Letná ovocná diéta – Viac než len strata kilogramov

Leto je tu, horúčavy dosahujú rekordné hodnoty, a v jazerách je čoraz menej vody na kúpanie. Dokonca na niektorých miestach už zaviedli aj obmedzenia spotreby vody. V takomto počasí sa takmer pravidelne stretávame s odporúčaniami, aby sme každý deň prijímali viac tekutín, než je obvyklé, pretože dehydratácia predstavuje v horúčavách reálne riziko. Zvýšený príjem tekutín je skutočne dôležitý, no ak chceme pre svoje zdravie urobiť viac než len absolútne minimum, oplatí sa vyskúšať letnú ovocnú diétu. Leto prináša množstvo rôznych druhov ovocia, takže výber je skutočne široký. No má zmysel trápiť sa ďalšou diétou? Letná ovocná diéta je skvelou príležitosťou na detoxikáciu organizmu, no jej prínos môže byť ešte väčší.
Prečo je letná ovocná diéta dobrá?
Letná ovocná diéta je dobrá pretože letné ovocie je bohaté na vitamíny, vlákninu a antioxidanty, ktoré podporujú imunitný systém, trávenie a celkové zdravie. Skôr než sa pozrieme na jej pozitívne účinky, treba zdôrazniť, že ovocná diéta nie je dlhodobo udržateľná, ako je to uvedené aj v článku “5 výhod ľahkej letnej stravy“. Ovocie síce predstavuje nevyhnutnú súčasť vyváženej stravy, no existujú určité esenciálne živiny – napríklad bielkoviny – ktoré z neho nemožno získať v dostatočnom množstve. Ryby, mäso, vajcia či niektoré druhy zeleniny sú vynikajúcimi zdrojmi bielkovín, pričom tieto potraviny majú aj množstvo ďalších zdravotných benefitov. Diéty bohaté na vlákninu z celých ovocných plodov môžu podporiť zdravé črevné funkcie, pomôcť pri riadení hmotnosti a znížiť riziko srdcových ochorení a cukrovky, ako uvádza štúdia “Účinky ovocia a ovocnej vlákniny na zdravie“. (1)
Z tohto dôvodu by sa letná ovocná diéta mala vnímať skôr ako krátkodobá kúra na niekoľko dní, než ako dlhodobý stravovací režim.
V lete je to jednoduchšie
Najzjavnejšou výhodou letnej diéty je, že práve v tomto období je najľahšie ju dodržiavať – v lete totiž pociťujeme menší hlad. Reguláciu telesnej teploty aj chuti do jedla riadi v mozgu hypotalamus (hypothalamus). V horúčavách sa sústredí predovšetkým na ochladzovanie organizmu, najmä prostredníctvom potenia, a venuje menšiu pozornosť pocitu hladu. Navyše, proces trávenia produkuje teplo, čo je pri štyridsaťstupňových horúčavách pre telo zbytočné.
Ďalším dôvodom zníženej chuti do jedla môže byť vplyv slnečného žiarenia na hormonálnu rovnováhu – vďaka nemu sa v tele vytvára viac hormónov šťastia. Tie sa síce môžu uvoľňovať aj pri jedle, no počas zimných, tmavších mesiacov si ich telo často kompenzuje práve jedením a maškrtením. V lete sa však o tento pocit pohody postará slnko, takže na jedlo nemusíme myslieť tak často.
Držať diétu nie je pre nikoho príjemné, pretože si to vyžaduje vzdať sa mnohých chutných jedál. Ak sa však už rozhodneme na ňu odhodlať, je rozumné využiť výhody, ktoré ponúka teplé letné obdobie – vtedy je to pre nás najjednoduchšie. Počas zimy si možno uvedomíme, že v lete to bolo skutočne ľahšie zvládnuť.
Ploché brucho…
Zachovanie zdravia a rovnováhy v tele je dôležité, no úprimne povedané, väčšina ľudí sa na diétu neodhodlá len z tohto dôvodu. Dobrá postava a ploché brucho nevyjdú z módy a pre mnohých je práve toto hlavnou motiváciou. Nie je na tom nič zlé – ak niekoho vedie k zdravšiemu stravovaniu túžba po štíhlejšej postave, prečo nie? Ovocná diéta môže skutočne pomôcť pri redukcii hmotnosti, a ak je cieľom chudnutie, môže byť užitočným krokom na tejto ceste.
Je však dôležité zachovať si realistické očakávania. Ak od ovocnej diéty očakávame zázraky, môže nás čakať sklamanie. Počas niekoľkodňovej alebo dvojtýždňovej diéty sa síce zbavíme určitého množstva kilogramov, no ak sa po jej skončení vrátime k menej zdravému, tučnému a kaloricky bohatému jedálničku, doplnenému o životný štýl sedenia na gauči a maškrtenia pri sledovaní seriálov, stratená hmotnosť sa rýchlo vráti späť. Ovocná diéta nie je žiadnou zázračnou metódou na trvalé schudnutie a dlhodobo sa nedá dodržiavať, preto by sme sa nemali spoliehať len na ňu v nádeji, že dosiahneme vysnívanú postavu.
Chudnutie môže byť zdravé, pokiaľ rieši problém nadváhy, avšak vo väčšine prípadov je potrebný dlhší čas a jedálniček musí byť pestrejší než len ovocný. Zdravé chudnutie vyžaduje vyvážený prístup, ktorý zahŕňa rozmanité potraviny a pravidelnú fyzickú aktivitu, aby sa dosiahli trvalé výsledky bez ohrozenia celkového zdravia. To však vôbec nie je na škodu – ak by sme jedli iba ovocie, veľmi rýchlo by nás to omrzelo a s diétou by sme prestali oveľa skôr.
Ploché brucho a pevné telo sú skôr výsledkom dlhodobého zdravého stravovania a pravidelného pohybu, než krátkodobej diéty. Kto sa snaží dosiahnuť ideálnu postavu len rýchlym diétnym riešením, bude pravdepodobne sklamaný.
Na čo je vlastne letná ovocná diéta dobrá?
Rýchla diéta založená prevažne na ovocí a zelenine môže pomôcť s detoxikáciou organizmu, čo má pozitívny vplyv na celkový pocit pohody a dlhodobo prispieva k udržaniu zdravia, ako sa to uvádza v článku “Letná detoxikácia“. Keďže v lete sa diéta dodržiava ľahšie, môže byť skvelou príležitosťou na začiatok zdravšieho stravovania.
Hoci dlhodobo nie je vhodné živiť sa iba ovocím, pretože neobsahuje všetky potrebné živiny, na úvod môže byť takáto diéta dobrým krokom. Po nej sa treba vrátiť k pestrejšej strave, ktorá zahŕňa aj iné potraviny (chudé mäso, ryby, vajcia atď.). V porovnaní s prísnejšou ovocnou diétou sa nám potom aj odporúčaná vyvážená strava bude zdať ako uľahčenie, takže prechod na ňu nebude až taký náročný.
Prínos takejto diéty možno prirovnať k učeniu sa šoférovania na starom, poruchovom aute – ak si na ňom osvojíme jazdu, prechod na moderné auto bude hračka. Ak však niekto začne rovno na kvalitnom vozidle, už nepocíti ten rozdiel a uľahčenie.
Ovocná diéta nie je prísne stanovená a dá sa prispôsobiť individuálnym preferenciám. Keďže v lete dozrieva množstvo zdravého ovocia, väčšinu z nich možno konzumovať čerstvé a sezónne ako sa to uvádza aj v štúdii “Zdravotné prínosy letného ovocia“. (2) Letné ovocie, ako vodné melóny, bobuľoviny a broskyne, je bohaté na vitamíny A a C, lycopén a vlákninu. Tu je niekoľko možností:
Ovocie a zelenina v letnej diéte
Melón
Melón je takmer neodmysliteľnou súčasťou leta, takže ak ho máte radi, môžete si ho dopriať bez obáv. Obsahuje až 94 % vody, čo je mimoriadne užitočné počas horúcich dní na prevenciu dehydratácie. Dá sa konzumovať samotný aj v ovocnom šaláte, a to na raňajky, obed či večeru. Pomáha pri chudnutí a vďaka obsahu vitamínov A a C prispieva k zdraviu pokožky.
Citrón
Citrón nielenže dokáže osviežiť obyčajnú vodu, ale zároveň podporuje detoxikáciu organizmu. Vďaka svojim močopudným a antibakteriálnym vlastnostiam pomáha pri očiste tela. Samostatne sa síce konzumuje len zriedka, no jeho čerstvá šťava pridaná do vody alebo iného nápoja je skvelým spôsobom, ako ho zaradiť do stravy.
Maliny
Maliny a ďalšie bobuľové ovocie sú bohaté na vitamíny a majú nízky obsah kalórií, vďaka čomu si ich môžete dopriať bez výčitiek. Hoci patria k drahším druhom ovocia, sú mimoriadne prospešné – najmä pre zdravie pokožky. Obsahujú vlákninu s prebiotickými účinkami, ktorá podporuje zdravú črevnú mikroflóru. Tieto prebiotické látky sa často kombinujú s probiotikami, aby sa ešte viac podpořil rast užitočných baktérií v čreve. Okrem toho môžete doplniť ich účinky aj prebiotickými bylinkami, ktoré ďalej zvyšujú ich prospešnosť. Okrem toho pomáhajú navodiť pocit sýtosti, no zároveň nezaťažujú organizmus nadbytočnými kalóriami.
Uhorka
Hoci uhorka patrí medzi zeleninu, v letnej diéte si určite zaslúži svoje miesto. Obsahuje až 95% vody, čím účinne pomáha predchádzať dehydratácii. Okrem toho má protizápalové a antioxidačné účinky, vďaka čomu je skvelým doplnkom detoxikačnej diéty.
Fytochemikálie obsiahnuté v bobuľovitom ovocí, ako sú čučoriedky, černice a jahody, môžu posilniť imunitný systém a poskytovať ochranu pred niektorými typmi rakoviny, čo potvrdzuje aj štúdia “Výhody letného ovocia pre zdravie“.(3)
Vedecké štúdie:
1. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6315720/
2. https://www.riversideonline.com/patients-and-visitors/healthy-you-blog/blog/h/health-benefits-of-summer-fruit
3. https://www.thewellnesscorner.com/blog/health-benefits-of-summer-fruits-