Vypadávanie vlasov

Vážený lekársky tím NaturalSwiss,

Píšem Vám z úplného zúfalstva, keďže môjmu 4-ročnému synčekovi  začali v decembri v chumáčoch vypadávať vlasy. Krvné testy, moč a stolica sú negatívne. Všetci mi hovoria, že je to syndróm Covidu.   Koncom januára došlo k úplnej strate vlasov a potom sa objavili nové pramienky.  Na zátylku, na temene hlavy sa teraz objavili nadýchané pramene vlasov, miznú však  mihalnice aj obočie .

Prosím pomôžte!

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2024. 12. januára
(interná lekárka)

Milá mamička!

Strata vlasov môže byť skutočne neskorým príznakom COVID-19, ale existujú dôvody, ktoré by sa mali rozhodne vylúčiť:

  • Nedostatok železa, anémia,
  • Ochorenie štítnej žľazy.
  • Diabetes,
  • Porucha vstrebávania, stav nedostatku, jednostranná výživa,
  • autoimunitné ochorenie,
  • infekcia, zápal

 

Väčšinu z nich možno identifikovať „jednoduchým laboratórnym testom“. Neviem, či to bolo súčasťou laboratórneho testu, ktorý ste spomínali.
Dôležité je aj to, či vypadávanie vlasov sprevádzajú nejaké ďalšie príznaky, ako je svrbenie kože, vyrážky na pokožke hlavy, príp. celkové príznaky ako horúčka, slabosť.

Väčšinou takéto ochorenak ako napr. intenzívne vypadávanie vlasov spôsobené infekciou covid-19 za pár mesiacov zmiznú „samé“, vypadávanie vlasov sa postupne zmierňuje a potom sa objavujú nové. Ak sa zlepšenie nedostaví, môže za tým skutočne byť iný dôvod.
Odporúčam, aby ste sa určite sa ešte raz poradila s detským kožným lekárom, v prípade potreby sa kľudne spýtajte aj na iný názor.

Zatiaľ sa snažte jesť čo najpestrejšiu a najvyváženejšiu stravu a konzumujte veľa vitamínov a minerálov, pre deti možno multivitamíny. Chráňte si hlavu pred chladom, dieťa by malo nosiť čiapku.

Prajem veľa zdravia!

S pozdravom,

MUDr. Sára Rebeka Tóthová