Škorica (Cinnamomum Zelanycum)

Škorica (Cinnamomum zelanycum) je známa korenina, z hľadiska používania má tisícročnú históriu. Okrem liečenia ju Egypťania používali na balzamovanie múmií, ale spomína ju aj Biblia. V stredoveku bola škorica výsadou bohatých a dávala sa ako dar kráľom. Našťastie je dnes už ľahko dostupná, no jej liečivé účinky zostávajú rovnaké.

Jej liečivé účinky

Účinná látka väčšiny bylín spočíva buď v plodoch alebo v listoch. Výnimkou je škorica, pretože zložky, ktoré jej dodávajú liečivý účinok, sa nachádzajú v kôre. Škorica obsahuje aj mangán, vápnik, vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, A, C, E, J a K, ako aj rôzne aminokyseliny.

Vďaka nim je veľmi účinným zabijakom vírusov a baktérií, lieči aj mykózy. Z tohto dôvodu sa často používa ako prísada do zubných pást a ústnych vôd. Okrem antiseptických vlastností vám dokonca osvieži dych.

Škorica chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, pretože dokáže regulovať hladinu cholesterolu. Významnú úlohu zohráva aj pri liečbe cukrovky, pretože zlepšuje aktivitu inzulínu a jej pravidelná, každodenná konzumácia znižuje hladinu cukru v krvi.

Je to výborný antioxidant, ktorý posilňuje imunitný systém a tým, že viaže voľné radikály, je pomocníkom pri prevencii vzniku rakoviny, vrátane rakoviny hrubého čreva.

Škorica je účinným prostriedkom v boji proti Candida albicans a E. coli, ale zabíja aj baktériu spôsobujúcu žalúdočné vredy Helicobacter pylori.

Zmierňuje príznaky prechladnutia a chrípky, posypaním napomáha hojeniu rán.

Škorica je dobrou voľbou aj pri problémoch s trávením, pretože pôsobí upokojujúco na žalúdok a črevá. Znižuje nadúvanie a nevoľnosť a zároveň dezinfikuje črevá od nahromadených látok. Vďaka vláknine, ktorú obsahuje, pomáha tiež zmierňovať IBS (syndróm dráždivého čreva), odstraňuje zápchu a detoxikuje.

Čo hovorí veda?

V experimente dali švédski vedci testovaným osobám ryžový nákyp so škoricou. Účelom experimentu bolo zistiť, ako škorica ovplyvňuje rýchlosť, ktorou jedlo opúšťa žalúdok. Výsledky ukázali, že v skupine, ktorá dostala škoricový ryžový nákyp (nie len obyčajný), jedlo zostalo v žalúdku dlhšie a koncentrácia cukru v krvi sa znížila.

Použitie

Škorica je vhodná na liečbu rôznych bakteriálnych, vírusových či plesňových infekcií. Vďaka svojim antimikrobiálnym účinkom si dokáže efektívne poradiť s niekoľkými rôznymi druhmi baktérií a plesní. Oplatí sa ju konzumovať aj pri žalúdočných vredoch, otravách jedlom alebo pri kandidovej infekcii.

Zmierňuje tiež tráviace problémy, zápchu a hnačku u dojčiat. Upokojuje črevá a zároveň detoxikuje, čím chráni pred vznikom rakoviny hrubého čreva. Zmierňuje nevoľnosť a nepohodlie.

Škorica je vďaka svojim antiseptickým účinkom okrem chrípky a prechladnutia užitočnou bylinou aj pri liečbe rán, ktorú možno využiť aj na posilnenie imunity.

Ďalej  môže pomôcť pri liečbe ochorení ako inzulínová rezistencia alebo cukrovka.

Literatúra

Akilen, R., Tsiami, A., Devendra, D., Robinson, N. Glycated haemoglobin and blood pressure-lowering effect of cinnamon in multi-ethnic Type 2 diabetic patients in the UK: A randomized, placebo-controlled, double-blind clinical trial. Diabet Med. Oct 2010;27:1159–116

Zoladz P, Raudenbush B, Lilley S. Cinnamon perks performance. Paper presented at the annual meeting of the Association for Chemoreception Sciences, held in Sarasota, FL, April 21-25, 2004. 2004.

Su, G., Mi, S., Tao, H. et al, Association of glycemic variability and the presence and severity of coronary artery disease in patients with type 2 diabetes. Cardiovasc Diabetol. 2011;10:19

Hlebowicz J, Darwiche G, Björgell O, Almér LO. Effect of cinnamon on postprandial blood glucose, gastric emptying, and satiety in healthy subjects. Am J Clin Nutr. 2007 Jun;85(6):1552-6. 2007. PMID:17556692.

Anderson RA, Broadhurst CL, Polansky MM, Schmidt WF, Khan A, Flanagan VP, Schoene NW, Graves DJ. Isolation and characterization of polyphenol type-A polymers from cinnamon with insulin-like biological activity. Diabetes Res Clin Pract. 2003 Dec;62(3):139-48. 2003.

Quale JM, Landman D, Zaman MM, et al. In vitro activity of Cinnamomum zeylanicum against azole resistant and sensitive Candida species and a pilot study of cinnamon for oral candidiasis. Am J Chin Med 1996;24(2):103-9. 1996. PMID:12530.

Crawford, P. Effectiveness of cinnamon for lowering hemoglobin A1C in patients with type 2 diabetes: a randomized, controlled trial. J Am Board Fam Med. 2009;22:507–

Moldenke, H., Moldenke, A. Plants of the Bible. Ronald Press Co, New York; 1952.

Calucci L, Pinzino C, Zandomeneghi M et al. Effects of gamma-irradiation on the free radical and antioxidant contents in nine aromatic herbs and spices. J Agric Food Chem 2003 Feb 12; 51(4):927-34. 2003.

Khan A, Safdar M, Ali Khan MM, Khattak KN, Anderson RA. Cinnamon improves glucose and lipids of people with type 2 diabetes. Diabetes Care. 2003 Dec;26(12):3215-8. 2003.

Ceylan, E., Fung, D.Y. Cinnamon Is a Lethal Weapon Against E coli 0157:H7. ; 1999 (Presentation at the Institute of Food Technologists Annual Meeting, July 27th).

Impari-Radosevich J, Deas S, Polansky MM et al. Regulatino of PTP-1 and insulin receptor kinase by fractions from cinnamon:implications for cinnamon regulation of insulin signaling. Horm Res 1998 Sep;50(3):177-82. 1998.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6490497/

Názov:
Škorica (Cinnamomum Zelanycum)

Latinský názov:
Cinnamomum zelanycum

Obsah

Súvisiace produkty

  • Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.

    Slim Tea

     13.30

    Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.