Otázka

Vážená pani doktorka!

V dôsledku vyšetrovaní mojich zdravotných ťažkostí mi bol diagnostikovaný žalúdočný vred, reflux a infekcia Helicobacter pylori. Absolvoval som medikamentóznu liečbu, ktorá bola úspešná. Žiaľ, teraz sa príznaky choroby vrátili.

Nedávno som čítal o prípravku s názvom vitamín U, ktorý v zásade chráni sliznicu žalúdka a črevný systém, „…zabraňuje zápalom črevného systému a tvorbe vredov, čím prispieva k nepretržitému, dobrému fungovaniu imunitného systému. Pomáha detoxikovať pečeň, predchádza zápalom iných vnútorných orgánov…“.

V tejto súvislosti by som Vás chcel poprosiť o radu ohľadom nasledujúcich otázok:

– Odporúčate užívať tento produkt, aby ste sa v budúcnosti vyhli výskytu mojich vyššie uvedených sťažností?

– Ak odporúčate užívať vitamín U, je vhodné ho užívať kúru alebo priebežne (v akých intervaloch a v akom dávkovaní)?

– Je možné užívať vitamín U súčasne s liekmi pri aktuálnych ťažkostiach?

S úctou a vďakou

Alex

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2024. 12. januára
(interná lekárka)

Milý Alex!

Výživový doplnok alebo vitamín v podstate nemôže nahradiť lekárske vyšetrenie a prípadne vhodnú medikamentóznu terapiu. Vo Vašom prípade – keďže sa Vám ťažkosti vrátili – by som určite odporučila zopakovať gastroenterologické vyšetrenie, nakoľko bohužiaľ Helicobacter pylori a žalúdočné vredy sú náchylné na recidívu. Zároveň môžete užívať vitamín U, ktorý môže mať priaznivý účinok aj vo vašom prípade. Jeho užívanie sa zvyčajne odporúča ako kúra po dobu 2-3 mesiacov. Dávkovanie je 2×1 kapsula denne. Kúru je možné podľa potreby opakovať.

Prajem veľa zdravia!

MUDr. Sára Rebeka Tóthová

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.