Ananás | Dobrôtka spaľujúca tuky

Ananás

Ananás – sladká pomoc prírody

Plody ananásu dorastajú do dĺžky až 30 centimetrov a môžu vážiť cez štyri kilogramy. Tie divoké majú vo svojom vnútri semeno, tie umelo vypestované, ktoré sa dostávajú aj do našich obchodov, ich nemajú. Ananás sa vyznačuje svojou charakteristickou sladkou chuťou a príjemnou vôňou.

Pôvod: Pochádza z južnej Brazílie a Paraguaja, kde sa vyskytuje v divokej forme. Rozšírili ho Indiáni po južnej a strednej Amerike ešte pred príchodom Columba. V roku 1493 Columbus objavil toto ovocie na ostrove Guadaloupe a priviezol ho späť do Španielska, odkiaľ sa šírilo lodnými cestami po celom svete. Na plavbách slúžil ako ochrana proti skorbutu. Španieli ho ešte v 16. storočí priviezli na Filipíny a pravdepodobne tiež na Hawaii a Guam. V roku 1660 bolo toto ovocie dovezené do Anglicka a začal sa pestovať v skleníkoch okolo roku 1720. Samotný plod obsahuje celý rad vitamínov a minerálnych látok.

Význam pri chudnutí

Ananás čistí črevá, takže pomáha pri očiste čriev, navyše vďaka enzýmu bromelín pomáha telu tráviť bielkoviny, urýchľuje spaľovanie tukov a zabraňuje tvorbe nového tuku. Jeho schopnosť podporiť spaľovanie tukov predstavuje účinnú pomoc pri chudnutí a je napríklad súčasťou mnohých diétnych programov.

Zaujímavosť: Ak chceme vyťažiť z ananásu maximum, mali by sme ho konzumovať v prvom rade v surovom stave. Vo forme kompótu obsahuje veľké množstvo cukru a oveľa menej výživných látok. Takže síce chuťovým pohárikom dopraje, po čom túžia, no zdraviu už tak veľmi neprospieva.

U diétnych programov sa odporúča nahradiť jedno jedlo denne čerstvým ananásom. Svojimi vlastnosťami podporí akúkoľvek redukčnú diétu.

Bibliografia:
http://zelovoc.nazdravie.sk/sk/ovocie/ananas/47/