by sa odporúčalo dať si spraviť rektálne vyšetrenie.

S pozdravom

MUDr Csaba Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor,

Včera som mal krvavú stolicu (červená krv)  a cítil som mierny tlak v konečníku. Už sa stalo, že do záchodovej misy spadla kvapka krvi. Naozaj sa bojím, myslím na najhoršie. Krv v stolici som dnes nevidel, ale cítim mierny tlak pod ľavým rebrom. Mohol by som to nazvať nepríjemným pocitom v bruchu, ako to bývalo, ale na radu lekára som si vzal DUSPATALIN. Rád by som sa spýtal; Môžu to byť hemoroidy, syndróm dráždivého čreva, či aj niečo vážnejšie? Mám 32 rokov, mám sedavé zamestnanie, pracujem 10-12 hodín denne a mám aj nadváhu.

Erik

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2022. 16. apríla
(gastroenterológ)

Milý Erik,

Odporúčal by som Vám rektoromanoskopické vyšetrenie, ide o endoskopické vyšetrenie čreva, ktoré môže odhaliť zápal, krvácanie, vredy alebo polypy sliz je možné odhaliť zápal, krvácanie, vredy alebo polypy v sliznici konečníka. Polypy v čreve spočiatku nespôsobujú sťažnosti a v závislosti od ich veľkosti môžu byť odstránené počas vyšetrenia. Poradil by som Vám aj, aby ste čo najskôr zmenili Vaše stravovacie návyky, cvičte, prechádzajte sa, a pite dostatok tekutín.

S pozdravom

MUDr.Podlupszki

Otázka

Prajem pekný večer! Môj problém je, že po posledných troch stoliciach som mal na toaletnom papieri zrazenú aj čerstvú červenú krv. Asi pred dvoma mesiacmi som mal vonkajší hemoroid, ktorý som si liečil krémom Reparon a po týždni mi to zmizlo. Môže to byť znova z hemoroidov? Čítal som informácie o krvi v stolici a dosť ma to vyplašilo.  Za vašu odpoveď vopred ďakujem!

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2019. 16. septembra
(gastroenterológ)

Vážený záujemca!

Krvácanie z hemoroidov má zvyčajne jasne červenú farbu. Namáhanie spojené so zápchou môže spôsobiť roztrhnutie tkanív konečníka, čo je tiež spojené s krvácaním. Odporúčam Vám navštíviť Vášho rodinného lekára, ktorý Vám výberom najvhodnejšej liečebnej metódy pomôže čo najskôr sa zotaviť.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.