Bromelaín

Bromelaín je enzým, alebo skôr zmes enzýmov, nachádzajúca sa v plodoch bromélií a v ananáse. Ananás je najznámejším zdrojom tohto enzýmu.

Jeho liečivé účinky

Bromelaín je proteolytický enzým, to znamená, že sa podieľa na rozklade bielkovín. Vďaka svojmu účinku na žalúdok a tráviaci systém mnohí veria, že podporuje trávenie. Pre mnohých ľudí je ťažké stráviť mäsité jedlá bohaté na bielkoviny, takže bromelaín môže byť pre nich jedným z možných riešení.

Okrem podpory trávenia má mnoho ďalších potenciálnych zdravotných výhod, ako sú protizápalové vlastnosti, pomáha pri hojení rán, zmierňuje artritídu a pomáha znižovať alergické reakcie. Napomáha obnove pokožky, preto sa používa aj do krémov a v kozmetike.

Čo hovorí veda?

Vedci z univerzity v Kolíne nad Rýnom skúmali účinok bromelaínu na 12 pacientoch so sínusitídou. Skupina bola rozdelená do dvoch skupín. Na skupinu s nosovými polypmi a skupinu bez nich. Pacienti dostávali tablety bromelaínu počas troch mesiacov. Na konci liečby bolo merateľné zlepšenie ich stavu. Vedci poznamenali, že liečba bromelaínom bola o niečo účinnejšia u pacientov bez nosových polypov, ale v podstate obe skupiny vykazovali zlepšenie.

Ďalší čínsky výskum dospel k záveru, že liečba bromelaínom môže pomôcť pri liečbe kolitídy, teda zápalu hrubého čreva. Počas experimentu umelo vyvolali u pokusných zvierat zápal a potom im podávali bromelaín. V dôsledku bromelaínu došlo k výraznému zlepšeniu hodnôt svedčiacich o zápale. Podľa experimentu môžu byť tieto výsledky sľubné pre budúcu liečbu zápalových ochorení čriev.

Použitie bromelaínu

Prirodzeným zdrojom bromelaínu je ananás, no kto ho neobľubuje, môže ho konzumovať aj ako doplnok stravy. Môže pomôcť pri liečbe sinusitídy, zlepšiť dýchanie a znížiť zápal. Môže byť účinný aj proti astme alebo iným respiračným problémom, ako sú alergie.

Dá sa použiť aj proti artritíde, keďže aj v tejto oblasti sa dá využiť jeho protizápalový účinok. Môže byť tiež užitočný pri zápaloch vyskytujúcich sa inde v tele, takže sa môže použiť na liečbu kolitídy alebo v niektorých prípadoch na prevenciu rakoviny. Môže inhibovať rast rakovinových buniek, čím pomáha predchádzať rastu nádorov. Pri aplikácii na pokožku a lokálnej aplikácii môže pomôcť pri hojení popálenín a odstraňovaní poškodeného tkaniva.

Niektoré škodlivé baktérie, ako napr. bromelaín môže byť tiež riešením proti E. coli alebo Vibrio cholera, pretože môže zabrániť priľnutiu týchto baktérií na receptory na vnútornom povrchu čreva. Týmto spôsobom nepriamo pomáha predchádzať hnačkám a iným problémom tráviaceho systému.

Ako väčšina vecí, aj bromelaín môže mať vedľajšie účinky. Môže ísť o hnačku, vracanie, pocit nevoľnosti alebo silnejšie krvácanie počas menštruácie. Bromelaínu sa treba vyhnúť pri užívaní liekov na riedenie krvi, ako aj pred a po operácii, pretože môže zosilniť krvácanie. Keďže bráni zrážaniu krvi, môže pomôcť predchádzať mozgovým príhodám a iným kardiovaskulárnym problémom, ale môže tiež spôsobiť problémy, ak sa konzumuje nezodpovedne.

Použitá literatúra

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24273953/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29176974/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3529416/

Súvisiace produkty

 • Swiss Fiber Daily je doplnok výživy na podporu trávenia s vysokým obsahom vlákniny, ktorý obsahuje aj extrakty liečivých rastlín disponujúce protizápalovými a analgetickými účinkami. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, probiotické kultúry, proteolytický enzým, polysacharidy a oligosacharidy podporujú odolnosť imunitného systému a ochranu proti patogénom.

  Swiss Fiber Daily

   23.10

  Swiss Fiber Daily je doplnok výživy na podporu trávenia s vysokým obsahom vlákniny, ktorý obsahuje aj extrakty liečivých rastlín disponujúce protizápalovými a analgetickými účinkami. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, probiotické kultúry, proteolytický enzým, polysacharidy a oligosacharidy podporujú odolnosť imunitného systému a ochranu proti patogénom.

 • NaturalSwiss DigestFX® je starostlivo vyberaný doplnok výživy s obsahom prírodných enzýmov. Obsahuje 7 enzýmov pre okamžitý účinok pri problémoch s trávením a nafukovaním: papaín a bromelaín štiepia bielkoviny, lipáza štiepi tuky, celuláza štiepi rastlinné vlákna a laktáza štiepi laktózu. Uľahčuje trávenie pri laktózovej intolerancii.
  Jeho účinné látky napomáhajú tráveniu, ako aj rozkladu prijatých živín. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, podporujú metabolické procesy a zmierňujú prípadné tráviace ťažkosti. Vhodné aj pre vegánov.

  NaturalSwiss DigestFX®

   23.06

  NaturalSwiss DigestFX® je starostlivo vyberaný doplnok výživy s obsahom prírodných enzýmov. Obsahuje 7 enzýmov pre okamžitý účinok pri problémoch s trávením a nafukovaním: papaín a bromelaín štiepia bielkoviny, lipáza štiepi tuky, celuláza štiepi rastlinné vlákna a laktáza štiepi laktózu. Uľahčuje trávenie pri laktózovej intolerancii.
  Jeho účinné látky napomáhajú tráveniu, ako aj rozkladu prijatých živín. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, podporujú metabolické procesy a zmierňujú prípadné tráviace ťažkosti. Vhodné aj pre vegánov.