Vitamín B5

Spomedzi vitamínov B hrá významnú úlohu vitamín B5, známejší ako kyselina pantoténová. Tento vitamín sa podieľa na mnohých dôležitých procesoch v tele a je nevyhnutný pre udržanie optimálneho zdravia.

Jeho liečivé účinky

Vitamín B5 alebo kyselina pantoténová je životne dôležitý vitamín rozpustný vo vode, ktorý je nevyhnutný pre funkciu buniek a metabolické procesy. Názov kyselina pantoténová pochádza z gréckeho slova „pantos“, čo znamená „všade“. To naznačuje, že kyselina pantoténová sa nachádza v mnohých potravinách a podieľa sa na mnohých biochemických reakciách.

Podpora metabolizmu: Kyselina pantoténová sa podieľa na tvorbe energie, pretože sacharidy, tuky a bielkoviny sa s pomocou tela premieňajú na energiu. Prispieva tak k dostatočnému energetickému zásobovaniu organizmu. Podieľa sa na syntéze koenzýmu A, ktorý je súčasťou mnohých životne dôležitých procesov.

Udržiavanie zdravia pokožky a vlasov: Vitamín B5 hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia pokožky a vlasov. Kyselina pantoténová podporuje regeneráciu epitelových buniek a prispieva k hydratácii a elasticite pokožky.

Zvládanie stresu: Vitamín B5 sa podieľa na stresových reakciách a môže pomôcť regulovať stresové hormóny. Počas obdobia stresu môže telo vyžadovať väčšie množstvo vitamínu B5.

Podpora imunitného systému: Kyselina pantoténová hrá dôležitú úlohu pri správnom fungovaní imunitného systému, pomáha odolávať infekciám a chorobám.

Čo hovorí veda?

12-týždňová štúdia zahŕňajúca 41 ľudí skúmala použitie kyseliny pantoténovej na liečbu aknóznej pleti. Účastníci dostávali buď placebo alebo kyselinu pantoténovú ako súčasť stravy. Na konci experimentu, v 12. týždni, bol pozorovaný významný rozdiel medzi skupinou dostávajúcou placebo a skupinou liečenou vitamínom B5. V dôsledku podávania vitamínu B5 sa na pokožke objavilo menej akné a nevyskytli sa žiadne vedľajšie účinky.

Použitie

Hoci nedostatok kyseliny pantoténovej je pomerne zriedkavý, môže viesť k vážnym problémom. Príznaky nedostatku môžu zahŕňať únavu, kožné problémy, nevoľnosť, slabosť a príznaky nervového systému, ako sú poruchy spánku alebo podráždenosť. Tieto symptómy sa vyskytujú, pretože kyselina pantoténová hrá dôležitú úlohu pri výrobe energie a fungovaní nervového systému.

Kyselina pantoténová sa môže použiť aj vo forme doplnkov na liečbu niektorých chorôb alebo na zmiernenie symptómov. Napríklad ľudia s kožnými problémami niekedy používajú doplnky kyseliny pantoténovej, ktoré pomáhajú regenerovať a hydratovať pokožku. Okrem toho môže vitamín B5 zohrávať úlohu v stresových situáciách alebo pri liečbe vyčerpania.

Ak sa chceme postarať o príjem kyseliny pantoténovej vo forme stravy, môžeme si vybrať z nasledujúcich možností:

Mäso: Hovädzie mäso, kuracie prsia, pečeň a obličky obsahujú značné množstvo vitamínu B5. Dobrým zdrojom môžu byť najmä srdce a pečeň.

Vajcia: Vajcia, najmä žĺtky, sú bohaté na vitamín B5.

Mlieko a mliečne výrobky: Vitamín B5 sa nachádza aj v mlieku, syroch a jogurtoch.

Ryby a morské plody: Tuniak, losos a iné druhy rýb môžu tiež obsahovať vitamín B5, aj keď zvyčajne v menšom množstve.

Orechy a semená: Lieskové orechy, mandle, vlašské orechy a slnečnicové semienka sú tiež výborným zdrojom vitamínu B5.

Zelenina a strukoviny: Zdrojom vitamínu B5 môžu byť aj zelený hrášok, šošovica a cícer, brokolica, avokádo a huby.

Celé zrná: Celé zrná, ako je celozrnný chlieb, celozrnné cestoviny a ovsené vločky, tiež obsahujú vitamín B5.

Vitamín B5 hrá kľúčovú úlohu v metabolických procesoch, udržiavaní zdravia pokožky a vlasov a podporuje imunitný systém. Dostatočný príjem vitamínu B5 môže prispieť k produkcii energie a zvládaniu stresu. Hoci nedostatok kyseliny pantoténovej je zriedkavý, je dôležité udržiavať pestrú a vyváženú stravu, aby sa telu dodalo potrebné množstvo vitamínu B5. Tí, ktorí majú špeciálne stravovacie potreby alebo obavy z nedostatku vitamínov, by sa mali poradiť s odborníkom, aby si udržali zdravie.

Recenzie

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4065280/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/219601#function

https://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/pantothenic-acid

 

Názov:
Vitamín B5

Latinský názov:
Vitamín B5

Obsah

Súvisiace produkty

  • Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.

    Detox Vital

     23.06

    Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.