Lactobacillus plantarum

Lactobacillus plantarum je gram-pozitívna, fakultatívne anaeróbna baktéria, ktorá bola od svojej identifikácie široko študovaná a používaná ako probiotikum. Prvýkrát ju identifikovali na začiatku 20. storočia a odvtedy sa ďalší výskum zameral na jej probiotické vlastnosti a zdravotné prínosy.

Jeho liečivé účinky

Lactobacillus plantarum podporuje udržiavanie rovnováhy črevnej flóry a zdravé fungovane tráviaceho systému vďaka svojej mimoriadne odolnej a prispôsobivej schopnosti. Táto baktéria prežije v kyslom prostredí, ktoré sa vyskytuje v tráviacom systéme a prispôsobuje sa rôznym podmienkam prostredia.

Produkuje kyselinu mliečnu a iné organické kyseliny, ktoré sa podielajú na regulovaní pH čreva a inhibujú rast škodlivých baktérií. Okrem toho produkuje enzýmy, ktoré sa zúčastňujú procesu štiepenia bielkovín  a absorbovania živín.

Látky, ktoré baktéria produkuje hrajú dôležitú úlohu v ľudskom tele. Kyselina mliečna a iné organické kyseliny regulujú pH tráviaceho systému a udržiavajú optimálne prostredie pre prospešné baktérie. Okrem toho zlúčeniny produkované toto baktériou, ako sú mastné kyseliny s krátkym reťazcom a polysacharidy, podporujú zdravie čriev, posilňujú imunitný systém a znižujú zápal.

Čo hovorí veda?

Čínski vedci umelo vyvolali kolitídu u myší. Potom im do tela vstrekli Lactobacillus plantarum. Myši, ktoré dostali Lactobacillus plantarum, postihlo menšie poškodenie zápalom. Vedci tiež zistili, že táto baktéria robí črevnú flóru rozmanitejšou, to znamená, že napomáha rozmnožovaniu iných prospešných baktérií.

Použitie

Lactobacillus plantarum pomáha pri liečbe a prevencii mnohých chorôb. Svojím probiotickým účinkom prispieva k zdravému fungovaniu tráviaceho systému, pomáha udržiavať rovnováhu črevnej flóry a posilňuje imunitný systém. Okrem toho môže byť užitočný pri črevných problémoch, hnačke, zápche, syndróme dráždivého čreva (IBS) a iných gastrointestinálnych problémoch, napr. pri liečbe kolitídy alebo Crohnovej choroby. Niektoré výskumy tiež naznačujú, že Lactobacillus plantarum znižuje zápal a posilňuje odpoveď imunitného systému.

Je to všestranná probiotická baktéria, ktorá je užitočná pri liečbe mnohých ochorení a podpore zdravia tráviaceho traktu. Produkované zlúčeniny, ako je kyselina mliečna, mastné kyseliny s krátkym reťazcom a polysacharidy, hrajú dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia ľudského tela. Pred užívaním probiotík sa však vždy poraďte so zdravotníckym pracovníkom, aby ste našli najlepšie riešenie pre vaše individuálne potreby.

Literatúra

https://www.hindawi.com/journals/bmri/2019/3921315/

https://academic.oup.com/ibdjournal/article/8/2/71/4718367?login=false

https://www.researchgate.net/profile/Abdel-Rahman-Al-Tawaha/publication/323918051_Potential_benefits_of_Lactobacillus_plantarum_as_probiotic_and_its_advantages_in_human_health_and_industrial_applications_A_review/links/5abf6776aca27222c75840a5/Potential-benefits-of-Lactobacillus-plantarum-as-probiotic-and-its-advantages-in-human-health-and-industrial-applications-A-review.pdf

https://link.springer.com/article/10.1007/s11033-011-1269-1

https://www.opotravinach.sk/app/webroot/files/science_files/40monosacharidy.pdf

Názov:
Lactobacillus plantarum

Latinský názov:
Lactobacillus plantarum

Obsah

Súvisiace produkty

 • Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

  Swiss Probiotix Max

   25.90

  Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

 • Swiss Probiotix je probiotický doplnok výživy, ktorý obsahuje 10 druhov prospešných bakteriálnych kmeňov zodpovedných za udržanie zdravej črevnej flóry. Každou jednou kapsulou zabezpečuje organizmu 12,5 miliardy buniek, ktoré sa aktívne podieľajú na udržiavaní imunitného systému.

  Swiss Probiotix 2.0

   19.90

  Swiss Probiotix je probiotický doplnok výživy, ktorý obsahuje 10 druhov prospešných bakteriálnych kmeňov zodpovedných za udržanie zdravej črevnej flóry. Každou jednou kapsulou zabezpečuje organizmu 12,5 miliardy buniek, ktoré sa aktívne podieľajú na udržiavaní imunitného systému.