Žalúdočný vred, reflux, Helicobacter

Vážená pani doktorka!

V dôsledku vyšetrovaní mojich zdravotných ťažkostí mi bol diagnostikovaný žalúdočný vred, reflux a infekcia Helicobacter pylori. Absolvoval som medikamentóznu liečbu, ktorá bola úspešná. Žiaľ, teraz sa príznaky choroby vrátili.

Nedávno som čítal o prípravku s názvom vitamín U, ktorý v zásade chráni sliznicu žalúdka a črevný systém, „…zabraňuje zápalom črevného systému a tvorbe vredov, čím prispieva k nepretržitému, dobrému fungovaniu imunitného systému. Pomáha detoxikovať pečeň, predchádza zápalom iných vnútorných orgánov…“.

V tejto súvislosti by som Vás chcel poprosiť o radu ohľadom nasledujúcich otázok:

– Odporúčate užívať tento produkt, aby ste sa v budúcnosti vyhli výskytu mojich vyššie uvedených sťažností?

– Ak odporúčate užívať vitamín U, je vhodné ho užívať kúru alebo priebežne (v akých intervaloch a v akom dávkovaní)?

– Je možné užívať vitamín U súčasne s liekmi pri aktuálnych ťažkostiach?

S úctou a vďakou

Alex

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2024. 12. januára
(interná lekárka)

Milý Alex!

Výživový doplnok alebo vitamín v podstate nemôže nahradiť lekárske vyšetrenie a prípadne vhodnú medikamentóznu terapiu. Vo Vašom prípade – keďže sa Vám ťažkosti vrátili – by som určite odporučila zopakovať gastroenterologické vyšetrenie, nakoľko bohužiaľ Helicobacter pylori a žalúdočné vredy sú náchylné na recidívu. Zároveň môžete užívať vitamín U, ktorý môže mať priaznivý účinok aj vo vašom prípade. Jeho užívanie sa zvyčajne odporúča ako kúra po dobu 2-3 mesiacov. Dávkovanie je 2×1 kapsula denne. Kúru je možné podľa potreby opakovať.

Prajem veľa zdravia!

MUDr. Sára Rebeka Tóthová