Probiotiká proti zápche

Probiotiká proti zápche

Pokiaľ sa spomenie výraz probiotiká proti zápche, nie každý vie o čom je teraz reč. Pritom ide o relatívne účinné, ba dokonca prírodné riešenie na odstránenie nepríjemného problému

Zápcha je jedným z najčastejšie vyskytujúcich sa tráviacich problémov. Neexistuje človek, ktorý by sa s ňou nestretol aspoň raz v živote, takže predstavovať ju veľmi asi nemusíme. Vo väčšine prípadov sa vyskytuje iba príležitostne a následne rýchlo ustúpi.Môže sa však stať, že prejde do pretrvávajúcej zápchy, čo už predstavuje v bežnom živote nepríjemný stav. O chronickej zápche sa bavíme vtedy, keď po dobu 3 mesiacov pociťujete aspoň dva z nasledujúcich príznakov:

  • Stolica menej ako trikrát týždenne
  • Pocit nedostatočného vyprázdňovania
  • Tvrdá stolica
  • Namáhavé vyprázdňovanie

Pokiaľ hovoríme o normálnej stolici, u každého človeka sa za normálnu frekvenciu pokladá niečo iné. Vyprázdňovanie menej ako trikrát týždenne však už možno nazvať zápchou. Tento stav je nielen nepríjemný, niekedy dokonca sprevádzaný bolesťou, ale dokonca aj škodí zdraviu. Pravidelná a dlhotrvajúca námaha pri pokuse vyprázdniť sa neprospieva zdraviu konečníka ani hrubého čreva. Veľmi ľahko môžu vzniknúť hemoroidy v konečníku, ktoré sa môžu neskôr zapáliť a dokonca prasknúť, čím sa zvyšuje riziko infekcie, nehovoriac o bolestiach a nepríjemnom svrbení. V hrubom čreve môžu zase vznikať malé vačkovité výbežky, výdute – divertikuly. Tieto môžu zostať nepovšimnuté, ale v našom prípade hrozí riziko, že sa zapália, upchajú a v najhoršom prípade prasknú. Pokiaľ dôjde k ich prasknutiu (pretrhnutiu), obsah čriev prenikne do brušnej dutiny, na vnútorné orgány a spôsobí mimoriadne nebezpečnú infekciu.

Prečo a ako vzniká zápcha?

Vznik zápchy podmieňuje hneď niekoľko dôvodov. Tou najčastejšou je nesprávna životospráva, ktorá je v dnešnom uponáhľanom svete takmer celosvetovým problémom. V rámci nej stojí za vyzdvihnutie diéta s nízkym obsahom vlákniny, ktorá veľkou mierou prispieva k rozvoju problému. Vláknina je tá časť prijatej stravy, ktorú telo nedokáže stráviť, no i napriek tomu má kľúčovú úlohu nielen pri správnom trávení, ale aj pri udržiavaní zdravia pečene. Vláknina pomáha vytvárať stolicu správnej konzistencie a uľahčuje jej pohyb v hrubom čreve. Vlákniny rozpustné vo vode vytvárajú jemnú gélovitú hmotu a zaisťujú pohyblivosť stolice, takže hrubé črevo nemusí vyvíjať žiadnu zvláštnu námahu pri jej posúvaní. Odporúčaný denný príjem vlákniny je zhruba 25 gramov denne pre dospelého človeka.

Ďalším významným faktorom je príjem tekutín. Významnú časť stolice tvorí voda, takže pri nedostatočnom príjme tekutín niet divu, že je suchá a hrudkovitá. V hrubom čreve dochádza k pomerne veľkému množstvu spätného vstrebávania vody, čo spôsobuje do určitej miery stuhnutie stolice. Pokiaľ však neprijímame dostatočné množstvo tekutín, hrubé črevo vstrebe späť aj to malé množstvo, stolica bude príliš tvrdá a ťažko pohyblivá.

Liečba problémov súvisiacich so zápchou

Najzrejmejším riešením na liečbu zápchy sú vyššie uvedené faktory. Zvýšený príjem tekutín, alebo vlákniny predstavuje vo väčšine prípadov relatívne účinnú pomoc pri zmierňovaní ťažkostí. Pokiaľ ste však už tieto vyskúšali, alebo hľadáte inú alternatívu, oplatí sa vyskúšať probiotiká. Črevá poskytujú domov celému radu rôznych druhov baktérií, ktoré však v žiadnom prípade nespôsobujú ochorenia. Ba čo viac, zohrávajú kľúčovú úlohu vo fungovaní imunitného systému, okrem iného tým, že zabraňujú premnoženiu škodlivých baktérií a patogénov. Pomáhajú taktiež pri trávení a produkujú enzýmy, ktoré sú pre nás užitočné, rôzne zlúčeniny, ktoré prispievajú k udržaniu zdravia. Okrem toho produkujú aj niekoľko druhov vitamínov.

Tieto baktérie môžu pomôcť zmierniť niekoľko tráviacich ťažkostí, vrátane zápchy. V črevách je veľa, viac ako 400 druhov bakteriálnych kmeňov a každý druh má iné účinky. Rovnováha rôznych baktérií a narušenie tejto rovnováhy je to, čo stojí za mnohými problémami, preto stojí za to zistiť, ktoré druhy a aké presne majú účinky. Najlepšie urobíte, ak pred užitím ktorejkoľvek probiotickej kúry požiadate o pomoc lekára, alebo gastroenterológa. A hoci opatrnosti nie je nikdy dosť, veľkou výhodou probiotík je, že si nimi skutočne nemôžeme ublížiť.

Čo na to výskumy?

Podľa štúdie z roku 2017 sa ukázalo, že probiotiká, najmä  kmeň Lactobacillus acidophilus, sa preukázali byť ako účinné pri liečbe ťažkostí so zápchou v prípade detí, ale aj u dospelých. Je to spôsobené preto, že baktérie produkujú také mastné kyseliny, ktoré menia pH črevného obsahu, čo má za následok častejšiu peristaltiku (pohyb) čriev. V inom experimente boli pacienti liečení druhom Bifidobacterium, ktorý sa nachádza v ​​jogurte, a vykazovali mierne zlepšenie príznakov zápchy.

Ďalšia štúdia z roku 2014 tiež zistila, že Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium lactis skrátili čas, ktorý potrava strávi v čreve, čím vlastne dochádza k zmierneniu zápchy. V rámci inej štúdie zase bolo zistené, že Lactobacillus reuterii a Lactobacillus plantarum boli tiež účinné pri liečbe ťažkostí so zápchou. V dôsledku ich konzumácie stolica zmäkla a zvýšila sa aj frekvencia vyprázdňovania.

Niekoľko slov o vláknine

Oprávnene by sme sa mohli pýtať, prečo baktérie žijúce v črevách tak radi prebývajú práve v črevách, teda okrem toho, že majú vlastne teplé miesto zadarmo… Tieto baktérie sa v podstate živia tým, čo sa nám dostane do čriev, no rovnako ako my, aj baktérie majú vkus. Konzumácia vlákniny je dôležitá aj preto, že baktérie v črevách sa dostávajú k živinám práve ich fermentáciou, v skutočnosti túto sa vlákninou živia. Ak sa nedostanú k potrebnému množstvu živín, budú sa ťažko množiť, čo následne ohrozí citlivú rovnováhu črevnej flóry. To je problém už iba z toho dôvodu, že ak sa nebudú množiť prospešné baktérie, premnožia sa iné, ktoré pravdepodobne nie sú až tak neškodné.

Trochu komickým spôsobom sú okrem vlákniny hlavnou potravou baktérií fruktooligosacharidy, skrátene FOS. Tie sa spolu s vlákninou bežne označujú ako prebiotiká. Prebiotiká sú nevyhnutnou súčasťou probiotickej liečby, keďže bez týchto živín sa baktérie len ťažko dokážu množiť a prežiť, takže ak sa rozhodnete pre užívanie probiotík, mali by ste na toto myslieť.

Ako je to s preháňadlami?

Jedným z najjednoduchších riešení na zmiernenie zápchy je bezpochyby užívanie preháňadiel, odborne nazývaných laxatíva. Ide o pomerne pohodlné riešenie, keďže len užijeme kapsulu a už sa stačí iba modliť, aby sme mali toaletu nablízku, keď začne účinkovať. Za pohodlie sa však platí a my zaň zákerným spôsobom nezaplatíme hneď. Tým, že si uľavíme pomocou preháňadiel, sa hrubé črevo po istom čase stáva pomalým, lenivým, pretože sa už nemusí toľko namáhať. Pokým užívame preháňadlá, nie je problém, ale keď ich vysadíme, opäť sa ocitneme zoči – voči zápche, a v podstate sme sa dostali do situácie, kedy hovoríme o závislosti na laxatívach.

Cieľom probiotickej liečby nie je zvyknúť si na probiotiká ako alternatívu laxatív, ale odstrániť zápchu obnovením citlivej črevnej flóry. Dodržiavaním zdravej výživy, správneho životného štýlu a príjmu dostatočného množstva tekutín k zápche nedôjde, alebo len veľmi zriedkavo. To preto, lebo o konzistenciu stolice sa nepozorovane postará zdravá črevná flóra. 

Najlepším prírodným zdrojom probiotík sú potraviny ako kyslá kapusta, kimchi, alebo jogurt. Samozrejme, dajú sa konzumovať aj vo forme doplnkov výživy. Pri jednotlivých produktoch sa však oplatí prečítať si návod ohľadom užívania. I napriek tomu, že probiotikami sa nedá predávkovať, pre dosiahnutie optimálnych výsledkov odporúčame dodržiavať pokyny lekárov, ale aj výrobcov

Okrem sťaženého vyprázdňovania môžu vynikajúco pomáhať aj v opačnom prípade, teda ak nás trápi hnačka. Tá sa často objaví pri užívaní antibiotík, ktoré treba vyvážiť užívaním probiotík.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5408016/ 

https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-13-75 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4951383/