Postcovidový syndróm

Vážená pani  doktorka!

Mám otázku ohľadom post Covid symptómov. Nasadil som si diétu a kúru probiotík (kefír, konzumácia fermentovaných potravín), veľmi to nepomohlo. Problém je, že keď ráno vypijem pár dúškov vody, spôsobí mi to štípanie, nevoľnosť v okolí žalúdka (môže ísť o zápal žlčníka?). Okrem toho sa náhodne objavuje nepríjemný pocit v uchu, ktorý je sprevádzaný kŕčmi žalúdka, zhoršením, pulzom filiformis (ľahko potlačený, rýchly pulz), chvením rúk, pocitom, že musím utiecť, pocitom na omdletie a končiacim hnačkou na druhý deň. Tiež som minule leto vypil 1 hlt piva (nemám histamínovú intoleranciu, bol som aj na labáku a výsledok negatívny), potom som si všimol, že to okolo žalúdka prestalo na 3 hodiny a potom prišla sada príznakov: potenie, pokles krvného tlaku, nepravidelný, rýchly pulz . Môže to byť nedostatok enzýmov? Tento problém trvá takmer od októbra 2020, s rozmazaným videním, pocitom neistoty a neprechádza.

Uvedomil som si, že existuje akási “transférová chyba” ,medzi “Vagusovým nervom”, žalúdkom a črevným systémom.

Napadlo ma, že budem  užívať ďalšie pro- a prebiotiká “Saccharomyces Boulardii a Spirulina.

Už rok skúmam post-covidový efekt. Veľa mojich post-covidových priateľov uviedlo, že vôbec neznášajú alkohol. Moja otázka znie, čo to vlastne je ?Keby tam nebol koronavírus, akú chorobu by ste predpokladali, čo mi je?

Mal som MR srdca, ultrazvuk, aj EKG a všetko bolo v poriadku.

S pozdravom

Tomáš – zubný asistent

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2022. 26. februára
(interná lekárka)

Milý Tomáš!

V post-covidovom syndróme po infekcii Covid-19 sa, žiaľ, môže objaviť pomerne veľa symptómov, ktoré môžu trvať dlho.

Sťažnosti okolo žalúdka sa môžu dokonca vyskytnúť v dôsledku žalúdočných vredov a / alebo refluxu. Odporúčam čo najskôr navštíviť gastroenterológa, ktorý môže odporučiť vyšetrenie žalúdka (gastroskopia). Vzhľadom na  brušné ťažkosti je nevyhnutný aj brušný ultrazvuk, ktorý môže tiež pomôcť identifikovať prípadný žlčníkový kameň.

Náhodné ochorenia sú trochu „nepolapiteľné“. Na základe popísaného môže ísť o panickú poruchu (záchvat paniky), ale nedá sa vylúčiť ani neurologická príčina. Vzhľadom na poruchu zraku a pocit neistoty by bolo potrebné aj neurologické vyšetrenie.

Symptómy novej „citlivosti na alkohol“ sú trochu podobné príznakom intolerancie alkoholu, ale ide o geneticky podmienený stav, takže sťažnosti sa neobjavujú náhle. Intolerancia alebo alergia je možná, ale nie konkrétne na alkohol, ale na iné zložky konzumovaného piva, napr. proti nejakému druhu konzervačnej látky. Určite je dobré, že sa urobilo kardiologické vyšetrenie. Zvážte vyššie uvedené, prediskutujte to s Vaším rodinným lekárom a potom môžu začať ďalšie vyšetrovania.

Prajem veľa zdravia!

S pozdravom,
MUDr. Sára Rebeka Tóthová