Extrakt zo schizandry (Schisandra chinensis)

Schizandra čínska je liečivá bylina pochádzajúca z dnešnej severnej Číny, Mongolska a východného Ruska. V tradičnej čínskej medicíne sa používa už tisíce rokov, o čom svedčí aj čínska lekárska encyklopédia napísaná v 1. storočí. Jej čínsky názov je Wu Wei Zi, čo znamená bobule s piatimi príchuťami. V čínskej kultúre vystupuje ako rastlina večnej mladosti, s ktorou možno dosiahnuť nesmrteľnosť. To posledné treba ešte dokázať; sovietski výskumníci však v 60. rokoch zistili, že má mimoriadne dobrý vplyv na pečeň, vrátane odolnosti organizmu voči jedom.

Liečivé účinky

Hlavnými účinnými zložkami schizandry sú lignany, ktoré sa v nej nachádzajú, ako sú schizandroly, schizandrín, schisantherín, deoxyschizandrín alebo gomizín. Ďalšími aktívnymi zložkami sú triterpény, triesloviny, pektín, fytosteroly, silice,  rastlina obsahuje vitamíny A, C a E, ako aj fosfor a mangán.

Čínskej medicíne bol známy jej ochranný účinok na pečeň, hlbšie sa ňou však zaoberali ruskí vedci.  Je to mimoriadne dobrý detoxikátor a pomáha pečeni v jej prirodzených detoxikačných procesoch. Viaže na seba endogénne (vnútorné) a exogénne (do tela sa dostávajú zvonku) toxíny a pomáha ich odstraňovať z tela. Jeho lignany zvyšujú hladinu glutatiónu v pečeni, antioxidantu produkovaného telom, a podporujú tvorbu nových pečeňových buniek. Schizandra je mimoriadne účinný liek na liečbu zápalov pečene rôzneho pôvodu, ako je vírusová hepatitída.

Okrem detoxikácie je prospešné jej použitie aj pri strese a úzkosti, upokojuje nervový systém a zlepšuje kognitívne procesy a účinná látka schizandrín B prispieva k prevencii mentálneho úpadku.

Keďže výborne chráni pred stresom a psychickým vypätím, vzhľadom na to,  že psychické problémy  majú často škodlivé fyziologické účinky, je vlastne nepriamo chránený aj srdcovo-cievny systém. Účinok schizandry sa podobá účinku estrogénu, preto môže dobre poslúžiť aj pri zmierňovaní príznakov menopauzy a prevencii osteoporózy.

Napriek tomu, že schizandra pôsobí upokojujúco na nervový systém, dokáže zvýšiť aj fyzickú výkonnosť. Poľovníci žijúci na Sibíri používali schizandru na zvýšenie vlastnej výkonnosti, v súčasnosti ide o jej využitie skôr v oblasti športu. Nie náhodou sa tým hlbšie zaoberali sovietski bádatelia v 60. rokoch,  v období studenej vojny, keďže vo vojne rastlina znižuje stres vojakov a zároveň zvyšuje ich fyzickú a psychickú odolnosť a ich odolnosť organizmu vojaka proti jedom je mimoriadne užitočná.

Čo hovorí veda?

Počas experimentu čínski vedci vyvolali vážne poškodenie pečene u myší pomocou tetrachlórmetánu (CCl4). Táto zlúčenina ničí pečeň, takže ju možno použiť na simuláciu vážneho poškodenia pečene, ktorú možno vysledovať z rôznych príčin v ľudskom tele. Myšiam bol podávaný extrakt zo schizandry po dobu 42 dní, v dôsledku čoho došlo k výraznému zlepšeniu hodnôt pečeňových markerov, teda k výraznému zníženiu poškodenia pečene. Za liečivé účinky schizandry môžu podľa výskumníkov jej silné antioxidačné vlastnosti.

Iná kórejská štúdia skúmala vplyv schizandry na menopauzu. Po roku ženy, ktoré sa zúčastnili experimentu, zaznamenali výrazné zlepšenie symptómov, ako sú návaly tepla, potenie alebo búšenie srdca.

Použitie

Nakoľko je schizandra mimoriadne dobrým ochrancom pečene, možno ju užívať predovšetkým za účelom zachovania zdravia pečene a detoxikácie organizmu. Dá sa ňou liečiť aj poškodenie pečene a hepatitída spôsobená alkoholom alebo vírusmi, pretože pôsobí protizápalovo a pomáha pri regenerácii pečeňových buniek.

Okrem zvýšenia fyzickej výkonnosti sa stará aj o duševné zdravie, pretože znižuje škody spôsobené stresom a úzkosťou. Je nádejným kandidátom  v boji proti Alzheimerovej chorobe, keďže chráni mozog a nervový systém pred poškodením.

Má dobrý vplyv na obličky a podľa čínskej medicíny aj na sexuálne zdravie. Jeho antioxidanty pomáhajú udržiavať pokožku mladú a bojovať proti rakovine. Nie náhodou ju Číňania považovali za rastlinu večnej mladosti.

Ľudové liečiteľstvo využíva schizandru aj na liečbu ochorení dýchacích ciest, ako napr astmu alebo kašeľ, pretože zlepšuje zásobovanie tela kyslíkom.

 

Použitá literatúra

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27763802/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23201450/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28891753/

Názov:
Extrakt zo schizandry (Schisandra chinensis)

Latinský názov:
Schisandra chinensis

Obsah

Súvisiace produkty

  • Zľava

    Hepadone Repair je doplnok výživy obsahujúci prírodné rastlinné účinné látky podporujúce regeneráciu pečeňových tkanív. Extrakty liečivých rastlín zlepšujú procesy obnovy buniek a vďaka obsahu antioxidantov poskytujú podporu proti oxidatívnemu stresu. Spomedzi liečivých rastlín nemôže chýbať  výťažok z artičokov chránený ochrannou známkou Altilix™, ktorý môže zabrániť hromadeniu tuku a znížiť hladinu cholesterolu, zodpovedného za stukovatenie pečene.

    Hepadone Repair

     21.90 Original price was: € 21.90. 17.96Current price is: € 17.96. -18%

    Hepadone Repair je doplnok výživy obsahujúci prírodné rastlinné účinné látky podporujúce regeneráciu pečeňových tkanív. Extrakty liečivých rastlín zlepšujú procesy obnovy buniek a vďaka obsahu antioxidantov poskytujú podporu proti oxidatívnemu stresu. Spomedzi liečivých rastlín nemôže chýbať  výťažok z artičokov chránený ochrannou známkou Altilix™, ktorý môže zabrániť hromadeniu tuku a znížiť hladinu cholesterolu, zodpovedného za stukovatenie pečene.