Otázka

Vážený lekársky tím NaturalSwiss,

Píšem Vám z úplného zúfalstva, keďže môjmu 4-ročnému synčekovi  začali v decembri v chumáčoch vypadávať vlasy. Krvné testy, moč a stolica sú negatívne. Všetci mi hovoria, že je to syndróm Covidu.   Koncom januára došlo k úplnej strate vlasov a potom sa objavili nové pramienky.  Na zátylku, na temene hlavy sa teraz objavili nadýchané pramene vlasov, miznú však  mihalnice aj obočie .

Prosím pomôžte!

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2024. 12. januára
(interná lekárka)

Milá mamička!

Strata vlasov môže byť skutočne neskorým príznakom COVID-19, ale existujú dôvody, ktoré by sa mali rozhodne vylúčiť:

  • Nedostatok železa, anémia,
  • Ochorenie štítnej žľazy.
  • Diabetes,
  • Porucha vstrebávania, stav nedostatku, jednostranná výživa,
  • autoimunitné ochorenie,
  • infekcia, zápal

 

Väčšinu z nich možno identifikovať „jednoduchým laboratórnym testom“. Neviem, či to bolo súčasťou laboratórneho testu, ktorý ste spomínali.
Dôležité je aj to, či vypadávanie vlasov sprevádzajú nejaké ďalšie príznaky, ako je svrbenie kože, vyrážky na pokožke hlavy, príp. celkové príznaky ako horúčka, slabosť.

Väčšinou takéto ochorenak ako napr. intenzívne vypadávanie vlasov spôsobené infekciou covid-19 za pár mesiacov zmiznú „samé“, vypadávanie vlasov sa postupne zmierňuje a potom sa objavujú nové. Ak sa zlepšenie nedostaví, môže za tým skutočne byť iný dôvod.
Odporúčam, aby ste sa určite sa ešte raz poradila s detským kožným lekárom, v prípade potreby sa kľudne spýtajte aj na iný názor.

Zatiaľ sa snažte jesť čo najpestrejšiu a najvyváženejšiu stravu a konzumujte veľa vitamínov a minerálov, pre deti možno multivitamíny. Chráňte si hlavu pred chladom, dieťa by malo nosiť čiapku.

Prajem veľa zdravia!

S pozdravom,

MUDr. Sára Rebeka Tóthová

Otázka

Dobrý deň pani Doktorka,

moju mamu sme včera zobrali na pohotovosť s príznakmi vracania, nevoľnosti, závratov (aj spadla) a celkovou slabosťou! Odtiaľ ju nasmerovali okamžite na infekčné, kde jej robili ultrazvuk brucha a röntgen a samozrejme PCR test. Všetko je negatívne. V rozbore krvi sú vysoké hodnoty  CK, CRP a AST. Pustili ju už domov, no dobre jej zďaleka nie je.  Má hnačku a je malátna. Glykémiu a krvný tlak sú v poriadku.

Vopred  ďakujem za Vašu odpoveď.

Emília

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2024. 12. januára
(interná lekárka)

Milá Emily,

Ako čítam, základné vyšetrenia prebehli a nezistili sa žiadne abnormality, ktoré by mali byť dôvodom pre hospitalizáciu.  Žiaľ, v dnešnej dobe „koluje“ veľa vírusov, ktoré napádajú tráviaci trakt a výsledkom sú zvracanie a hnačky. Tomu môžu zodpovedať aj laboratórne odchýlky, ktoré popisujete, ale samozrejme pri absencii znalosti konkrétnych hodnôt a iných zistení je to ťažké s istotou povedať. Telo staršieho človeka oveľa viac postihuje vracanie a hnačka, preto si určite dávajte dobrý pozor na to, či môže piť tekutiny. Oplatí sa kúpiť si v lekárni perorálny rehydratačný roztok (ORS) (dostupný bez lekárskeho predpisu) a denne ho konzumovať, čo pomáha obnoviť rovnováhu elektrolytov. Kvôli hnačke odporúčam užívať probiotikum, ktoré pomáha obnoviť normálnu črevnú flóru. Ak ide len o jednoduchú vírusovú infekciu, ak sa vám podarí zabezpečiť dostatočný príjem tekutín, príznaky do niekoľkých dní vymiznú.

Sťažnosti treba hlásiť svojmu praktickému lekárovi a ak nedôjde k výraznému zlepšeniu, bude potrebné ďalšie vyšetrenie. Ak nestíha piť primerané množstvo tekutín, hrozí dehydratácia, preto by ste sa o nemocničnej liečbe mali čo najskôr porozprávať so svojím domácim lekárom. V prípade náhleho zhoršenia stavu, straty vedomia, či  narušeného stavu vedomia je potrebná okamžitá lekárska pomoc. Okrem toho, ak spozorujete akékoľvek nové príznaky, nahláste ich svojmu lekárovi,  pretože nemožno vylúčiť neurologický alebo ušno-nosno-krčný pôvod ťažkostí.

Prajem celej rodinke veľa zdravia!

S pozdravom

Mudr. Sára Rebeka Tóthová

Otázka

Dobrý deň prajem,

pri pobyte v Indonézii pred troma rokmi som sa nakazila horúčkou dengue alebo chikungunya, ktorú som prežila. Žiaľ, presnú diagnózu sa doposiaľ nepodarilo zistiť.  Odvtedy mám veľmi citlivé kĺby, a pri slabosti alebo únave ich mávam aj nejak zvláštne stuhnuté. Tie bolesti sú veľmi nepríjemné.

Mám 43 rokov a neustále hľadám liek, ktorý by mi pomohol.

Kam sa môžem ešte obrátiť, alebo čo mám robiť, aby mi bolo lepšie?

Za Vašu odpoveď vopred ďakujem.

Judita

 

Odpoveď

Dr. Baláž Dezsényi

2023. 16. novembra
(infektológ, špecialista na tropické choroby)

Milá Judita

Spomínané tropické vírusové infekcie sú akútne ochorenia, ktoré môžu akútne spôsobiť bolesti kĺbov. Z dlhodobého hľadiska však nie je možné dokázať, že vaše súčasné kĺbové ťažkosti musia byť nevyhnutne dôsledkom vírusových infekcií, ktoré ste pred rokmi prekonali.

A pokiaľ by to tak aj bolo, nástrojmi infektológie, teda antivírusovými látkami, sa žiaľ už tieto problémy ovplyvniť nedajú.

Odporúčam Vám, aby ste sa obrátili na reumatológa.

S pozdravom

MUDr. B. Dezsényi

Otázka

Vážená pani  doktorka!

Mám otázku ohľadom post Covid symptómov. Nasadil som si diétu a kúru probiotík (kefír, konzumácia fermentovaných potravín), veľmi to nepomohlo. Problém je, že keď ráno vypijem pár dúškov vody, spôsobí mi to štípanie, nevoľnosť v okolí žalúdka (môže ísť o zápal žlčníka?). Okrem toho sa náhodne objavuje nepríjemný pocit v uchu, ktorý je sprevádzaný kŕčmi žalúdka, zhoršením, pulzom filiformis (ľahko potlačený, rýchly pulz), chvením rúk, pocitom, že musím utiecť, pocitom na omdletie a končiacim hnačkou na druhý deň. Tiež som minule leto vypil 1 hlt piva (nemám histamínovú intoleranciu, bol som aj na labáku a výsledok negatívny), potom som si všimol, že to okolo žalúdka prestalo na 3 hodiny a potom prišla sada príznakov: potenie, pokles krvného tlaku, nepravidelný, rýchly pulz . Môže to byť nedostatok enzýmov? Tento problém trvá takmer od októbra 2020, s rozmazaným videním, pocitom neistoty a neprechádza.

Uvedomil som si, že existuje akási “transférová chyba” ,medzi “Vagusovým nervom”, žalúdkom a črevným systémom.

Napadlo ma, že budem  užívať ďalšie pro- a prebiotiká “Saccharomyces Boulardii a Spirulina.

Už rok skúmam post-covidový efekt. Veľa mojich post-covidových priateľov uviedlo, že vôbec neznášajú alkohol. Moja otázka znie, čo to vlastne je ?Keby tam nebol koronavírus, akú chorobu by ste predpokladali, čo mi je?

Mal som MR srdca, ultrazvuk, aj EKG a všetko bolo v poriadku.

S pozdravom

Tomáš – zubný asistent

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2022. 26. februára
(interná lekárka)

Milý Tomáš!

V post-covidovom syndróme po infekcii Covid-19 sa, žiaľ, môže objaviť pomerne veľa symptómov, ktoré môžu trvať dlho.

Sťažnosti okolo žalúdka sa môžu dokonca vyskytnúť v dôsledku žalúdočných vredov a / alebo refluxu. Odporúčam čo najskôr navštíviť gastroenterológa, ktorý môže odporučiť vyšetrenie žalúdka (gastroskopia). Vzhľadom na  brušné ťažkosti je nevyhnutný aj brušný ultrazvuk, ktorý môže tiež pomôcť identifikovať prípadný žlčníkový kameň.

Náhodné ochorenia sú trochu „nepolapiteľné“. Na základe popísaného môže ísť o panickú poruchu (záchvat paniky), ale nedá sa vylúčiť ani neurologická príčina. Vzhľadom na poruchu zraku a pocit neistoty by bolo potrebné aj neurologické vyšetrenie.

Symptómy novej „citlivosti na alkohol“ sú trochu podobné príznakom intolerancie alkoholu, ale ide o geneticky podmienený stav, takže sťažnosti sa neobjavujú náhle. Intolerancia alebo alergia je možná, ale nie konkrétne na alkohol, ale na iné zložky konzumovaného piva, napr. proti nejakému druhu konzervačnej látky. Určite je dobré, že sa urobilo kardiologické vyšetrenie. Zvážte vyššie uvedené, prediskutujte to s Vaším rodinným lekárom a potom môžu začať ďalšie vyšetrovania.

Prajem veľa zdravia!

S pozdravom,
MUDr. Sára Rebeka Tóthová

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.