Bylinky s antiparazitickým účinkom I – Granátové jablko

V súčasnosti sa vďaka vyspelej hygiene a prijateľným podmienkam verejného zdravotníctva považujú črevné parazitárne infekcie u ľudí vo všeobecnosti za zriedkavé. V skutočnosti sú však niektoré druhy parazitov – napríklad infekcia spôsobená mrľami (Enterobius vermicularis) – stále pomerne časté. Hoci len zriedkavo vedú k vážnym ochoreniam, spôsobujú nepríjemné, často sa opakujúce a pretrvávajúce ťažkosti.
Dnes už máme k dispozícii účinné lieky proti parazitom – odborne nazývané antihelmintiká –, ktoré sú na lekársky predpis bežne dostupné v lekárňach. Ako pri každom účinnom lieku, aj pri týchto sa môžu vyskytnúť miernejšie či vážnejšie vedľajšie účinky. Tie sa pri krátkodobej a nízkej dávke, ktorá sa zvyčajne odporúča, zvyknú prejavovať len zriedkavo. Existujú však klinické situácie, napríklad infekcia mrľami u tehotnej ženy v prvom trimestri, kedy sa ich použitie neodporúča.
Z týchto dôvodov by som rád zhrnul niektoré liečivé rastliny, ktoré môžu byť v takýchto prípadoch prospešné – teda pôsobiť proti parazitom.
Rád by som zdôraznil, že liečivé byliny, ako aj extrakty a prípravky z nich, nenahrádzajú lekársku liečbu, ale ju dopĺňajú. Úplné vyliečenie výlučne pomocou bylín nemusí byť vždy možné, no ich priaznivý účinok môžeme rozhodne očakávať. Pri podozrení na parazitárnu infekciu sa treba vždy najprv obrátiť na lekára. Diagnózu musí potvrdiť mikrobiologické vyšetrenie v certifikovanom laboratóriu (nie u „biorezonančných“ šarlatánov!!!) a ďalší postup by mal určiť špecialista na infekčné choroby (infektológ).
GRANÁTOVÉ JABLKO (PUNICA GRANATUM)
Granátové jablko je ovocie pôvodom z Iránu a severnej Indie, no rozšírené je aj v oblasti Stredomoria. V mnohých starovekých kultúrach sa používalo ako liečivo – okrem protizápalového účinku aj na vyháňanie črevných parazitov, pri hnačke a úplavici. Jeho účinky využívali už starí Egypťania.
Podľa štúdie „Kôra granátového jablka” má kôra granátového jablka významné antiparazitálne účinky. (1) Látka nazývaná pelletierin, ktorá sa v granátovom jablku nachádza, spôsobuje ochrnutie hladkého svalstva tenkého čreva pásomnice (lat. Taenia solium), čo vedie k jej ochromeniu a uvoľneniu uchopenia na črevnú stenu. Následne sa takto paralyzovaný červ môže vylúčiť z tela pomocou preháňadla, čo predstavuje tradičný, ale účinný spôsob liečby tejto parazitárnej infekcie.
Moderný výskum naznačuje, že jeho liečivé účinky sú pravdepodobne výsledkom vysokého obsahu polyfenolov a silnej antioxidačnej aktivity. Samotné ovocie, semená, šupka aj listy obsahujú bohaté množstvo bioaktívnych látok, ktoré môžu mať liečivý význam pri rôznych ochoreniach.
Podľa prehľadovej štúdie „Fytochemikálie a farmakológia granátového jablka (Punica granatum L.)” je šupka granátového jablka bohatým zdrojom trieslovín (tanníny), flavonoidov, fenolových kyselín a iných fenolických zlúčenín. (2) Podobne aj šťava obsahuje aktívne látky ako polyfenoly, triesloviny, antokyány (anthokyány – prírodné farbivá), tokoferoly (forma vitamínu E), kyselinu lipoovú, punikalagín (silný antioxidant) a vitamín C. Tieto biologicky aktívne zlúčeniny sú zodpovedné až za 50% antioxidačného účinku šťavy z granátového jablka a prispievajú k jeho významnému zdravotnému potenciálu.
Antiparazitické účinky granátového jablka boli potvrdené v štúdii „Punica granatum (granátové jablko) so zameraním na jeho antiparazitickú aktivitu“, ktorá dokazuje, že biomolekuly získané z rôznych častí granátového jablka majú významný potenciál v liečbe širokého spektra parazitárnych ochorení, vrátane infekcií spôsobených prvokmi a helmintmi, vďaka kombináciám fytochemikálií s minimálnymi vedľajšími účinkami. (3)
Proti akým parazitom pôsobí granátové jablko?
Extrakt z granátového jablka bol účinný proti viacerým skupinám parazitov, vrátane:
● jednobunkových prvokov, ako Cryptosporidium parvum,
● malarických plazmódií (Plasmodium spp.),
● pásomníc (Cestoda),
● hlístovcom (Nematoda),
● a motolíc, napríklad ľudskej pečeňovej motolice Fasciola hepatica.
Významné účinky bioaktívnych látok z granátového jablka potvrdzuje aj štúdia „Antioxidačné, antimalarické a antimikrobiálne účinky ellagitannínov a fenolových kyselín z Punica granatum L.“, ktorá preukázala, že tieto zlúčeniny majú silný antioxidačný potenciál a zároveň môžu prispievať k ochrane organizmu pred rôznymi mikroorganizmami a parazitmi. (4)
Za účinné látky sa považujú kyselina gallová a ellagová, ktoré majú pravdepodobne antihelmintický účinok.
Štúdia „Účinok antihelmintickej liečby granátovým jablkom (Punica granatum)” z roku 2021 preukázala, že po podaní extraktu z granátového jablka ovciam infikovaným črevnými parazitmi došlo k zníženiu počtu vajíčok parazitov v stolici približne o 50%, pričom účinnosť bola porovnateľná v rôznych časových intervaloch po liečbe. (5) Výskumníci určovali mieru zlepšenia porovnaním počtu vajíčok pred a po podaní extraktu, čo potvrdzuje významný antihelmintický potenciál tejto prírodnej látky.
Aj keď doteraz nemáme dostatok údajov z humánnej medicíny, nie je dôvod sa domnievať, že by extrakt z granátového jablka nepôsobil podobne aj v ľudskom tráviacom trakte proti parazitom, ktoré napádajú človeka.
Aký je význam granátového jablka v boji proti parazitom?
Doterajšie vedecké poznatky založené na overených metódach potvrdzujú, že granátové jablko má antiparazitické účinky. Otvára sa tým skutočný potenciál na využitie fytoterapeutík (rastlinných prípravkov) ako doplnku k bežným liekom, a možno v budúcnosti aj ako ich alternatívy.
Vedecké zdroje:
1. https://www.henriettes-herb.com/eclectic/bpc1911/punica.html
2. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11983554/
3. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9237696/
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17566148/
5. https://www.mdpi.com/2306-7381/8/10/237