Šípky (Rosa canina)

Šípky (Rosa canina) sú jednou z najstarších využívaných liečivých rastlín. Je dokázané, že sa používali aj v praveku, svedčia o tom archeologické nálezy nájdené na území dnešného Švajčiarska. Takmer všetky národy známej histórie, dokonca aj Mayovia za morom, poznali liečivé vlastnosti šípok. Rimania liečili uhryznutie besným psom odvarom zo šípky, na základe čoho dostal svoj latinský názov. Okrem psích uhryznutí sa používali pri liečbe prechladnutia a infekcií močových ciest. Počas druhej svetovej vojny Briti z nich vyrábali sirup pre vojakov bojujúcich na fronte. Vysoký obsah vitamínu C v šípkach veľmi potreboval imunitný systém vojakov trpiacich podvýživou, bojujúcich v špine a krvi, aby zabránil infekciám.

Ich liečivé účinky

Hoci obsahujú viacero užitočných ingrediencií, hlavnou zbraňou šípky je extrémne vysoký obsah vitamínu C, ktorý dokonca prekonáva aj citrusové plody. Denná potreba vitamínu C sa pohybuje od 500 do 1000 mg. 100 gramov šípok obsahuje 426 mg vitamínu C, čo je veľmi dobrá hodnota. K tomu ešte obsahuje aj látky, ktoré napomáhajú využitiu vitamínu C v ľudskom organizme, takže požitý vitamín určite dosiahne požadovaný efekt.

Šípky obsahujú zinok, železo, meď, ale aj polyfenoly, karotenoidy, kyselinu jablčnú, nikotínovú a citrónovú. Vitamín C je dobrý antioxidant, ale podobný účinok majú aj šípkové polyfenoly – triesloviny a flavonoidy.

Jeho flavonoidy pomáhajú dosiahnuť optimálnu hladinu cholesterolu a krvného tlaku, čím chránia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Šípky znižujú únavu, sú vhodné na posilnenie imunity, priaznivo pôsobia na tvorbu kostí a spojivového tkaniva. Odporúča sa ich užívať  aj pri ochoreniach dýchacích ciest, nachladnutí, kašli, chrípke a infekciách močových ciest.

Ich ďalším liečivým účinkom je, že chráni pečeň a zabraňujú vzniku stukovatenia pečene. Vďaka svojim antioxidačným zložkám spomaľujú starnutie pokožky a chránia pred rakovinou. Sú vhodné na  tlmenie reumatických bolestí a artrózy, ale upravujú aj vyprázdňovanie. Vďaka  močopudnému účinku je šípka užitočnou bylinkou aj na detoxikáciu.

Je vhodná na zmiernenie tráviacich ťažkostí, zrýchľuje metabolizmus tukov, ale za zváženie stojí aj jej konzumácia v súvislosti s prevenciou obličkových kameňov či opuchov. Šípky dokážu regulovať hladinu cukru a inzulínu v krvi, preto sa dajú využiť aj pri liečbe cukrovky.

Čo hovorí veda?

Počas jednej štúdie dánski vedci skúmali vplyv šípok na príznaky osteoartrózy (ochorenie kĺbov). Semená a šupky šípok  rozomleli ​​a podávali  skupine pacientov v dávke 5 gramov denne počas troch mesiacov. Symptómy pacientov sa zmiernili už za 3 týždne, takže výsledky ukazujú, že šípka je účinným prostriedkom pri liečbe kĺbových ochorení.

Použitie

Šípka je výborným posilňovačom imunity, ktorý sa dá použiť aj pri ochoreniach dýchacích ciest, kašli, chrípke.

Pre svoje protizápalové účinky zmierňuje bolesť pri kĺbových ochoreniach kĺbov, reumatizme, artróze.  Chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, reguluje krvný tlak, cholesterol, cukor v krvi a inzulín, čím pomáha pri liečbe cukrovky.

Urýchľuje metabolizmus tukov a chráni pečeň pred stukovatením.

Šípky dobre pôsobia na štítnu žľazu, ale sú vhodné aj pri liečbe dehydratácie, zápalov či stuhnutosti svalov.

Antioxidanty prítomé v šípkach pomáhajú predchádzať nádorom, udržujú pokožku mladú. Šípka je dobrým detoxikátorom vďaka svojim močopudným vlastnostiam a vlastnostiam regulujúcim stolicu.

Príprava šípkového čaju
Jedným z najobľúbenejších spôsobov konzumácie šípok je varenie čaju z nich.

Do hrnčeka dáme polievkovú lyžicu suchých alebo čerstvých rozdrvených šípok, potom zalejeme 2,5 dl teplej, nie horúcej vody a necháme prikryté 10-15 minút postáť. Preceďte a vlažné popíjajte. Čaj sám o sebe má príjemnú chuť, preventívne sa odporúča piť 3-4 poháre týždenne, ale počas choroby sa oplatí piť aj 1-2 šálky denne.

Literatúra

Lutz M, et al. Comparative effects of rose hip and corn oils on biliary and plasma lipids in rats. Arch Latinoam Nutr. 1993 Mar;43(1):23-7.

Chrubasik C, et al. A systematic review on the Rosa canina effect and efficacy profiles. Phytother Res. 2008 Jun;22(6):725-33.

Orhan, D.D., Hartevioglu, A., Küpeli, E., Yesilada, E. In vivo anti-inflammatory and antinociceptive activity of the crude extract and fractions from Rosa canina L. fruits. J Ethnopharmacol. 2007;112:394–400.

Winther, K., Apel, K., Thamsborg, G. A powder made from seeds and shells of a rose-hip subspecies (Rosa canina) reduces symptoms of knee and hip osteoarthritis: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Scand J Rheumatol. 2005;34:302–308.

Håkansson A, et al. Rose hip and Lactobacillus plantarum DSM 9843 reduce ischemia/reperfusion injury in the mouse colon. Dig Dis Sci. 2006 Nov;51(11):2094-101.

Warholm, O., Skaar, S., Hedman, E., Mølmen, H.M., Eik, L. The effects of a standardized herbal remedy made from a subtype of Rosa canina in patients with osteoarthritis: a double-blind, randomized, placebo-controlled clinical trial. Curr Ther Res Clin Exp. 2003;64:21–31.

Gonzales I, et al.. Dietary rose hip and corn oils effects on biliary and plasma lipid patterns, and hepatocyte membranes fluidity in rats. Nutr Rep Int. 1989;40: 271–280.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31184219/

Názov:
Šípky (Rosa canina)

Latinský názov:
Rosa canina

Obsah

Súvisiace produkty

  • Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.

    Slim Tea

     13.30

    Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.