Otázka

Vážený lekársky tím NaturalSwiss,

Píšem Vám z úplného zúfalstva, keďže môjmu 4-ročnému synčekovi  začali v decembri v chumáčoch vypadávať vlasy. Krvné testy, moč a stolica sú negatívne. Všetci mi hovoria, že je to syndróm Covidu.   Koncom januára došlo k úplnej strate vlasov a potom sa objavili nové pramienky.  Na zátylku, na temene hlavy sa teraz objavili nadýchané pramene vlasov, miznú však  mihalnice aj obočie .

Prosím pomôžte!

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2024. 12. januára
(interná lekárka)

Milá mamička!

Strata vlasov môže byť skutočne neskorým príznakom COVID-19, ale existujú dôvody, ktoré by sa mali rozhodne vylúčiť:

  • Nedostatok železa, anémia,
  • Ochorenie štítnej žľazy.
  • Diabetes,
  • Porucha vstrebávania, stav nedostatku, jednostranná výživa,
  • autoimunitné ochorenie,
  • infekcia, zápal

 

Väčšinu z nich možno identifikovať „jednoduchým laboratórnym testom“. Neviem, či to bolo súčasťou laboratórneho testu, ktorý ste spomínali.
Dôležité je aj to, či vypadávanie vlasov sprevádzajú nejaké ďalšie príznaky, ako je svrbenie kože, vyrážky na pokožke hlavy, príp. celkové príznaky ako horúčka, slabosť.

Väčšinou takéto ochorenak ako napr. intenzívne vypadávanie vlasov spôsobené infekciou covid-19 za pár mesiacov zmiznú „samé“, vypadávanie vlasov sa postupne zmierňuje a potom sa objavujú nové. Ak sa zlepšenie nedostaví, môže za tým skutočne byť iný dôvod.
Odporúčam, aby ste sa určite sa ešte raz poradila s detským kožným lekárom, v prípade potreby sa kľudne spýtajte aj na iný názor.

Zatiaľ sa snažte jesť čo najpestrejšiu a najvyváženejšiu stravu a konzumujte veľa vitamínov a minerálov, pre deti možno multivitamíny. Chráňte si hlavu pred chladom, dieťa by malo nosiť čiapku.

Prajem veľa zdravia!

S pozdravom,

MUDr. Sára Rebeka Tóthová

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.