Vitamín U

Veľa ľudí o vitamíne U ani nepočulo a nie náhodou. V skutočnosti neide o vitamín, len sa tak volá, keďže má rovnako ako vitamíny mimoriadne priaznivé fyziologické účinky.

Jeho liečivé účinky

Prečo označenie U? V angličtine názov odkazuje na slovo neznámy „unknown” a podľa iných zase na slovo vred „ulcer”,  keďže obzvlášť dobre pôsobí na hojenie žalúdočných vredov.

Objav vitamínu U alebo S-metylmetionínu sa datuje do 50. rokov minulého storočia, keď sa doktor Garnett Cheney, výskumník zo Stanfordskej univerzity, pokúsil vyliečiť žalúdočné vredy. Kázal svojim pacientom piť kapustovú šťavu a všimol si, že vredy sa u pacientov, ktorí pili kapustovú šťavu, hoja štyrikrát rýchlejšie ako u pacientov, ktorí podstúpili „tradičnú“ medikamentóznu liečbu. Okrem toho sa pacientom rapídne znížili aj bolesti.

Čo hovorí veda?

Turecká výskumná skupina testovala účinok vitamínu U na potkanoch. Experimentálne zvieratá dostávali VPA, t.j. kyselinu valproovú, vo forme transabdominálnej injekcie. Kyselina valproová poškodzuje pečeň, takže potenciálny liečebný účinok vitamínu U alebo akejkoľvek inej zlúčeniny možno testovať s umelo vyvolaným poškodením pečene u zvierat. Jedna skupina potkanov dostávala iba kyselinu valproovú ​​a ďalšia skupina dostávala aj 50 mg/kg vitamínu U denne. Počas pitvy sa zistilo poškodenie pečene u jedincov, ktorí dostávali iba kyselinu valproovú. To isté však bolo menej pozorované u hlodavcov liečených vitamínom U, pretože vitamín U poskytoval ochranu pred účinkami kyseliny valproovej, ktoré poškodzujú pečeň. Vedci predpokladajú, že je to preto, že znižuje oxidačný stres pečene.

Využitie vitamínu U

Vitamín U sa najčastejšie používa na liečbu žalúdočných vredov, pretože podľa niektorých experimentov dokáže vredy hojiť rýchlejšie ako lieky. Vitamín U tiež napomáha hojeniu rán na koži a do určitej miery pomáha pri obnove poškodení spôsobených UV žiarením. Jeho vlastnosti pri hojení rán nie sú prekvapujúce vzhľadom na skutočnosť, že vredy na vnútornej stene žalúdka sú vlastne rany.

Najviac sa ho nachádza v kapuste, no nejaký vitamín U obsahuje aj brokolica a kel. Ak vám nechutí ani jeden z nich, oplatí sa ho konzumovať vo forme výživového doplnku.

Referencie

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22889891/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20110751/

Názov:
Vitamín U

Latinský názov:
Vitamin U

Obsah

Súvisiace produkty

  • Vitamín U je derivát aminokyseliny s gastroprotektívnymi vlastnosťami (ochrana žalúdka). 100% prírodné zložky prípravku NaturalSwiss Vitamin U s vysokým obsahom účinných látok účinne podporujú zdravie a regeneráciu črevnej sliznice, ako aj urýchľujú hojenie vredov tráviaceho systému. Má priaznivý vplyv pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Jeho účinok zaujme i ľudí s náchylnosťou na žalúdočné a dvanástnikové vredy. Vhodný aj pre vegánov.

    Natural Swiss® Vitamin U

     10.90

    Vitamín U je derivát aminokyseliny s gastroprotektívnymi vlastnosťami (ochrana žalúdka). 100% prírodné zložky prípravku NaturalSwiss Vitamin U s vysokým obsahom účinných látok účinne podporujú zdravie a regeneráciu črevnej sliznice, ako aj urýchľujú hojenie vredov tráviaceho systému. Má priaznivý vplyv pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Jeho účinok zaujme i ľudí s náchylnosťou na žalúdočné a dvanástnikové vredy. Vhodný aj pre vegánov.