Vitamín B3

Pre fungovanie ľudské telo potrebuje veľa vitamínov a minerálov, aby si udržalo zdravie a potrebné procesy v optimálnom stave. Jedným z takýchto životne dôležitých vitamínov je vitamín B3, známy aj ako niacín. Vitamín B3, ktorý patrí do skupiny vitamínov B, je molekula, ktorá zohráva kľúčovú úlohu v mnohých procesoch v ľudskom tele.

Jeho liečivé účinky

Vitamín B3, tiež známy ako niacín alebo kyselina nikotínová, je jedným zo základných vitamínov, ktoré si naše telo nevie vyrobiť, preto ho musíme dopĺňať z potravy. Niacín je nevyhnutný pre fungovanie enzýmov zapojených do metabolizmu sacharidov, tukov a bielkovín. Tiež zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia nervového systému a pokožky.

Prísun energie: Vitamín B3 je nevyhnutný na to, aby telo premieňalo sacharidy, bielkoviny a tuky v potravinách na energiu. Týmto spôsobom prispieva k udržaniu energetickej hladiny a správnemu fungovaniu organizmu.

Regulácia hladiny cholesterolu: Niacín prispieva k regulácii hladiny cholesterolu. Vysoké dávky niacínu môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a triglyceridov, čím sa zníži riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Podpora nervového systému: Vitamín B3 hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia nervového systému. Dostatočný príjem vitamínu B3 môže prispieť k zlepšeniu pamäti a schopnosti koncentrácie.

Starostlivosť o pleť: Niacín hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia pokožky. Používa sa aj vo forme krémov a kozmetiky, pretože môže pomôcť zmierniť zápaly pokožky, zlepšiť jej hydratáciu a zredukovať akné.

Čo hovorí veda?

Čínski vedci skúmali vzťah medzi príjmom niacínu a vysokým krvným tlakom na pomerne veľkej skupine (12 243) ľudí. Strava účastníkov výskumu bola skúmaná 3 mesiace. Na základe konečných výsledkov bola preukázateľná korelácia medzi množstvom prijatého vitamínu B3 a vznikom vysokého krvného tlaku. Účastníci, ktorí konzumovali 14,3 až 16,7 mg denne, mali najnižšie riziko vzniku vysokého krvného tlaku.

Použitie

Nedostatok vitamínu B3 môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Nedostatok niacínu môže spôsobiť príznaky, ako sú kožné problémy, hnačka, poruchy trávenia a neurologické symptómy vrátane depresie a neurologických zmien.

Niacín sa používa aj na terapeutické účely. Napríklad na zníženie cholesterolu môžu doplnky s vysokými dávkami niacínu pomôcť znížiť zlý cholesterol a zvýšiť dobrý cholesterol. Lekári môžu použiť takúto terapiu pri kardiovaskulárnych ochoreniach.

Vitamín B3 alebo niacín sa nachádza v mnohých potravinách.

Mäso: Kuracie, morčacie, hovädzie a bravčové mäso obsahuje značné množstvo vitamínu B3. Srdce a pečeň majú obzvlášť vysoký obsah niacínu.

Morské plody: Dobrým zdrojom vitamínu B3 môžu byť aj tuniak, losos a iné druhy rýb. Vyšší obsah tuku u druhov rýb možno zvyčajne kombinovať s vyšším obsahom vitamínu B3.

Orechy a semienka: Vitamín B3 obsahujú aj slnečnicové semienka, mandle, lieskové orechy a iné orechy. Môžu to byť aj výborné zdravé maškrty.

Hnedá ryža: Hnedá ryža môže byť vynikajúcim zdrojom vitamínu B3, je aj bohatá na vlákninu a ďalšie živiny.

Celozrnné výrobky: Celozrnný chlieb, celozrnné cestoviny a ovsené vločky môžu okrem iného obsahovať značné množstvo vitamínu B3.

Zelenina: Huby, zelený hrášok a zemiaky môžu tiež obsahovať vitamín B3, aj keď zvyčajne nie v takom množstve ako mäso alebo potraviny s vyšším obsahom tuku.

Mliečne výrobky: Mlieko a mliečne výrobky ako syry tiež obsahujú vitamín B3, ale zvyčajne v menšom množstve.

Vajcia: Vajcia obsahujú aj vitamín B3, najmä v žĺtku.

Je dôležité si uvedomiť, že množstvo vitamínu B3 v potravinách sa môže počas prípravy a spracovania meniť.

Vitamín B3 (niacín) je nevyhnutný pre naše telo na podporu mnohých procesov od výroby energie až po starostlivosť o pleť. Dostatočný príjem vitamínu B3 môže prispieť k udržaniu zdravia, regulácii hladiny cholesterolu a podpore nervového systému. Je však dôležité dbať na rovnováhu, pretože jeho nedostatok môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Pri podozrení na nedostatok vitamínov sa vždy oplatí poradiť sa s lekárom a užívanie doplnkov stravy je vhodné konzultovať aj s odborníkom. Aby sme si udržali zdravie, je dôležité pestrá a vyvážená strava, ktorá obsahuje potrebné živiny vrátane vitamínu B3.

Referencie

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33404619/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28616955/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27793642/

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/niacin-vitamin-b3/

Názov:
Vitamín B3

Latinský názov:
Vitamín B3

Obsah

Súvisiace produkty

  • Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.

    Detox Vital

     23.06

    Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.