Lactobacillus acidophilus

Lactobacillus acidophilus je gram-pozitívna, aeróbna a anaeróbna baktéria, ktorá bola prvýkrát objavená a identifikovaná začiatkom 20. storočia.

Lactobacillus acidophilus prvýkrát identifikoval Élie Metchnikoffom, vedec ocenený Nobelovou cenou, ktorý skúmal probiotické mikroorganizmy. Ako jeden z prvých si všimol, že prítomnosť baktérií v tráviacom systéme môže mať priaznivý vplyv na zdravie. Od objavu Lactobacillus acidophilus sa vykonalo veľa výskumov na pochopenie výhod použitia tejto baktérie.

Jeho liečivé účinky

Lactobacillus acidophilus je široko používaný v probiotikách a funkčných potravinách. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie. Produkty obsahujúce Lactobacillus acidophilus, ako sú probiotické jogurty, kapsuly a nápoje, môžu pomôcť udržať rovnováhu črevnej flóry a podporiť zdravé fungovanie tráviaceho systému.

Táto baktéria produkuje zlúčeniny, ktoré prispievajú k udržaniu zdravia ľudského tela. Produkuje napríklad kyselinu mliečnu, čo má za následok nižšie pH v črevách, čím brzdí rast škodlivých mikroorganizmov. Ďalšie zlúčeniny produkované baktériami, ako je kyselina octová a kyselina mliečna, sú dôležité pre zdravé črevá a môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu. Dokáže inhibovať nielen rast škodlivých baktérií, ale aj produkciu škodlivých enzýmov produkovaných týmito baktériami.

Lactobacillus acidophilus je navyše schopný produkovať enzým laktázu, ktorý napomáha tráveniu laktózy a podporuje trávenie ľudí s laktózovou intoleranciou.

Čo hovorí veda?

Podľa štúdie publikovanej v časopise Nutrition Journal bol L. acidophilus skutočne schopný znížiť intoleranciu laktózy. Experimentu sa zúčastnili dobrovoľníci vo veku od 18 do 75 rokov, ktorí trpia intoleranciou laktózy. Vedci vybrali tých, ktorí sa na základe vlastného priznania vyznačovali najmä vracaním, hnačkami, zápchou, bolesťami brucha a nadúvaním. Potom boli rozdelení do dvoch skupín, z ktorých jedna dostávala placebo a druhá L. acidophilus. Analýza výsledkov odhalila, že L. acidophilus bol preukázateľne schopný znížiť hnačku, bolesti brucha a zvracanie bez nepriaznivých vedľajších účinkov.

Použitie

Lactobacillus acidophilus má mnoho výhod pre ľudské zdravie. Pomáha pri tráviacich problémoch, ako je IBS, hnačka, nadúvanie a zápcha. Ďalej podporuje fungovanie imunitného systému, znižuje riziko infekcií močových ciest a pomáha udržiavať zdravú črevnú flóru. Znižovaním hladiny cholesterolu pomáha predchádzať vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú jednou z hlavných príčin úmrtí. Keďže pomáha pri trávení laktózy, môže byť aj liekom pre tých, ktorí trpia intoleranciou laktózy. Je schopný inhibovať tvorbu niektorých karcinogénnych látok, ktoré môžu zohrávať dôležitú úlohu aj v prevencii rakoviny.

Lactobacillus acidophilus je významná probiotická baktéria, ktorá má množstvo pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní rovnováhy črevnej flóry, pri liečbe zápalových ochorení čriev, pri liečbe kolitídy. Podporuje zdravé fungovanie tráviaceho systému a posilňuje imunitný systém.

Literatúra

https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12937-016-0172y

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/nmo.12198

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2886445/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Lakt%C3%A1za

Názov:
Lactobacillus acidophilus

Latinský názov:
Lactobacillus acidophilus

Obsah

Súvisiace produkty

 • Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

  Swiss Probiotix Max

   25.90

  Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

 • Swiss Probiotix je probiotický doplnok výživy, ktorý obsahuje 10 druhov prospešných bakteriálnych kmeňov zodpovedných za udržanie zdravej črevnej flóry. Každou jednou kapsulou zabezpečuje organizmu 12,5 miliardy buniek, ktoré sa aktívne podieľajú na udržiavaní imunitného systému.

  Swiss Probiotix 2.0

   19.90

  Swiss Probiotix je probiotický doplnok výživy, ktorý obsahuje 10 druhov prospešných bakteriálnych kmeňov zodpovedných za udržanie zdravej črevnej flóry. Každou jednou kapsulou zabezpečuje organizmu 12,5 miliardy buniek, ktoré sa aktívne podieľajú na udržiavaní imunitného systému.