Altilix™

Altilix™ sám o sebe nie je bylina, ale ide o výťažok z artičokov. Altilix™ je výťažok z artičokov chránený ochrannou známkou, ktorý môže zabrániť hromadeniu tuku a znížiť hladinu cholesterolu, ktorý je zodpovedný za rozvoj stukovatenia pečene. Etruskovia žijúci v starovekom Taliansku konzumovali kvety artičokov, no pre Egypťanov to bola už známa liečivá rastlina. Neskôr v stredoveku mnísi zistili, že jeho listy majú aj liečivý účinok, a tak z nich vyrábali lektvary. Dnešná moderná veda potvrdila, že liečivé účinné látky artičokov sa nachádzajú v oveľa vyššej koncentrácii v listoch.

Jeho liečivé účinky

Altilix™ obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, C a K, z minerálnych látok sa vo väčšom množstve vyskytuje fosfor, železo a vápnik. Jeho najvýznamnejšími účinnými látkami sú flavonoidy, séroly, taníny, kyselina chlorogenová, polyacetylény a zlúčeniny kofeínu ako napr. cynarín.

Za svoj detoxikačný účinok vďačí kyseline chlorogenovej, cynarínu a jednému z flavonoidov, luteolín-7-glukozidu. Tieto zlúčeniny sú veľmi účinné pri čistení a detoxikácii pečene a krvi. Okrem čistenia pečene a žlče je cynarín aj antimikrobiálny, teda zabíja baktérie, plesne a vírusy. Navyše tým, že zvyšuje produkciu žlče, altilix pomáha znižovať hladinu cholesterolu.

Znižuje syntézu lipidov, takže má dobrý vplyv aj na hladinu cukru v krvi a kardiovaskulárny systém. Pomáha znižovať aterosklerózu, keďže zabraňuje ukladaniu plakov, podporuje čistenie krvných ciev.

Z hľadiska chorôb má pozitívne účinky hlavne v oblasti črevných chorôb. Altilix™ obsahuje veľké množstvo inulínu, čo je vo vode rozpustná vláknina. Táto vláknina slúži ako potrava pre probiotické baktérie žijúce v čreve. Pri spracovaní inulínu a iných vláknín tieto baktérie produkujú rôzne látky, ktoré prispievajú k zdraviu organizmu. Napríklad produkujú tráviace enzýmy, ktoré pomáhajú rozkladať rôzne živiny. Ďalej produkujú látky, ktoré sú veľkou pomocou pre imunitný systém, takže imunitná funkcia bude v dôsledku práce týchto baktérií oveľa silnejšia.

Aktívne zložky altilixu pôsobia upokojujúco, znižujú príznaky IBS (syndróm dráždivého čreva), ale pomáhajú aj proti nadúvaniu či nevoľnosti. Keďže upokojuje, zmierňuje zápaly a uvoľňuje, môže zohrávať dôležitú úlohu aj pri zmierňovaní problémov spôsobených zápchou, hemoroidmi alebo prasklinami konečníka.

Pokiaľ ide o chudnutie, úloha altilixu je o niečo komplikovanejšia. V podstate pomáha schudnúť, pretože zvyšuje oxidáciu mastných kyselín, zrýchľuje metabolizmus a tiež detoxikuje. Zároveň zvyšuje aj pocit hladu, ktorý pri diéte takmer nepomáha. Väčší apetít sám o sebe samozrejme nie je problém, no výrazne sťaží zdržanie sa maškrtenia.

Čo hovorí veda?

Talianski vedci počas experimentov dospeli k záveru, že zlúčeniny z artičokov inhibujú rast rakovinových buniek. Výťažok z artičokov inicioval apoptózu (programovanú bunkovú smrť) v rakovinových bunkách.

Taktiež podľa štúdie napísanej najmä talianskymi výskumníkmi altilix pomáha aj pacientom s metabolickým syndrómom. Počas experimentu sa skúmali zmeny v pečeni pacienta trpiaceho metabolickým syndrómom, ako aj podiel a prítomnosť zlúčenín viazaných na pečeň. Počas 6-mesačného skúšania pacienti liečení altilixom vykazovali významné zlepšenie funkcie pečene.

Použitie

Altilix™ sa väčšinou používa pri tráviacich ťažkostiach a ochoreniach tráviaceho systému. Pomáha znižovať príznaky IBS, pretože je protizápalový. Pomáha naštartovať vyprázdňovanie bez podráždenia črevnej sliznice, preto je skvelým pomocníkom aj pri liečbe zápchy. Zmierňuje tiež nadúvanie, nevoľnosť a reflux.

Pomáha pri detoxikácii, obnovuje rovnováhu črevnej flóry, čím pomáha pri posilňovaní imunitného systému a dokáže liečiť aj poruchy príjmu potravy a nechutenstvo.

Je užitočná aj na ochranu kardiovaskulárneho systému, pretože znižuje cholesterol a chráni pred aterosklerózou. Okrem toho môže tiež znížiť pravdepodobnosť vzniku rakoviny prostaty, rakoviny konečníka, rakoviny prsníka a leukémie.

Použitá literatúra

https://www.mdpi.com/2072-6643/11/11/2580

Ben Salem M, Affes H, Ksouda K, et al. Pharmacological studies on artichoke leaf extract and their health benefits. Plant foods Hum Nutr . 2015

Antioxidant and apoptotic properties of polyphenolic extracts from edible part of artichoke (Cynara scolymus L.) on cultured rat hepatocytes and human hepatoma cells. Miccadei S, Di Venere D, Cardinali A, Romano F, Durazzo A, Foddai MS, Fraioli R, Mobarhan S, Maiani G.
Nutr Cancer. 2008; 60 (2): 276-83. doi: 10.1080 / 01635580801891583.

Artichoke polyphenols sensitize human breast cancer cells to chemotherapy drugs through ROS-mediated downregulation of flap 1 endonuclease.
Mileo AM, Di Venere D, Mardente S, Miccadei S.
Oxid Med Cell Longev. January 6, 2020; 2020: 7965435. doi: 10.1155 / 2020/7965435. eCollection 2020.

Polyphenols: Immunomodulatory and therapeutic implications in colorectal cancer. Mileo AM, Nisticò P, Miccadei S. Anterior immunol. 11 April 2019; 10: 729. doi: 10.3389 / fimmu.2019.00729. eCollection 2019.

Názov:
Altilix™

Latinský názov:
Altilix

Obsah

Súvisiace produkty

  • Hepadone Repair je doplnok výživy obsahujúci prírodné rastlinné účinné látky podporujúce regeneráciu pečeňových tkanív. Extrakty liečivých rastlín zlepšujú procesy obnovy buniek a vďaka obsahu antioxidantov poskytujú podporu proti oxidatívnemu stresu. Spomedzi liečivých rastlín nemôže chýbať  výťažok z artičokov chránený ochrannou známkou Altilix™, ktorý môže zabrániť hromadeniu tuku a znížiť hladinu cholesterolu, zodpovedného za stukovatenie pečene.

    Hepadone Repair

     21.90

    Hepadone Repair je doplnok výživy obsahujúci prírodné rastlinné účinné látky podporujúce regeneráciu pečeňových tkanív. Extrakty liečivých rastlín zlepšujú procesy obnovy buniek a vďaka obsahu antioxidantov poskytujú podporu proti oxidatívnemu stresu. Spomedzi liečivých rastlín nemôže chýbať  výťažok z artičokov chránený ochrannou známkou Altilix™, ktorý môže zabrániť hromadeniu tuku a znížiť hladinu cholesterolu, zodpovedného za stukovatenie pečene.