Semienka anízu (Pimpinella anisum)

Aníz (Pimpinella anisum) je aj dnes obľúbenou bylinkou, ktorá je napríklad jednou zo zložiek perníkov. Aníz sa spomína ako liečivá rastlina už aj v egyptských záznamoch spred 2500 rokov. Túto liečivú rastlinu pôvodom z oblasti Stredozemného mora radi jedli aj Rimania ako súčasť svojich koláčov. Po veľkých hodoch prišla vhod trocha anízu na odľahčenie trávenia. Zápach z úst robil ľuďom v dávnych dobách rovnaký problém ako dnes. Pri absencii žuvačky zvykli žuť semená anízu spolu s inými rastlinami, aby si zabezpečili svieži dych.

Jeho liečivé účinky

Aníz obsahuje minerálne látky ako mangán, vápnik, draslík, horčík, meď a železo. Semeno obsahuje veľké množstvo limonénu a vitamínu C, ktorý je silným antioxidantom. Jeho vitamíny skupiny B (B6 a B2) posilňujú metabolizmus tým, že sa navzájom posilňujú. A tiamín a niacín v aníze sa starajú o zdravie kardiovaskulárneho systému.

Aníz dezinfikuje, takže okrem detoxikácie, bakteriálnych infekcií, je možné ho použiť aj proti kandide.

Jeho užívanie sa odporúča aj pri dýchacích ťažkostiach, keďže v ňom obsiahnutý anetol, terpineol a tymol tlmia kašeľ, zmierňujú katary, pomáhajú pri prechladnutí, bolestiach hrdla, zápaloch a astme. Prispieva k tomu aj obsah vitamínu C, ktorý posilňuje imunitný systém.

Aníz možno použiť aj na liečbu tráviacich ťažkostí, pretože urýchľuje metabolizmus, uvoľňuje svaly a odstraňuje zápchu. V dávnych dobách sa prednostne používal proti plynatosti.

Zlepšuje krvný obeh, zmierňuje bolesti hlavy, pôsobí ako afrodiziakum a môže pomôcť aj pri obnove menštruačného cyklu. Nielenže detoxikuje, ale pomáha aj pri odstránení parazitov z čriev.

Dôležité! Pri predávkovaní je toxický a jeho konzumácia deťom a tehotným ženám sa neodporúča.

Čo hovorí veda?

V štúdii napísanej tureckými výskumníkmi sa skúmali antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti anízu. Na základe výsledkov sa alkoholový extrakt z anízu osvedčil na ničenie 10 druhov baktérií a jeho vodný extrakt bol účinný proti hube Candida albicans.

Použitie

Aníz sa používa hlavne pri tráviacich ťažkostiach. Dobre lieči nadúvanie, pretože znižuje tvorbu plynov. Urýchľuje spracovanie tukov a sacharidov, uvoľňuje črevá a pomáha predchádzať zápche.

Okrem tráviacich ťažkostí sa ním dá liečiť nádcha, kašeľ, astma či bakteriálne infekcie, ale aj kandida, keďže okrem toho, že obsah vitamínu C posilňuje imunitný systém, má aníz aj antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti.

Pomôcť môže aj pri bolestiach kĺbov, reumatizme a bolestiach hlavy, ako aj menštruačných kŕčoch, ale mimoriadne užitočná môže byť aj pri detoxikácii a odčervovaní.

Príprava anízového čaju
Semená anízu rozdrvíme v mažiari, potom zalejeme 2-3 dl horúcej vody a necháme štvrť hodiny postáť. Po prefiltrovaní sa môže konzumovať. Čaj je možné ochutiť pomarančom alebo škoricou. Zvyšuje chuť do jedla, preto je lepšie ho konzumovať pred jedlom.

Pri dýchacích problémoch sa odporúča vypiť po jednej šálke ráno a večer. Neodporúča sa konzumovať počas tehotenstva, ale odporúča sa počas dojčenia, nakoľko zvyšuje tvorbu mlieka.

Literatúra

Amin GR. Poular Medicinal Plants of Iran. Tehran, Iran: Vice-Chancellorship of Research, Tehran University of Medical Science Press; 2005.

Orav A, Raal A, Arak E. Essential oil composition of Pimpinella anisum L. fruits from various European countries. Natural Product Research. 2008;22(3):227–232.

Yazdani D, Rezazadeh S, Amin G, Zainal Abidin MA, Shahnazi S, Jamalifar H. Antifungal activity of dried extracts of anise (Pimpinella anisum L.) and star anise (Illicium verum Hook, f.) against dermatophyte and saprophyte fungi. Journal of Medicinal Plants. 2009;8(5):24–29.

Tas A, Özbek H, Atasoy N, Altug ME, Ceylan E. Evaluation of analgesic and antiinflammatory activity of Pimpinella anisum fixed oil extract. Indian Veterinary Journal. 2006;83(8):840–843.

Akhtar A, Deshmukh AA, Bhonsle AV, et al. In vitro Antibacterial activity of Pimpinella anisum fruit extracts against some pathogenic bacteria. Veterinary World. 2008;1(9):272–274.

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/1040841X.2013.813904

Názov:
Semienka anízu (Pimpinella anisum)

Latinský názov:
Pimpinella anisum

Obsah

Súvisiace produkty

  • Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.

    Slim Tea

     13.30

    Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.