Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis

Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis je gram-pozitívna, aeróbna a anaeróbna baktéria, ktorú objavili a identifikovali začiatkom 20. storočia.

Baktéria bola odvtedy široko skúmaná vo výskume probiotických baktérií. Dlhý názov naznačuje, že baktéria bola identifikovaná ako súčasť druhu Lactobacillus delbrueckii a patrí do poddruhu lactis. Je známych niekoľko kmeňov, ktoré majú rôzne vlastnosti a oblasti použitia.

Jeho liečivé účinky

Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis sa nachádza v probiotikách a funkčných potravinách. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie. Táto baktéria je súčasťou probiotických nápojov, jogurtov a doplnkov výživy, ktoré prispievajú k zdravému fungovaniu tráviaceho systému a podporujú imunitný systém.

Baktéria produkuje kyselinu mliečnu a ďalšie zlúčeniny špecifické pre baktérie mliečneho kvasenia, ktoré vedú k nižšiemu pH v čreve, čím inhibujú rast škodlivých mikroorganizmov. Okrem toho táto baktéria produkuje aj ďalšie prospešné látky, vitamíny a enzýmy, ktoré zlepšujú trávenie a posilnia imunitný systém.

Čo hovorí veda?

Iránski výskumníci skúmali vplyv baktérie L. delbrueckii subsp. lactis na diabetes. Počas experimentu vyvolali u myší diabetes. Potom počas 28 dní im orálne podávali baktérie L delbrueckii subsp. lactis. U diabetických myší  zaznamenali významný pokles hladiny cukru v krvi a hladiny iných markerov cukrovky. Experiment zdôrazňuje, že probiotiká, vrátane testovanej baktérie, môžu v budúcnosti zohrávať väčšiu úlohu pri liečbe cukrovky 2. typu.

Použitie

Baktéria pomáha pri liečbe tráviacich problémov, ako je hnačka, zápcha a pálenie záhy, teda poskytuje veľa výhod pre ľudské zdravie. Okrem toho podporuje funkciu imunitného systému a znižuje riziko infekcií. Baktérie mliečneho kvasenia produkujú kyselinu mliečnu, ktorá vedie k nižšiemu pH v čreve, čím inhibuje rast škodlivých mikroorganizmov.

Celkovo Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis je významná probiotická baktéria s mnohými pozitívnymi účinkami na ľudské zdravie. Zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní rovnováhy črevnej flóry, podporuje zdravé fungovanie tráviaceho systému a posilňuje imunitný systém.

Literatúra

https://link.springer.com/article/10.1007/s12602-020-09693-0

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S037811350700483X

https://ift.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1750-3841.2011.02507.x

Názov:
Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis

Latinský názov:
Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis

Obsah

Súvisiace produkty

  • Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

    Swiss Probiotix Max

     25.90

    Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.