Otázka

Vážená pani doktorka!

V dôsledku vyšetrovaní mojich zdravotných ťažkostí mi bol diagnostikovaný žalúdočný vred, reflux a infekcia Helicobacter pylori. Absolvoval som medikamentóznu liečbu, ktorá bola úspešná. Žiaľ, teraz sa príznaky choroby vrátili.

Nedávno som čítal o prípravku s názvom vitamín U, ktorý v zásade chráni sliznicu žalúdka a črevný systém, „…zabraňuje zápalom črevného systému a tvorbe vredov, čím prispieva k nepretržitému, dobrému fungovaniu imunitného systému. Pomáha detoxikovať pečeň, predchádza zápalom iných vnútorných orgánov…“.

V tejto súvislosti by som Vás chcel poprosiť o radu ohľadom nasledujúcich otázok:

– Odporúčate užívať tento produkt, aby ste sa v budúcnosti vyhli výskytu mojich vyššie uvedených sťažností?

– Ak odporúčate užívať vitamín U, je vhodné ho užívať kúru alebo priebežne (v akých intervaloch a v akom dávkovaní)?

– Je možné užívať vitamín U súčasne s liekmi pri aktuálnych ťažkostiach?

S úctou a vďakou

Alex

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2024. 12. januára
(interná lekárka)

Milý Alex!

Výživový doplnok alebo vitamín v podstate nemôže nahradiť lekárske vyšetrenie a prípadne vhodnú medikamentóznu terapiu. Vo Vašom prípade – keďže sa Vám ťažkosti vrátili – by som určite odporučila zopakovať gastroenterologické vyšetrenie, nakoľko bohužiaľ Helicobacter pylori a žalúdočné vredy sú náchylné na recidívu. Zároveň môžete užívať vitamín U, ktorý môže mať priaznivý účinok aj vo vašom prípade. Jeho užívanie sa zvyčajne odporúča ako kúra po dobu 2-3 mesiacov. Dávkovanie je 2×1 kapsula denne. Kúru je možné podľa potreby opakovať.

Prajem veľa zdravia!

MUDr. Sára Rebeka Tóthová

Otázka

Vážený pán doktor,

bývam veľmi unavená a zle spávam.  Často mám kŕče a niekoľko rokov trpím refluxom. Mám aj artrózu,  ale to je už len čerešnička na torte. Nechcem ísť na operáciu.  Myslíte si, že by pomohla očista hrubého čreva?

S pozdravom

Júlia

 

 

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 10. januára
(gastroenterológ)

Milá Júlia!

Čistenie hrubého čreva určite pomáha pri ťažkostiach, ktoré popisujete! Odstraňuje únavu, zmierňuje príznaky refluxu a užívanie čaju prispieva k tomu, aby sa  človek ráno budil oddýchnutý. Vďaka očiste čreva sa z organizmu odstráni aj nahromadené usadeniny a možné parazity. Uistite sa, že počas kúry užívate dostatok tekutín, aby ste sa vyhli nepríjemným pocitom spôsobenými zápchou alebo nadúvaním.

So želaním dobrého zdravia

MUDr. Podlupszki

 

Otázka

Dobrý deň prajem,

 

Chcela by som sa spýtať na užívanie vitamínu U.

Užívam: antikoagulant Eliquis 2×5 mg, Valsacor 320 mg,  polovicu ConcorCoru 1,25 mg, Cordaron 2x100mg týždenne, Controloc 2×40 mg a Gaviscon pred spaním.

Mám reflux žlče, Barrettov pažerák (pred 2 rokmi histologicky potvrdený, vlani v októbri už nebol uvedený v histologických výsledkoch, aj keď bola odobratá vzorka z pažeráka) Dá sa Barrettov pažerák vôbec vyliečiť?

Počas užívania Controlocu som mala niekoľkokrát v noci tep nad 140 a fibriláciu predsiení.

Veľmi pekne ďakujem za milú, chápavú a užitočnú odpoveď!

Georgina

 

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2023. 29. marca
(interná lekárka)

Milá Georgína,

V podstate na základe toho, čo ste opísali, by ste mohli skúsiť užívať vitamín U.

Barrettova metaplázia je ireverzibilný proces, ktorý sa dá len udržať a vhodnou liečbou spomaliť jeho progresia.
Neexistuje žiadna súvislosť medzi užívaním lieku Controloc a vysokofrekvenčnou fibriláciou predsiení. Ak sa však takáto vysokofrekvenčná fibrilácia predsiení vyskytne viackrát, navštívte svojho kardiológa, aby vám upravil alebo doplnil lieky.

Prajem veľa zdravia!

S pozdravom

MUDr. Sára Rebeka Tóthová

Otázka

Vážený pán doktor,

mam 65 rokov. Od roku 2018 mám chronickú kolitídu. Odvtedy pravidelne navštevujem gastroenterológa. Gastroskopia a kolonoskopia boli v priebehu rokov už niekoľkokrát vykonané. Naposledy v júli  2022.

Nález: Reflux-ezofagitída st. I. Gastritída chr. Ulcerózna proktitída v remisii. Lieky: Quamatel 20 mg, Meteospasmyl, Salofalk 250 mg. Užívam lieky, ale cítim sa horšie a horšie. Neustále ma bolí podbruško medzi pupkom a lonovou kosťou, páli a bolí brucho, frekvencia stolice je rôzna, niekedy mávam zápchu, ale niekedy mám stolicu aj 6-7x denne, ktorej konzistencia nie je vyslovene riedka, nejde o typický hnačkovitý charakter. Za posledný rok a pol som schudla 5 kg, momentálne vážim 50 kg. Absolvovala som ultrazvuk brucha, CT, urolog, aj gynekologicke vysetrenie, vsetko negativne. Napriek tomu všetkému sa cítim horšie a horšie, bolesť neustupuje. Myslím, že sa objavili aj nežiaduce účinky liekov, mám podozrenie najmä na Salofalk, ktorý má ako vedľajší účinok hnačku. Nepomáha ani blokátor žalúdočnej kyseliny, vôbec, mám prekyslenie, alebo práve naopak, málo kyselín? Roky sa stravujem a držím diétu bez laktózy a lepku. Napriek tomu všetkému cítim, že moja bolesť sa zhoršuje. Pravidelne sa zobúdzam okolo 3:00, a to kvôli bolesti ťažko aj zaspávam. Pokúšala som sa vysadiť lieky, potom sa to trochu zlepšilo, nemusela som chodiť tak často na wc, ale bolesti neprestávajú. Algopyrin tiež nepomáha. Bola som u prírodného liečiteľa, ktorý bioenergetickým testom zistil, že moje telo je plné patogénov: candida, salmonela, helicobacter pylori, reovírus atď.

Spomenula som to môjmu lekárovi, ktorý na to len mávol rukou. Ja sa však domnievam, že ak mám telo plné patogénov, lieky mi zaberať aj tak nebudú. Lekár mi neodporúča žiadne iné vyšetrenia, iba znova a znova predpisuje tie isté lieky. Neviem, ako ďalej.  Napadlo ma aj, že by som možno mala zmeniť lekára…ale možno aj u iného to bude rovnako.

S úctivým očakávaním Vašej odpovede

Beata

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2023. 27. februára
(gastroenterológ)
Milá Beata!
Na základe napísaného nevylučujem, ale ani nepotvrdzujem, že by sa vo Vašom tele mohol nachádzať nejaký patogén, ale treba to zistiť. Požiadajte o odporúčanie na infekčné oddelenie prípadne by sa mal vykonať test aj na Helicobacter pylori.
Ak Váš lekár nie je ochotný spolupracovať, odporúčam vám  nájsť si iného odborníka, veď zdravie máte iba  jedno!

S pozdravom

MUDr. Podlupszki
Otázka

Vážená pani doktorka!

Takmer každý deň mám žltý hustý sekrét zo steny hltana. Trvá to už  takmer rok. Na celom jazyku mám belavo-žltý povlak. Nemôžem to vypľuť, môžem to len pomaly prehĺtať a to tiež ťažko. Už som brala aj prostriedky na uľahčenie vykašliavania, ale bezvýsledne. Nepijem veľa, 1-1,5 litra vody denne. Vlhkosť vzduchu sa pohybuje medzi 35-45%. Je možné, že by za tým všetkým mohlo byť nejaké organické ochorenie? Čo navrhujete ako to liečiť? Ďakujem mnohokrát!

S pozdravom

Bettina

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2022. 02. septembra
(interná lekárka)

Milá Bettina!

Takéto chronické ťažkosti by sa mali rozhodne vyšetriť, pretože v  ich pozadí môže byť veľa, aj pomerne ľahko liečiteľných dôvodov.  Faryngeálne sekréty v zadnej časti hltana môžu byť spôsobené okrem iného: alergiami, suchým vzduchom, zápalom (napr. chronická sinusitída), nejakým druhom infekcie alebo dokonca refluxnou chorobou. Problém môžu spôsobovať aj  vedľajšie účinky rôznych liekov  (napr. užívanie antikoncepcie). Fajčenie, vdychovanie znečisteného vzduchu alebo dym tiež často dráždi sliznicu dýchacích ciest, čo môže zvýšiť ťažkosti.

Odporúčam Vám určite navštíviť otolaryngológa, ktorý Vám pomôže objasniť presnú príčinu a zvoliť správnu liečbu.

Prajem veľa zdravia!

S pozdravom
MUDr. Sára Rebeka Tóthová

Otázka

Zdravím,

mám malý vred v žalúdku a tiež reflux. Pýtam sa, čo môžem jesť, aby som sa zbavila tohto problému. Za vaše odpovede vopred ďakujem!

S pozdravom
​Mária

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2020. 02. októbra
(gastroenterológ)

Milá Mária!

Odporúčal by som užívať probiotikum aspoň 3 mesiace a navštíviť odborníka na výživu, ktorý by Vám správne poradil.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Zdravím,

Už niekoľko rokov trpím refluxom.  Výrazne som schudol, zo 75 na 55 kg za 5 rokov. Pred mesiacom som mal trombózu v ohybe kolena a pri vyšetreniach vtedy CT ukázalo zhrubnutie steny žalúdka, najviac 20 mm. Gastritída bola zistená pri gastroskopii a zároveň bola odobratá vzorka. Podľa výsledkov patologického vyšetrenia z dvoch 3 mm vzoriek sú hlboké žľazy intaktné, v lamina propria možno pozorovať miernu fokálnu infiltráciu lymfoplazmových buniek. Teraz neustále chudnem, rednú mi vlasy a vážim už len 43 kg. Lekári odpovedajú rôzne, nikto nenavrhol vyliečenie, histologický výsledok je dobrý. Je možné, že takto zhrubnutá stena žalúdka predsa len neznamená nádor?

Ďakujem za  odpoveď.

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2019. 13. februára
(gastroenterológ)

Vážený čitateľ!

Viacerí pacienti mi osobne podali výsledky  CT nálezu so zhrubnutou stenou žalúdka, ale bez známok rakoviny. Pre istotu by sa oplatilo urobiť endoskopické ultrazvukové vyšetrenie, ktoré ukáže jednotlivé vrstvy v stene žalúdka a dokáže rakovinu. Ďalšou výhodou je, že pri vyšetrení je možné odobrať aj vzorku tkaniva.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.