Lactobacillus reuteri

Lactobacillus reuteri je probiotická baktéria, ktorej sa venuje značná pozornosť pre jej zdravotné prínosy. Túto baktériu prvýkrát identifikovali v 60. rokoch minulého storočia a odvtedy sa veľa výskumov zameralo na jej zdravotné prínosy a probiotické vlastnosti. Najprv tento druh identifikovali s iným druhom, Lactobacillus fermentum, no neskôr si uvedomili, že sú medzi nimi značné rozdiely, a tak sa k nemu začali správať ako k novému druhu.

Jeho liečivé účinky

Najdôležitejšou zo zlúčenín produkovaných Lactobacillus reuteri je reuterín. Reuterín je antimikrobiálna zlúčenina, ktorá účinne inhibuje rast škodlivých baktérií a húb. Táto zlúčenina prispieva k udržaniu rovnováhy črevnej flóry a inhibícii rastu patogénov. Okrem toho produkuje rôzne enzýmy, ktoré pomáhajú rozkladať potravu a absorbovať živiny v črevnom trakte.

Účinky baktérie a jej zlúčenín na ľudský organizmus sú stále predmetom intenzívneho výskumu. Doterajšie výsledky sú však sľubné a naznačujú, že probiotické prípravky s obsahom tejto baktérie môžu byť užitočné pri udržiavaní zdravia tráviaceho traktu a liečbe niektorých chorôb. Je však dôležité mať na pamäti, že reakcia a tolerancia každého jednotlivca môže byť iná, a preto sa odporúča konzultovať užívanie probiotík s lekárom alebo dietológom, prispôsobeným individuálnej zdravotnej situácii a potrebám.

Čo hovorí veda?

Výskum publikovaný v Environmental Health skúmal účinok Lactobacillus reuteri na zdravie na pracovisku. Na prvý pohľad to môže znieť prekvapivo, ale veľkým spoločnostiam môže spôsobiť značné straty, ak zamestnanci často chodia na práceneschopnosť. Tak majú záujem o ich zdravie, aj keď nie čisto z dobrej vôle. Experiment prebiehal za účasti 262 pracovníkov vo švédskej spoločnosti TetraPak. Jedna skupina dostávala placebo, zatiaľ čo druhá dostávala baktérie L. reuteri. Ochorenie počas experimentu hlásilo 10,6 % tých, ktorí dostávali probiotiká, zatiaľ čo 26,4 % tých, ktorí dostávali placebo, čo je viac ako dvojnásobná hodnota.

Použitie

Medzi pozitívne účinky Lactobacillus reuteri patrí podpora zdravia tráviaceho systému, udržiavanie rovnováhy črevnej flóry a posilnenie imunitného systému. Táto baktéria sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tráviacom systéme a pomáha udržiavať optimálne fungovanie tráviaceho systému. Užívať probiotický prípravok obsahujúci tento druh môže byť užitočný pri črevných problémoch,  pri hnačke, zápche. Ďalej syndróme dráždivého čreva (IBS) a iných tráviacich problémoch, napr. pri liečbe kolitídy. Podľa niektorých výskumov môže Lactobacillus reuteri pomôcť znížiť zápal a posilniť odpoveď imunitného systému, čím pomáha udržiavať zdravú imunitnú funkciu.

Táto baktéria môže kolonizovať črevný trakt a zostať tam po dlhú dobu. Je to dôležitá vlastnosť, pretože mu umožňuje dlhodobo priaznivo pôsobiť na tráviaci systém. Je známych veľa kmeňov Lactobacillus reuteri a tieto kmene môžu mať rôzne vlastnosti, ktoré môžu ovplyvniť zdravotné prínosy baktérie.

Produkované zlúčeniny, ako je reuterín, môžu mať antimikrobiálny účinok v črevnom trakte, prispievajúc k udržaniu rovnováhy črevnej flóry a inhibícii rastu patogénov. Lactobacillus reuteri je vzrušujúca výskumná téma a na jeho úplné pochopenie a objasnenie jeho potenciálnych možností využitia sú potrebné ďalšie štúdie.

Literatúra

https://ehjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1476-069X-4-25

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2018.00757/full

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1365-2036.2011.04939.x

Názov:
Lactobacillus reuteri

Latinský názov:
Lactobacillus reuteri

Obsah

Súvisiace produkty

  • Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

    Swiss Probiotix Max

     25.90

    Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.