Mleté ľanové semienka (Linum usitatissimum)

Ľanové semienko (Linum usitatissimum) poznali už pred 5000 rokmi. Rastlinu pestovali v Mezopotámii a aj americkí osadníci, keďže zo stonky rastliny sa dali vyrobiť vlákna na oblečenie a pre svoje liečivé účinky ju považovali aj za úžitkovú rastlinu. Semienko okrem toho, že je výborné pre človeka, slúži aj ako potrava pre úžitkové zvieratá, takže ľan zohráva dôležitú úlohu aj v chove zvierat.

V minulosti sa okrem výroby látok a kŕmenia zvierat používala predovšetkým na liečbu hnačky a črevných ťažkostí, ako aj na starostlivosť o pokožku.

Jeho liečivé účinky

Liečivé účinky ľanu pripisujeme účinným látkam, ktoré najrozmanitejším spôsobom prispievajú k zachovaniu zdravia organizmu.

Obsahuje veľké množstvo omega-3 mastných kyselín a v skutočnosti je ľanové semienko najlepším rastlinným zdrojom omega-3.

Vynikajúci je aj jeho obsah bielkovín. Obsahuje veľké množstvo glutamínu a arginínu a je bohaté aj na BCAA.

Ani z hľadiska obsahu vlákniny proti nej niet výhrad, keďže ide o jednu z najstarších vlákninových obilnín. Vláknina, ktorú možno použiť na výrobu bankoviek, odevov, čajových filtrov a dokonca aj cigaretového papiera, sa získava zo stonky rastliny. Obsahuje tiež vo vode rozpustnú a nerozpustnú vlákninu v pomere medzi 20:80 a 60:40. Väčšinu jej vo vode nerozpustnej vlákniny tvoria celulóza a lignín. Napriek tomu, že nie sú rozpustné vo vode, zohrávajú veľmi užitočnú úlohu pri vytváraní správnej konzistencie stolice, rovnako ako vláknina rozpustná vo vode, vďaka ktorej je stolica hladšia a ľahšie sa pohybuje v čreve.

Ľan je tiež bohatý na lignany. Lignany sú antioxidanty a v ľudskom tele majú účinok podobný estrogénu. Tieto zlúčeniny sú užitočné pri liečbe rakoviny prsníka, endometriózy a rakoviny prostaty, pretože inhibujú rast nádorov.

Z minerálnych látok sa oplatí konzumovať ľanové semienka pre obsah fosforu, mangánu, horčíka a medi.

Čo hovorí veda?

Podľa španielskeho výskumu sa v ľanovom oleji vplyvom vysokého tepla pri pečení a varení tvorí podstatne menej toxínov ako v slnečnicovom oleji, takže je menej zdraviu škodlivý.

Vďaka látkam, ktoré obsahuje, je ľanové semienko užitočné pri liečbe viacerých rôznych problémov. Jeho obsah vlákniny pomáha obnoviť tvrdosť stolice. Dôležitú úlohu pri detoxikácii zohráva aj vláknina, ktorá čistí črevá zvnútra. Okrem toho majú dobrý vplyv aj na fungovanie črevnej flóry, čím zmierňujú príznaky IBS (syndróm dráždivého čreva) a črevné zápaly.

Ľanový olej môže tiež pomôcť zmierniť problémy súvisiace so stolicou, pretože dokáže zmierniť hnačku aj zápchu. Zmierňuje hnačku svojimi účinkami na fungovanie K+ (draslíkových iónov) kanálov a zápchu tým, že robí stolicu slizkejšou.

Znižuje hladinu LDL cholesterolu, čím výrazne prispieva k prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Omega-3 mastné kyseliny dobre pôsobia aj na srdce, zmierňujú zápaly kože, obličiek, prostaty a kĺbov.  Ľanové semienka sú užitočné pri liečbe ekzémov, akné, psoriázy a spálenia od slnka a tiež podporujú zdravie vlasov. Môžu sa použiť pri liečbe Parkinsonovej choroby aj vyššie spomínaných nádorových ochorení a endometriózy, pri liečbe rakoviny hrubého čreva, prostaty či prsníka.

Užitočné môžu byť aj pre tých, ktorí chcú schudnúť, keďže malé množstvo ľanových semienok pred jedlom pomáha znižovať pocit hladu.

Literatúra

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4152533/

Flaxseed. In: Blumenthal M, Goldberg A, Brinckman J, eds. Herbal Medicine: Expanded Commission E Monographs. Newton, MA: Lippincott Williams & Wilkins; 2000:134–138.

Zhang W, Wang X, Liu Y, Tian H, Flickinger B, Empie MW, Sun SZ. Dietary flaxseed lignan extract lowers plasma cholesterol and glucose concentration in hypercholesterolaemic subjects. Br J Nutr. 2008;99(6):1301-9.

Lowcock EC, Cotterchio M, Boucher BA. Consumption of flaxseed, a rich source of lignans, is associated with reduced breast cancer risk. Cancer Causes Control. 2013 Apr;24(4):813-6. doi: 10.1007/s10552-013-0155-7. Epub 2013 Jan 25.

Jenab M, Thompson LU. The influence of flaxseed and lignans on colon carcinogenesis and ß-glucuronidase activity. Carcinogenesis. 1996;17(6):1343-1348.

https://dergipark.org.tr/en/pub/ijlsb/issue/52888/690295

Názov:
Mleté ľanové semienka (Linum usitatissimum)

Latinský názov:
Linum usitatissimum

Obsah

Súvisiace produkty

 • CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.

  Vláknina CleanInside

   32.50

  CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.

 • Swiss Fiber Daily je doplnok výživy na podporu trávenia s vysokým obsahom vlákniny, ktorý obsahuje aj extrakty liečivých rastlín disponujúce protizápalovými a analgetickými účinkami. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, probiotické kultúry, proteolytický enzým, polysacharidy a oligosacharidy podporujú odolnosť imunitného systému a ochranu proti patogénom.

  Swiss Fiber Daily

   23.10

  Swiss Fiber Daily je doplnok výživy na podporu trávenia s vysokým obsahom vlákniny, ktorý obsahuje aj extrakty liečivých rastlín disponujúce protizápalovými a analgetickými účinkami. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, probiotické kultúry, proteolytický enzým, polysacharidy a oligosacharidy podporujú odolnosť imunitného systému a ochranu proti patogénom.

 • Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.

  Slim Tea

   13.30

  Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.