Extrakt z kapary (Capparis spinosa)

Kapary v skutočnosti nie sú bobule, pretože nie sú samotným ovocím, ale iba púčikmi kvetov Capparis spinosa. Rastlina je pomerne nenáročná odroda pôvodom z oblasti Stredomoria. Vďaka tomu rastie na mnohých miestach, medzi skalami aj v puklinách. Dokonca aj Gréci poznali jeho liečivé vlastnosti. Svedčí o tom poznámka starogréckeho lekára Discoridesa, podľa ktorého je dobrý pri reumatických ťažkostiach a bolestiach zubov a je aj diuretikum.

Jeho liečivé účinky

Kapary obsahujú vitamíny B1, B2, B3, B6, C, E a J. Vitamín J je v skutočnosti známy pod názvom cholín. Táto zlúčenina pomáha rozkladať tuk a udržiavať zdravie pečene, ako aj liečiť poškodenie pečene. Z minerálnych látok kapary obsahujú mangán, horčík a železo a obsahujú aj veľa sodíka. Jeho ďalšími účinnými zložkami sú kvercetín, karotén, fyláty a kaparirutín nachádzajúci sa v šupke, z ktorých posledný znižuje hladinu cholesterolu.

Kvercetín v ňom obsiahnutý je výborným antioxidantom, ktorý zároveň chráni cievy, pretože posilňuje elasticitu cievnych stien a pomáha znižovať stupeň aterosklerózy. Kvercetín okrem ciev chráni aj kĺby, a to tak, že stimuluje bunky produkujúce synoviálnu tekutinu. Pôsobí protizápalovo, môže sa používať na liečbu artritídy. Okrem kelu sú jedným z najlepších zdrojov kvercetínu kapary, takže sa ich oplatí jesť.

Zároveň by ste to s jeho konzumáciou nemali preháňať, keďže obsahuje veľa sodíka, no bežná porcia, ktorá nie je ani hlavným jedlom, ale len súčasťou šalátových dresingov, vám nerobí vôbec žiadne problémy.

Kapary sú tiež skvelé diuretiká, a to vďaka kaperínu, ktorý je v nich obsiahnutý. Jeho močopudné účinky sú užitočné pri detoxikácii a obsah vitamínu J má veľmi dobrý vplyv aj na zdravie pečene.

Pôsobí protizápalovo, je antibakteriálny a protiplesňový, takže ho možno použiť proti reume a iným kĺbovým problémom, rôznym kožným ochoreniam a vredom, dokonca aj proti horúčke.

Kapary pomáhajú pri hojení rán, sú dobré na suchú, opotrebovanú pokožku, chránia pred škodlivými účinkami UV lúčov, ktoré sú vo veľkej miere zodpovedné nielen za starnutie pokožky, ale aj za vznik rakoviny kože. Je dobrý aj na začervenanie a spálenú, podráždenú pokožku. Jeho konzumácia môže podporovať prirodzenú krásu pokožky.

Jeho antioxidanty, ako napríklad spomínaný kvercetín, prispievajú nielen k zachovaniu krásy pokožky, ale aj k prevencii rakoviny, keďže naviazaním voľných radikálov znižujú šance na vznik nádorových buniek.

Neobsahuje veľa kalórií, no o to viac cenných živín a vlákniny. Zrýchľuje metabolizmus, vďaka čomu je ideálnou voľbou pri chudnutí.

Vďaka svojim zložkám znižuje vysoký krvný tlak a chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Pomôcť môže aj proti alergickým ochoreniam, keďže obsahuje aj antihistamínové látky, preto by mal kapary vyskúšať každý, kto trpí sezónnymi alergiami.

Čo hovorí veda?

Podľa kalifornského výskumu má kvercetín dobrý vplyv na fungovanie mozgu a srdca. Aktivuje bielkoviny, ktoré regulujú kognitívne funkcie a správne fungovanie tráviaceho systému, takže kapary majú dobrý vplyv aj na trávenie.

Používanie

Kapary v sebe ukrývajú niečo cenné takmer pre každého. Môžu sa konzumovať čisto na kozmetické účely,  proti kožným ochoreniam a znižujú rýchlosť starnutia pokožky a buniek všeobecne. Pomáhajú pri kĺbových ochoreniach a artritíde.

Poskytuje vynikajúcu ochranu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, znižuje cholesterol a vysokú hladinu cukru v krvi, zabraňuje ateroskleróze a posilňuje cievnu stenu.

Má dobrý vplyv na zdravie pečene, pomáha pri regenerácii pečene a pre svoj močopudný účinok je užitočný aj pri detoxikácii.

Jeho antioxidanty pomáhajú predchádzať rakovine a sú obzvlášť účinné proti rakovine hrubého čreva a prostaty.

Pre svoje antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti robia kapary užitočnými v boji proti infekciám.

Použitá literatúra

https://draxe.com/nutrition/capers

https://www.medicalnewstoday.com/articles/compound-in-pickled-capers-could-benefit-the-heart-and-brain

https://www.som.uci.edu/news_releases/pickled-capers-activate-proteins.asp

https://healthyeating.sfgate.com/capers-good-you-2582.html

The anticarcinogenic potential of essential oil and aqueous infusion from caper (Capparis spinosa L.)

Tea Kulisic-Bilusic , Ingrid Schmöller , Kerstin Schnäbele , Laura Siracusa , Giuseppe Ruberto

Food Chem. 2012 May 1;132(1):261-7.

doi: 10.1016/j.foodchem.2011.10.074. Epub 2011 Nov 10.

Anti-inflammatory effects of the aqueous extract of caper fruits (Capparis spinosa L.) and isolation of the main phytochemicals

Haifeng Zhou , Renji Jian Jie Kang Xiaoling Huang Yan Li Changlong Zhuang Fang Yang Lele Zhang Xiao Fan Tong Wu Xianli Wu

Agric Food Chem. December 22, 2010; 58 (24): 12717-21. doi: 10.1021 / jf1034114. Epub 2010 Nov 24.

Hypolipidemic activity of the aqueous extract of Capparis spinosa L. in normal and diabetic rats

M Eddouks, A Lemhadri, JB Michel

J Ethnopharmaco. 26 apr. 2005; 98 (3): 345-50.

In vitro antioxidant and photoprotective effects in vivo of a lyophilized extract of Capparis spinosa L buds

F BoninaC Puglia D Ventura R Aquino S Tortora A Sacchi A Saija Un Tomaino ML Pellegrino P de Caprariis

J Cosmet Sci. Nov.-dec- 2002; 53 (6): 321-35.

Názov:
Extrakt z kapary (Capparis spinosa)

Latinský názov:
Capparis spinosa

Obsah

Súvisiace produkty

  • Hepadone Repair je doplnok výživy obsahujúci prírodné rastlinné účinné látky podporujúce regeneráciu pečeňových tkanív. Extrakty liečivých rastlín zlepšujú procesy obnovy buniek a vďaka obsahu antioxidantov poskytujú podporu proti oxidatívnemu stresu. Spomedzi liečivých rastlín nemôže chýbať  výťažok z artičokov chránený ochrannou známkou Altilix™, ktorý môže zabrániť hromadeniu tuku a znížiť hladinu cholesterolu, zodpovedného za stukovatenie pečene.

    Hepadone Repair

     21.90

    Hepadone Repair je doplnok výživy obsahujúci prírodné rastlinné účinné látky podporujúce regeneráciu pečeňových tkanív. Extrakty liečivých rastlín zlepšujú procesy obnovy buniek a vďaka obsahu antioxidantov poskytujú podporu proti oxidatívnemu stresu. Spomedzi liečivých rastlín nemôže chýbať  výťažok z artičokov chránený ochrannou známkou Altilix™, ktorý môže zabrániť hromadeniu tuku a znížiť hladinu cholesterolu, zodpovedného za stukovatenie pečene.