Liečivá sila haritaki

Haritaki

Haritaki disponuje mimoriadne vysokou hodnotou v liečiteľstve.

Haritaki (Terminalia chebula, vrcholiak myrobalanový); ide o strom pôvodne rastúci v južnej Ázii a v Indii, ktorý disponuje mimoriadne vysokou hodnotou v liečiteľstve. Aplikácia sušených plodov tohto stromu siaha do ďalekej minulosti v ajurvéde a v poslednej dobe si získal aj pozornosť modernej medicíny. Je bohatý na zlúčeniny, o ktorých sa zistilo, že majú antioxidačné, antivírusové a protizápalové účinky.

Liečivé rastliny predstavujú od počiatku ľudskej civilizácie neoddeliteľnú súčasť v boji proti ochoreniam. Strom haritaki je v Tibete nazývaný ako “kráľ medicíny” a vďaka mimoriadnej liečivej sile figuruje aj na poprednom mieste v zozname Ayurveda Materia Medica. V ajurvédskej medicíne sa vrcholiak myrobalanový považuje za silný adaptogén, čiže za takú liečivú rastlinu, ktorá zvyšuje obranyschopnosť organizmu proti stresu.

Hodnotné zložky

O rastline sa preukázalo, že disponuje množstvom farmakologických a terapeutických účinkov, ako sú antimikrobiálne, antidiabetické, hepatoprotektívne (chráni pečeň), protizápalové a tiež zmierňuje plynatosť a podporuje trávenie. Chráni srdce a kĺby, lieči rany a zaisťuje zdravie tráviaceho systému. Jeho ovocie je bohaté na taníny (triesloviny), okrem toho obsahuje tiež fruktózu, aminokyseliny, flavonol, glykozidy a triterpenoidy. Izolovalo sa z neho dvanásť mastných kyselín, ktorých hlavnými zložkami boli kyselina palmitová, kyselina linolová a kyselina olejová. Listy, kôra a plody haritaki majú vysokú antioxidačnú aktivitu a ukázalo sa, že za túto vlastnosť zodpovedajú fenoly.

Liečebné využitie

Istá skupina vedcov zistila, že zabraňujúci (inhibičný) účinok fenolov na rast rakovinových buniek bol spôsobený kyselinou chebulovou (ktorá vykazovala silnú hepatoprotektívnu aktivitu), kyselinou tanínovou a kyselinou elagovou. Terminalia chebula vykazovala antibakteriálnu aktivitu proti množstvu grampozitívnych a gramnegatívnych patogénnych baktérií a jej vodný extrakt vykazoval antimykotické účinky. Chráni sliznice gastrointestinálneho traktu (žalúdok a črevá) a zmierňuje črevné kŕče. Jeho použitie môže podľa niektorých výskumov pomáhať pri liečbe bolesti. V roku 2016 sa o účinkoch na bolesti zmienili aj v odbornom časopise Journal of Anaesthesiology Clinical Pharmacology. Pozorované prínosy pre zdravie možno pripísať prítomnosti rôznych fytochemických látok, ako sú napríklad polyfenoly, terpény, antokyány, flavonoidy, alkaloidy a glykozidy.

Niektoré ajurvédske lieky, ktorých jednou zo zložiek je Terminalia chebula, boli podrobené klinickým testom z hľadiska ich účinkov na zápchu, duševné a telesné postihnutie, alergickú nádchu a duševný stres. Lieky obsahujúce haritaki vykazovali  všetkých prípadoch dobré účinky v skupinách liečených liekmi.

Podľa ľudových tradícií, ktoré sa týkajú rastlín, má pasta pripravená vodou protizápalové, analgetické, čistiace a hojivé účinky. Odvar z rastliny sa používa ako kloktadlo v prípade vredov v ústnej dutine a bolestí hrdla. Prášok z rastliny je dobrý proti krvácaniu z ďasien, zvyšuje chuť do jedla a tvorbu tráviacich enzýmov. Môže sa použiť v prípade chronickej hnačky. Rovnako môže dobre poslúžiť pri chronickom kašli, bolestiach hrdla, astme, obličkových kameňoch, poruchách močenia, žihľavke a iných erytematóznych ochoreniach (akútne zápalové reakcie podkožného tkaniva).

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3631759/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19481594/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21323478/
http://www.joacp.org/article.asp?issn=0970-9185;year=2016;volume=32;issue=3;spage=329;epage=332;aulast=Pokuri

Vitamín U so zľavou 20 %

Vitamín U je jediný produkt svojho druhu.

Jeho účinok zaujme najmä ľudí s podráždenou sliznicou žalúdka, pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Odporúča sa užívať osobám postihnutým žalúdočnými vredmi.