Mleté plevy semien skorocelu-vláknina Psyllium (Plantago ovata)

Skorocel (Plantago ovata) je rastlina pochádzajúca zo západnej Ázie, Stredomoria a Indie, ktorá sa na liečebné účely používa už po stáročia. Najcennejšou časťou rastliny je semeno vrátane obalu semena, plevy, ktoré sú mimoriadne bohaté na vlákninu.

Jeho liečivé účinky

Skorocel sa v medicíne používa väčšinou vďaka jednej zložky, a tou je vláknina.  Samozrejme, obsahuje aj hodnotné živiny, ako 17,4 % bielkovín a mastných kyselín, no vďaka obsahu vlákniny sa stabilne zaraďuje medzi liečivé rastliny.

Vďaka vysokému obsahu vlákniny sa už po stáročia používa na liečbu zápchy aj hnačky. Vláknina absorbuje vodu v čreve, vďaka čomu vznikne klzká, slizká látka podobná gélu. Táto látka výrazne uľahčuje pohyb inak tvrdej stolice črevami, ako aj vyprázdňovanie. Je dôležité spomenúť, že vláknina so skorocelu v porovnaní s mnohými laxatívami nemá vedľajšie účinky, ide o úplne prírodné látky a na rozdiel od laxatív nevedie k závislosti. Podobne vláknina dokáže spevniť riedku stolicu bez toho, aby spôsobovala zápchu, takže je výborným riešením aj pri hnačke.

Zápcha a hnačka sú dva veľmi časté tráviace problémy, ale liečivé účinky vlákniny skorocelu ďaleko presahujú ich liečbu. Vláknina rozpustná vo vode spomaľuje vstrebávanie živín z potravy do tela, čo znamená, že množstvo cukru v krvi je oveľa lepšie kontrolované. Namiesto toho, aby hladina cukru po jedle stúpala, stúpa postupne, takže telo má čas na to zareagovať.

Vláknina skorocelu má okrem krvného cukru dobrý vplyv aj na hladinu cholesterolu. Vláknina na seba viaže tuky a žlčové kyseliny, ktoré sa potom vylučujú stolicou. Aby sa žlč mohla regenerovať, pečeň potrebuje cholesterol, ktorý si bude brať z krvi, čím sa zníži hladina cholesterolu v krvi. Okrem toho môže vláknina skorocelu zvýšiť hladinu HDL, čiže dobrého cholesterolu, ktorý sa nachádza v krvi.

Vláknina je prospešná pre  zdravie kardiovaskulárneho systému, nielen kvôli ochrane pred krvným cukrom a cholesterolom, ale aj kvôli znižovaniu krvného tlaku. Vláknina rozpustná vo vode je schopná znižovať vysoký krvný tlak, čím sa znižuje riziko srdcového infarktu a mŕtvice.

Vláknina zo skorocelu pomáha aj pri chudnutí, pretože zvyšuje pocit plnosti. Znižuje rýchlosť vyprázdňovania žalúdka a ako už bolo spomenuté vyššie, rýchlosť vstrebávania živín, čo potláča  pocit hladu, teda aj maškrtenie a neželaný príjem kalórií, takže bude oveľa jednoduchšie dodržiavať diétu.

Vláknina má dobrý vplyv na ľudský organizmus nielen priamo, ale aj nepriamo. Hoci sú pre nás nestráviteľné, vláknina je potravou pre probiotické baktérie žijúce v čreve. V prítomnosti primeranej potravy sa tieto baktérie množia a vytláčajú škodlivé baktérie, ako je E. coli, ktoré môžu zabrániť mnohým infekciám. Probiotické baktérie sú tiež veľkou pomocou pre ľudský imunitný systém, pretože rôzne zlúčeniny, ktoré produkujú, pomáhajú vyvinúť správnu a účinnú imunitnú odpoveď. Konzumáciou vlákniny posilňujeme imunitný systém, aj keď nepriamo.

Z tráviacich problémov je častý aj IBS (syndróm dráždivého čreva), kolitída a Crohnova choroba, na ktoré dobre pôsobí príjem vlákniny. Aj keď príčiny týchto ochorení nie sú známe a zatiaľ na ne neexistuje definitívny liek, správna strava bohatá na vlákninu môže výrazne zlepšiť priebeh ochorenia a zmierniť nepríjemné príznaky.

Čo hovorí veda?

Štúdia vykonaná na Kalifornskej univerzite skúmala účinok skorocelu na pacientov s cukrovkou 2. typu. Podľa výskumu konzumácia 10,2 gramu vlákniny skorocelu denne znížila hladinu cukru v krvi.

Iná štúdia, ktorej sa zúčastnili aj diabetici, potvrdila, že konzumácia šupiek semien skorocelu má tiež dobrý vplyv na hladinu cholesterolu. V dôsledku 8-týždňovej liečby sa u pacientov, ktorí dostávali skorocel, pozorovalo výrazné zlepšenie pomeru HDL/LDL cholesterolu nameraného v krvi.

Použitie

Plevy skorocelu sa tradične používajú na zmiernenie zápchy a hnačky. Pri zápche uľahčuje priechod stolice v čreve, pri hnačke napomáha jej stuhnutiu. Vďaka obsahu vlákniny dokáže zmierniť vážne ochorenia, napr. príznaky IBS, Crohnovej choroby alebo kolitídy.

Vláknina tiež reguluje hladinu cukru a cholesterolu v krvi a znižuje hlad tým, že spomaľuje vstrebávanie živín. Vďaka tomu môže byť skorocel mimoriadne užitočný pri chudnutí.

Vláknina skorocelu pomáha čistiť črevá zvnútra, viaže a odstraňuje toxíny, takže plevy semien skorocelu sú základnou zložkou na detoxikáciu a čistenie čriev.

Veľmi dobre pôsobí aj na zdravie črevnej flóry, keďže vyživuje probiotické baktérie žijúce v čreve. Tieto baktérie sú obrovskou pomocou pre imunitný systém. Nepriamym spôsobom skorocel funguje  aj ako druh posilňovača imunity.

Literatúra

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20959501/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16154305/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5413815/

https://academic.oup.com/ajcn/article/102/6/1604/4555168

https://www.cerealsgrains.org/publications/cc/2006/July/Pages/83_4_358.aspx

https://en.wikipedia.org/wiki/Plantago_ovata

Názov:
Mleté plevy semien skorocelu-vláknina Psyllium (Plantago ovata)

Latinský názov:
Plantago ovata

Obsah

Súvisiace produkty

 • CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.

  Vláknina CleanInside

   32.50

  CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.

 • Swiss Fiber Daily je doplnok výživy na podporu trávenia s vysokým obsahom vlákniny, ktorý obsahuje aj extrakty liečivých rastlín disponujúce protizápalovými a analgetickými účinkami. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, probiotické kultúry, proteolytický enzým, polysacharidy a oligosacharidy podporujú odolnosť imunitného systému a ochranu proti patogénom.

  Swiss Fiber Daily

   23.10

  Swiss Fiber Daily je doplnok výživy na podporu trávenia s vysokým obsahom vlákniny, ktorý obsahuje aj extrakty liečivých rastlín disponujúce protizápalovými a analgetickými účinkami. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, probiotické kultúry, proteolytický enzým, polysacharidy a oligosacharidy podporujú odolnosť imunitného systému a ochranu proti patogénom.