Medovka lekárska (Melissa officinalis)

Medovka lekárska (Melissa officinalis) je pôvodne druh trávy pochádzajúci z Ázie, no v súčasnosti rastie po celom svete. Nie je priamo príbuzný s citrónovým plodom, ale keď sa jeho listy potierajú, vydáva jemnú citrónovú vôňu. Liečivé účinky medovky lekárskej poznali už aj starovekí Gréci a Rimania, konzumovali ju pre jej účinky na čistenie čriev, Arabi ju používali na zlepšenie nálady. Odvary a čaje z nej sa neskôr v stredoveku používali pri nervových problémoch, napr.  proti hysterickým záchvatom, nervovej slabosti a bolestiam zubov.

Jej liečivé účinky

Vďaka rôznorodým účinným zložkám liečivé účinky medovky lekárskej sa dajú využiť najrôznejšími spôsobmi.

Jednak sa dá použiť pri nervových problémoch, ako nespavosť, zlá nálada, úzkosť, stres a sprievodné bolesti hlavy či žalúdka, keďže medovka lekárska je dobré spazmolytikum, ktoré pôsobí predovšetkým na centrálny nervový systém.

Vďaka svojim antibakteriálnym a antivírusovým účinkom je účinná aj pri plesňových infekciách alebo ochoreniach spôsobených vírusmi, keďže kyselina rozmarínová, kávová, chlorogenová, ferulová a protokatechualdehydové kyseliny sú dobrými antivirotikami.

Jej fungicídna aktivita sa dá najlepšie použiť proti Saccharomyces cerevisiae. Ide o kvasinky, ktoré môžu v tele vyvolať alergické reakcie a napadnúť tráviaci systém. V dôsledku toho sa môže ľahko vyvinúť hnačka, zápcha a zlé trávenie. Okrem tejto huby však medovka lekárska dokáže znížiť aj závažnosť infekcií spôsobených Candida albicans, takže ju možno použiť aj pri mykózach nôh a pokožky. Vo vzťahu ku koži sa oplatí vyskúšať nielen pri plesňových infekciách, ale aj kvôli podpore hojenia rán, keďže vďaka antiseptickému účinku sa rany hoja rýchlejšie.

Čo sa týka vírusov a baktérií, proti herpesu možno použiť medovku lekársku alebo akýkoľvek prípravok s jej obsahom, pretože výrazne podporuje rýchlejšie hojenie rán spôsobených herpesom. Dokáže úspešne bojovať aj proti baktériám Staphylococcus aureus a Helicobacter pylori. Staphylococcus aureus je superbaktéria, ktorá môže spôsobiť myokarditídu, zápal pľúc, kožnú infekciu a otravu krvi, zatiaľ čo posledná menovaná, Heliobacter pylori, je baktéria úzko súvisiaca so žalúdočnými vredmi.

Okrem liečby infekcií možno medovku lekársku použiť aj na čistenie čriev, detoxikáciu a tráviace ťažkosti. Pomáha odstraňovať toxíny usadené v črevách a ako prírodné diuretikum je dobrý aj pri opuchoch, opuchnutých, vodnatých nohách, keďže pomáha odvádzať nahromadenú vodu. Citral v ňom obsiahnutý pomáha regulovať hladinu inzulínu, čím lieči aj cukrovku 2. typu. Okrem toho citral zabraňuje hromadeniu brušného tuku, čo je dôležité pri prevencii obezity a nepriamo aj cukrovky. Okrem toho má citral aj protirakovinové účinky; zabraňuje rastu niektorých nádorov (rakovina pečene, rakovina kože, rakovina prsníka) ničením nádorových buniek. Medovka lekárska stimuluje žlč, vďaka čomu sa produkuje viac žlče, takže trávenie môže byť lepšie a jednoduchšie.

V neposlednom rade z liečivých účinkov možno spomenúť, že znižuje hladinu zlého, čiže LDL, cholesterolu, teda chráni aj pred vznikom kardiovaskulárnych ochorení.

Čo hovorí veda?

Iránski vedci z Teheránskej univerzity lekárskych vied liečili pacientov s Alzheimerovou chorobou extraktom z medovky lekárskej. Jedna skupina pacientov dostávala placebo a druhá dostávala extrakt z medovky lekárskej. Na konci experimentu skupina liečená medovkou lekárskou preukázala zlepšenie kognitívnych funkcií.

Použitie

Citrónovú trávu možno použiť na liečbu tráviacich problémov, kŕče v žalúdku či nevoľnosť, cukrovky 2. typu, no významnú úlohu môže zohrať aj pri detoxikácii a očiste čriev.

Pomáha aj pri nervových problémoch, preto sa dá využiť aj pri liečbe porúch spánku, nervozity, Parkinsonovej choroby, no oplatí sa ju konzumovať aj na odbúravanie stresu.

Okrem toho pomáha pri liečbe vírusových a plesňových infekcií, prevencii rakoviny, hojení rán a posilňovaní imunity, ale svoje uplatnenie nájde aj pri liečbe astmy, reumatizmu a Alzheimerovej choroby.

Existujú prípravky a krémy s obsahom medovky lekárskej, ale čaj si z nej môžeme jednoducho pripraviť aj sami. Čaj má našťastie lahodnú citrónovú chuť, takže nebude ťažké ho popíjať.

Príprava čaju z medovky lekárskej:
Vezmite 10 gramov medovky lekárskej, potom prevarte 1 liter vody a nalejte na rastlinu. Necháme 10 minút postáť, prefiltrujeme a je hotovo. Oplatí sa konzumovať čo najteplejšie. Odporúčané množstvo je 2-3 šálky denne. Pomáha liečiť poruchy spánku a zmierňuje napätie.

Dôležité! Nemali by ho konzumovať tehotné a dojčiace ženy a deti.

Literatúra

Chungsamarnvart N, Jiwajinda S. A caricidal activity of volatile oil from lemon and citronella grasses on tropical cattle ticks. Kasetsart J Nat Sci. 1992;26:46–51.

Kennedy DO, Wake G, Savelev S, Tildesley NT, Perry EK, Wesnes KA, et al. Modulation of mood and cognitive performance following administration of single doses of Melissa officinalis (Lemon balm) with human CNS nicotinic and muscarinic receptor binding properties. Neuropsychopharmacology. 2003;28:1871–81.

Meevatee U, Boontim S, Keereeta O, Vinitketkumnuen U, O-ariyakul N. Antimutagenic activity of lemon grass. In: Boot-in S, editor. Man and Environment. Thailand: Chiang Mai University Press;

Ibarra A, Feuillere N, Roller M, Lesburgere E, Beracochea D. Effects of chronic administration of Melissa officinalis L. extract on anxiety-like reactivity and on circadian and exploratory activities in mice. Phytomedicine. 2010;17:397–403.

Orafidiva LO. The effect of autoxidation of lemon-grass oil on its antibacterial activity. Phytother Res. 1993;7:269–71.

Cheel J, Theoduloz C, Rodriäguez J, Hirschmann SG. Free Radical Scavengers and Antioxidants from Lemongrass (Cymbopogon citratus Stapf) J Agric Food Chem. 2005;53:2511–7.

Koch-Heitzmann I, Schultze W. 2000 Jahre Melissa officinalis. Z Phytother. 1988;9:77–85.

Kennedy DO, Little W, Haskell CF, Scholey AB. Anxiolytic effects of a combination of Melissa officinalis and Valeriana officinalis during laboratory induced stress. Phytother Res. 2006;20:96–102.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871149/

Názov:
Medovka lekárska (Melissa officinalis)

Latinský názov:
Melissa officinalis

Obsah

Súvisiace produkty

  • Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.

    Slim Tea

     13.30

    Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.