Stolica: čo všetko nám prezrádza, aké ochorenia naznačuje?

Stolica: čo všetko nám prezrádza, aké ochorenia naznačuje?

Výnimky môžu existovať ešte stále, no väčšina z nás už vyrástla z toho obdobia, keď sme sa na túto tému rozprávali s oduševnením. Vo svete smartfónov s fotoaparátmi s vysokým rozlíšením a sociálnych médií je to tak asi lepšie. Rozoberať túto tému môže byť často nepríjemné dokonca aj pred lekármi. Preto sa, žiaľ, ľahko môžeme dopustiť tej chyby, že v prípade potreby nepožiadame o pomoc a ani nepomyslíme na to, aké ochorenia nám stolica naznačuje. 

Ak by sme sa napríklad pozreli na to, aký odpad a v akom množstve daný človek produkuje, dali by sa odvodiť desivo presné závery o jeho životnom štýle, zvykoch. Alebo práve o tom, čo má rád a čo nie. Mnohokrát sa v úvode článkov stretávame s vetou „Povedz mi, čo ješ, čo počúvaš, čo kupuješ atď.”, ktoré sa snažia z našich preferencií odvodiť, čo sme zač. 

Bez ohľadu na to, aké nepríjemné to môže byť, princíp „ukáž, ​​čo vychádza, poviem ti, čo je vo vnútri“ má vedecký základ. Preto napríklad vzorky zo stolice, ale aj z krvi, DNA a iných tkanív, prezradia veľa, pokiaľ ide o diagnostiku.

Čo je stolica?

Ak povieme, že ide o to, čo organizmus nepotrebuje, v skutočnosti ani nie sme tak ďaleko od pravdy. Podstatou trávenia je, že telo rozloží prijatú potravu na rôzne menšie časti, povyberá prvky, ktoré potrebuje, a zvyšku sa jednoducho zbaví. Tieto zvyškové odpadové látky sa v ideálnom prípade vylučujú z tráviaceho systému pomerne ľahko v konzistencii nie príliš tvrdej, ale ani nie riedkej. 

Stolica sa skladá z mnohých rôznych zložiek. V skutočnosti ide o biomasu zloženú z nestráviteľnej časti potravy, ktorú jeme, teda z vlákniny, nestrávených tukov, bielkovín, polysacharidov, baktérií a odumretých buniek črevného traktu. Asi 75 % tvorí voda a až polovicu zvyšnej hmoty môže tvoriť biomasa tvorená baktériami a bunkami. Podiel vody vo veľkej miere závisí od spotreby vlákniny, pretože vláknina absorbuje veľa vody. V závislosti od toho, akú prijímame potravu, sa samozrejme môže zloženie stolice výrazne meniť.

Rozdelenie do skupín

Druhy stolice - Bristolská stupnica

Rozdelenie stolice podľa Bristolskej stupnice

Stolicu sa oplatí vyšetriť na základe konzistencie, farby, zloženia a v niektorých prípadoch a zápachu. Netreba však zabúdať ani na frekvenciu jej vyprázdňovania. Na základe týchto parametrov sa dá určiť, ako vyzerajú normálne zdravé výkaly a čo sa od týchto parametrov odličuje z hľadiska vyšetrení, je potreba zistiť, čo za tým môže byť.

Rozmery, konzistencia

Aj keď sa rozmery a textúra môžu zdať iba otázkou pohodlia, nie je to celkom pravda. Ide totiž o viac. Textúra stolice zohráva dôležitú úlohu pri vzniku ochorení, akými sú napríklad hemoroidy (zlatá žila) a divertikulitída. 

K tomu poskytuje pomoc takzvaná Bristolská stupnica stolice. Tá zaraďuje rozdeľuje stolicu do 7 skupín, na základe veľkosti a tvaru. 

Podľa Bristolskej stupnice je pri typoch jeden a dva, teda v prípade výkalov pozostávajúcich z drobných guľôčok, pravdepodobná zápcha, keďže tieto typy si vyžadujú väčšiu námahu. Pokiaľ to spozorujeme, je lepšie vedieť, že tento stav predstavuje obzvlášť vysoké riziko z hľadiska vzniku hemoroidov. Hemoroidy vznikajú veľmi často v dôsledku námahy a ďalšie namáhavé pohyby čriev len ďalej zvyšujú riziko ich vzniku. V prípade zlatej žily sa môže ľahko vyskytnúť krv v stolici (poz. v pokračovaní tohto článku). Stojí za zmienku, že veľmi ťažko pohyblivé výkaly sa tiež zaraďujú medzi príznaky cukrovky (diabetes), takže aj na to môže byť podozrenie.

Typy tri, štyri a päť sú to, čo možno v normálnom prípade považovať za všeobecne zdravú stolicu. Samozrejme, vplyvom jedla, ktoré sme predtým skonzumovali, môže byť o niečo mäkšia alebo hrubšia, ale pokiaľ sa pohybujete v tomto rozmedzí, hlavne z pohľadu textúry, nie je veľký problém. Pohyb týchto typov v črevách je pomerne ľahký a veľmi nezaťažujú svaly čriev. 

Nakoniec, ak sa na stupnici nachádzajú vyššie, teda typ šesť a sedem, môžeme mať už podozrenie na hnačku. Pokiaľ sú výkaly takejto konzistencie, potrava prechádza črevným systémom príliš rýchlo a črevá nemajú dostatok času absorbovať živiny. Je dôležité, aby bolo pri takejto riedkej stolici zabezpečené správne doplnenie tekutín, pretože môže rýchlo nastať stav dehydratácie.

Mastná stolica

Za zmienku stojí aj mastná, pretože aj tá môže byť príznakom vážnych ochorení. Ak majú výkaly lesklý povrch, sú lepkavé, skoro krémové a dokonca okolo nich plávajú malé kvapky oleja, potom je veľká šanca, že naše telo nedokáže stráviť tuky v správnej miere. Príčinou toho môže byť hoci aj zápal pankreasu, keďže pankreas zohráva dôležitú úlohu pri trávení tukov. Môže sa však vyskytnúť aj počas tehotenstva, čo je v tomto období úplne normálne.

Farba stolice

Samozrejmosťou je aj to, akú farbu má výsledný produkt. Najprv by sme si mysleli, že iba jedlo, ktoré skonzumujeme, ovplyvňuje farbu výkalov, ale je to pravda iba sčasti. Skutočnosť, ako sa stravujeme, je naozaj dôležitým faktorom, no farbu stolice ovplyvňujú aj iné látky produkované organizmom, resp. aj mnohé lieky, ale aj celý rad chorôb majú istým spôsobom vplyv na zmenu farby stolice. 

Normálna, prirodzená sa vyznačuje tmavohnedým, resp aj svetlo hnedým sfarbením. Táto hnedá farba je spôsobená obsahom bilirubínu a žlče. Ak dôjde v prípade farby k zmene, oplatí sa premýšľať o tom, aké príčiny to môžu mať na svedomí.

Zelená

Napríklad zelenkastá farba môže byť z chlorofylu, farbiva prítomného vo väčšom množstve konzumovanej zeleniny. Príčinou zelenej stolice môže byť navyše aj to, že v dôsledku hnačky telo nestihlo rozložiť pigmenty žlčníka, ktoré sa dostali do stolice. Zelená farba však môže byť príznakom Crohnovej choroby, intolerancie lepku, prípadne príznakom bakteriálnej infekcie. Zároveň však treba zdôrazniť, že výkaly bábätiek môže mať túto farbu v dôsledku kŕmenia materským mliekom, teda dojčenia.

Žltá

Žltá farba môže naznačovať poruchy vstrebávania obličiek, žlčníka, alebo žlče, ale môže ísť hoci aj o problémy s pečeňou. Preto práve tieto, nakoľko všetky tieto orgány zohrávajú úlohu v tom, koľko žlče vstupuje do črevného traktu; a žlč je štandardne žltej farby. Môže to však tiež znamenať, že jedlo prechádza tráviacim systémom príliš rýchlo a v dôsledku toho sa žlč nemôže rozkladať. 

Hlina

Naproti tomu výkaly farby šedej/hlinenej/bielej môžu byť znakom toho, že sa do čreva nedostane dostatok žlče. Je to preto, že v pečeni sa neprodukuje dostatok tejto tekutiny, ale príčinou môže byť aj to, že i napriek normálnej produkcii sa jednoducho nedostane do čriev, a to z dôvodu upchatia žlčovodu, alebo preto, že žlčník funguje abnormálne. V týchto prípadoch ide pravdepodobne o nejaký problém so žlčníkom alebo pečeňou, napr. žlčníkové kamene, hepatitída, ale môže byť za nimi aj chronická pankreatitída.

Čierna, červená

Nakoniec sme si nechali dve najstrašidelnejšie farby, a to čiernu a červenú. To sú jediné zjavné príznaky krvavej stolice, no nielen tá ich môže vyvolať. Čierna farba sa môže prejaviť napríklad aj kvôli konzumácii väčšieho množstva pokrmov obsahujúcich železo, či užívaniu prípravkov s obsahom bizmutu, ale aj jednoducho kvôli nejakému jedlu čiernej farby. Rovnako môže byť spôsobené vredom na vnútornej strane žalúdka, alebo nejakou formou krvácania v hornej časti tráviaceho systému. Bohužiaľ, v prípade takýchto príznakov je pravdepodobne prítomná rakovina hrubého čreva. Krv v horných častiach čreva je tmavšia a to môže spôsobiť sfarbenie stolice do čierna. 

Červená stolica je rovnako pravdepodobne príznakom nejakého krvácania. Tu však pravdepodobne dochádza ku krvácaniu v dolných častiach tráviaceho systému, a tak sa v toalete objaví čerstvá červená krv. Ak spozorujeme červené sfarbenie, je viac ako pravdepodobné, že na jeho pozadí stoja ochorenia typu divertikulóza, fissura (natrhnutý konečník), hemoroidy, IBS (syndróm dráždivého čreva), E. coli, rotavírus, alebo iné infekčné ochorenia. Samozrejme, aj potravinárske farbivá a potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo červeného farbiva, môžu spôsobiť sčervenanie rovnakým spôsobom, pokiaľ ich konzumujeme. Celkovo však červenkastá, krvavá stolica nie je v žiadnom prípade dobrým znamením. 

Pri objavení čiernej alebo červenej stolice je mimoriadne dôležité ihneď navštíviť lekára! Pokiaľ je krvavá, pravdepodobne tým naznačuje vnútorné krvácanie a môže od toho závisieť náš život. Skutočne môže byť spôsobené len nejakým druhom jedla, ale radšej na to nevsaďme svoj. Ak sa vynára pocit, že máte nejaký problém, prípadne celý rad doplňujúcich otázok, alebo potrebujete radu lekára, pokojne navštívte gastroenterologickú ambulanciu. Iba odborný lekár vie zodpovedať všetky vaše otázky.

Vôňa, zápach

Ak by psy vedeli rozprávať, pravdepodobne by sme sa od nich v tejto oblasti mohli veľa naučiť. Vôňa (zápach) je možno najcitlivejším bodom v súvislosti s touto témou, ale nemožno ju obísť bez slova. Normálna, zdravá stolica, ktorá za svoj zápach vďačí látke zvanej skatol. Síce nevonia po ružiach, no ani nijako špeciálne nezapácha. 

Na rozdiel od doteraz uvedených aspektov nie je zápach zvlášť vhodný na stanovenie presnejšej diagnózy. Ak zistíme, že výkaly obzvlášť zapáchajú, dokonca viac ako obvykle, príčinou môže byť bakteriálna/vírusová infekcia, poruchy trávenia, alebo hoci aj parazit žijúci v črevách. Ak teda potrebujeme po vykonaní potreby väčšie množstvo osviežovačov vzduchu, či častejšie vetranie ako zvyčajne, je lepšie sa na vec pozrieť dôkladnejšie. Tak môžeme predísť skutočne vážnym problémom.

Zdravá alebo abnormálna stolica?

Na základe vyššie zozbieraných informácií sa zdravá, prirodzená stolica pohybuje na farebnej škále medzi rôznymi odtieňmi hnedej, môže byť tmavšia ale aj svetlejšia. Konzistenčne ide o mäkšiu masu s hladkým povrchom v tvare klobásy, ktorá sa ľahko pohybuje. 

Pokiaľ ide o frekvenciu vyprázdňovania, neexistuje presne určený denný počet, koľkokrát by sme mali navštíviť toaletu v danom časovom intervale. U každého jedinca je to iné. Za zdravú sa považuje aj frekvencia počnúc 3-krát denne, až po 3-krát týždenne. Pokiaľ niekto nemá stolicu aj niekoľko dní, je to už podozrivé. Frekvencia defekácie závisí od mnohých faktorov, napr. výživa, vek, zdravie, hormonálna rovnováha a pod. Práve preto je ťažké povedať, čo je normálne. Oveľa dôležitejšie je aby akt prebiehal pravidelne (napr. na dennej báze), zvyčajne s rovnakou frekvenciou (napr. raz alebo dvakrát denne) a v rovnakú dennú dobu. 

Tip na záver: V prípade zápchy sa snažte piť veľa tekutín a viac sa hýbať, pretože obidva úkony nevyhnutne súvisia s rozvojom normálneho vyprázdňovania. I keď nie je zvykom uvádzať ho medzi prvými faktormi, životný štýl ovplyvňuje stolicu takmer rovnako, ako strava, alebo určitý druh liekov.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4500995/

https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/health-and-wellness/2019/march/poop

https://www.medicalnewstoday.com/articles/bristol-stool-scale#stool-types