Výťažok z ovocia tamarind (Tamarindus indica)

Tamarind (Tamarindus indica) pochádza z Afriky, no v súčasnosti sa vyskytuje aj v iných oblastiach. napr.  v Indii alebo juhovýchodnej Ázii. Patrí do čeľade strukovín a vyzerá ako zelené fazuľky a arašidy. Vnútro plodu po dozretí má sladkú chuť. Ovocie možno nájsť medzi ingredienciami juhovýchodnej Ázie, indickej a dokonca aj mexickej kuchyne.

Jeho liečivé účinky

Liečivé účinky tamarindu sú spôsobené množstvom živín, vitamínov a minerálov a ďalších zlúčenín, ktoré sa v ňom nachádzajú. Obsahuje veľké množstvo vitamínov B1, B2 a B3, ale obsahuje aj vitamíny C a K. Je mimoriadne dobrým zdrojom horčíka, no obsahuje aj draslík, vápnik, železo, fosfor a meď, ako aj menšie množstvo selénu. Vynikajúci zdroj aminokyselín, ktorý obsahuje takmer všetky esenciálne aminokyseliny okrem tryptofánu. Aminokyseliny sú stavebnými kameňmi bielkovín, ktoré nielen budujú svaly a spojivové tkanivo, ale nachádzajú sa všade v tele a vykonávajú širokú škálu funkcií. Preto je suplementácia bielkovín a aminokyselín pre telo mimoriadne dôležitá a tamarind je v tomto smere výborným rastlinným riešením.

Polyfenoly a flavonoidy tamarindu pomáhajú regulovať hladinu cholesterolu. Znižujú hladinu LDL (zlého) cholesterolu a zároveň zvyšujú dobrý (HDL) cholesterol. Zdravá hladina cholesterolu chráni zdravie kardiovaskulárneho systému. Okrem cholesterolu dokáže tamarind znižovať aj krvný tlak, čím sa ďalej znižujú niektoré ochorenia, napr. srdcový infarkt, riziko mŕtvice.

Antioxidanty v ňom pomáhajú predchádzať rakovine a zachovávajú mladistvú pokožku. Antioxidanty, napr. beta karotén – na ktorý je tamarind veľmi bohatý – na seba viaže niektoré škodlivé zlúčeniny, ktoré by pri nedostatku antioxidantov poškodzovali napríklad DNA buniek, čo vo veľkej miere prispieva k vzniku nádorov.

Vitamíny skupiny B nachádzajúce sa v ovocí podporujú správne fungovanie mozgu a nervového systému a jeho vysoký obsah horčíka pomáha udržiavať zdravie kostí. Má antivirotický a baktericídny účinok, ktorý sa využíva na liečbu bežných infekcií v tropických oblastiach. Vďaka lupeolu v ňom obsiahnutému zabíja baktérie ako Salmonella či E. coli, no veľmi užitočný je aj pri liečbe malárie.

Je protizápalový a pomáha zmierniť zápchu vďaka vláknine a kyseline vínnej. Jeho obsah prokyanidínu a epikatechínu poskytuje ochranu pred žalúdočnými vredmi, k čomu veľkou mierou prispievajú aj jeho triesloviny.

Prokyaníny v tamarinde chránia pečeň pred oxidačným stresom a môžu pomôcť pri liečbe stukovatenia pečene.

Čo hovorí veda?

Počas experimentu, ktorý trval 6 mesiacov, vedci skúmali vplyv tamarindu na zmenu telesnej hmotnosti potkanov. U potkanov liečených extraktom nedošlo k takému zvýšeniu telesnej hmotnosti ako u neliečených jedincov. Na základe experimentu môže teda extrakt z tamarindu znížiť stupeň obezity a tiež viesť k lepšej hladine cholesterolu.

Použitie

Využitie tamarindu je pestré, pretože obsahuje veľa cenných živín. Najviac sa využíva v oblasti gastronómie, napríklad ako prísada do pad thai. Ako liečivá rastlina sa však dá použiť na liečbu tráviacich ťažkostí, hlavne zápchy, ale aj hnačky či žalúdočných vredov.

Pôsobí protizápalovo a antimikrobiálne, preto sa oplatí konzumovať aj pri vírusových či bakteriálnych infekciách. Malária u nás síce nehrozí, ale E. coli a Salmonella áno, riešením môže byť tamarind.

Vďaka svojim pečeňovým ochranným účinkom sa oplatí užívať aj pri stukovatení pečene či iných pečeňových problémoch. Okrem ochrany pečene sa ním dá chrániť aj zdravie srdcovo-cievneho systému, pretože znižuje cholesterol, krvný tlak a dokonca aj cukor v krvi.

Literatúra

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5388147/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2221169115300885#bib22

https://academicjournals.org/article/article1380541535_Adeola%20et%20al.pdf

https://cs.wikipedia.org/wiki/Phad_thai

Názov:
Výťažok z ovocia tamarind (Tamarindus indica)

Latinský názov:
Tamarindus indica

Obsah

Súvisiace produkty

  • Zľava

    CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.

    Vláknina CleanInside

     32.50  26.65 -18%

    CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.