Lucerna siata – výťažok (Medicago sativa)

Pri počutí lucerny (Medicago sativa) asi každému napadne chov zvierat. Spojenie je úplne legitímne, keďže lucerna sa skutočne často používa ako krmivo. Menej známym faktom je však to, že lucerna je aj liečivá rastlina, ktorá má dobrý vplyv na ľudské zdravie. Rastlina pochádza zo Strednej Ázie a jej najstaršia písomná zmienka sa datuje okolo roku 1300 pred Kristom. Peržania, Gréci a Babylončania ju považovali za dôležitú rastlinu, pretože poskytovala vynikajúcu potravu pre kone.

Jeho liečivé účinky

Aktívnymi zložkami lucerny sú saponíny, kumaríny, flavonoidy, fytosteroly, fytoestrogény, kyselina L-jantárová a alkaloidy. Obsahuje vitamíny C, D, E, K a U, ako aj organické železo – ktoré sa dá ľahko integrovať do tela – a meď.

Jeho saponíny pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu tým, že znižujú vstrebávanie cholesterolu v čreve a zároveň stimulujú tvorbu dobrého alebo HDL cholesterolu. Znižovaním hladiny cholesterolu poskytujú účinnú ochranu pre zdravie kardiovaskulárneho systému. Okrem toho lucerna znižuje krvný tlak a vďaka bohatému obsahu vlákniny reguluje hladinu cukru v krvi, čo je účinné v boji proti cukrovke.

Pri zachovaní zdravia kardiovaskulárneho systému pomáha lucerna vďaka obsahu vitamínu K zrážaniu krvi. A železo, ktoré obsahuje, podporuje krvotvorbu tým, že sa zapracuje do tela, takže lucerna je tiež dobrou voľbou na zmiernenie anémie. Je však dôležité spomenúť, že ak užívate lieky na riedenie krvi, mali by ste sa konzumácii lucerny vyhnúť, pretože pôsobí proti účinku liekov na riedenie krvi stimuláciou zrážania krvi.

Okrem toho, že lucerna zachováva zdravie kardiovaskulárneho systému, pomáha aj v období menopauzy. Fytoestrogény v ňom obsiahnuté majú podobné účinky ako estrogén nachádzajúci sa v ľudskom tele. Počas menopauzy sa u žien mení hladina hormónov, no fytoestrogény môžu pomôcť zmierniť nepríjemné príznaky.

Lucerna je bohatá na antioxidanty, ktoré viažu voľné radikály, čím chránia bunky pred ich škodlivými účinkami. Chráni DNA buniek pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, čím inhibuje produkciu voľných radikálov a zároveň zvyšuje schopnosť tela brániť sa proti nim. Tým, že chráni DNA buniek, znižuje šance na rozvoj rakovinových buniek.

Ďalším liečivým účinkom je, že obsahuje nielen vápnik, ale aj všetky látky potrebné na zabudovanie vápnika, takže hrá veľkú úlohu aj pri udržiavaní zdravia kostí a zubov.

Čo hovorí veda?

Podľa štúdie publikovanej v časopise Interventional Medicine & Applied Science je lucerna skutočne účinná pri liečbe cukrovky. Počas experimentu bola u potkanov umelo vyvinutá cukrovka a potom jedna skupina dostávala vodný extrakt z lucerny po dobu 21 dní. Na konci experimentu mali potkany, ktoré dostali lucernu, oveľa lepšie hodnoty ako tie, ktoré nedostali žiadnu liečbu. Výrazne im klesla hladina cukru a cholesterolu v krvi a zlepšili sa funkcie pečene.

Použitie

Lucerna ako liečivá rastlina napomáha krvotvorbe vďaka železu, ktoré obsahuje, a vďaka obsahu vitamínu K podporuje aj zrážanlivosť krvi. Je účinným liekom proti chudokrvnosti a krvácaniu, neodporúča sa však užívať spolu s liekmi na riedenie krvi.

Chráni zdravie zubov a kostí a chráni pred osteoporózou prostredníctvom vápnika, ktorý obsahuje, a zlúčenín, ktoré napomáhajú vstrebávaniu vápnika.

Pomáha optimalizovať hladinu cukru v krvi, znižuje krvný tlak a hladinu zlého (LDL) cholesterolu, takže je tiež dobrou voľbou pri prevencii alebo liečbe cukrovky a kardiovaskulárnych ochorení.

Vláknina obsiahnutá v lucerne pomáha telu detoxikovať a jej fytoestrogény môžu poskytnúť účinnú podporu pri zmierňovaní nepríjemných symptómov, ktoré sa vyskytujú počas menopauzy.

Jej antioxidanty pomáhajú telu bojovať proti rakovine, keďže chránia DNA buniek pred oxidačným poškodením.

Literatúra

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26525173/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5783135/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32869827/

https://alfalfa.ucdavis.edu/-files/pdf/alfalfafactsheet.pdf

https://link.springer.com/article/10.1007/s00217-002-0640-9

 

Názov:
Lucerna siata – výťažok (Medicago sativa)

Latinský názov:
Medicago sativa

Obsah

Súvisiace produkty

  • CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.

    Vláknina CleanInside

     32.50

    CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.