IBS, alebo syndróm dráždivého čreva – Je nebezpečný?

IBS, alebo syndróm dráždivého čreva – Je nebezpečný?

Syndróm dráždivého čreva, čiže IBS, je ochorenie, ktoré možno s malou nadsázkou nazvať pomerne bežným. Postihuje v priemere každého piateho človeka. Hoci sa častejšie prejavuje u žien, zriedka, no môže postihnúť aj mužské pokolenie. Z pohľadu príznakov väčšinu prípadov netreba označiť za závažné, ak sa však tieto zhoršia, najbežnejším riešením je medikamentózna liečba.

 IBS postihuje hrubé črevo a spravidla ide o dlhodobý, ba čo viac, celoživotný stav. Ochorenie začína vznikať v rannej dospelosti, vo veku približne 20 až 30 rokov. Aké komplikácie môžu sprevádzať toto ochorenie a prečo sa oplatí mať pred ním rešpekt? Aké užitočné informácie o chorobe už existujú, ale hlavne, aká pomoc existuje?

Príčiny vzniku IBS

Os črevá – mozog

Z hľadiska klasifikácie je tento syndróm funkčným ochorením gastrointestinálneho traktu. Pohyb čriev riadi mozog prostredníctvom nervového systému, aj keď tak nekoná vedome. Túto komunikáciu nazývame črevno – mozgová os, alebo os črevá – mozog. V dôsledku nesprávneho fungovania tejto osi sa črevá môžu stať príliš citlivými, teda dráždivými, ako to vyplýva z názvu ochorenia. Vzhľadom na to, že komunikácia medzi mozgom a črevami nefunguje dostatočne, ani svaly hrubého čreva nebudú fungovať tak, ako by normálne mali. Výsledkom je nesprávny pohyb čriev, spôsobujúci nepríjemné príznaky IBS. Z akého dôvodu vzniká tento chybný vzťah medzi mozgom a črevami, je doteraz záhadou, existujú len teórie v súvislosti s možnými príčinami. 

Strava

Podľa niektorých predpokladov môže byť príčinou zápal črevnej steny, podľa iných sú za vznikom problémy spôsobené stravovacími návykmi. Taktiež bolo pozorované, že osoby, ktoré prekonali nejakú formu črevnej infekcie sprevádzanej horúčkou, sú náchylnejšie na IBS. S tým môže úzko súvisieť aj zmena zloženia črevných baktérií, teda zloženia črevnej flóry, resp. ich premnoženie.

Citlivosť na potraviny

Citlivosť na niektoré potraviny môže rovnako spôsobiť aj nadmernú nervovú reakciu zo strany čriev, nie je však celkom jasné, či IBS spôsobujú vonkajšie faktory, ako sú zmeny črevnej flóry, alebo niektoré druhy potravín, stravovacie návyky. Alebo naopak, dôsledkom IBS sa stávame citlivými na určité potraviny. Samozrejme, okrem vymenovaných možností nemožno vylúčiť ani dedičný pôvod ochorenia.

Psychika 

Zároveň treba zdôrazniť aj psychosomatické dôvody. Mnohé črevné ochorenia možno spätne pripísať nesprávnym stravovacím návykom, čo je čiastočne pravda aj v prípade IBS. No neustály stres, alebo iné emocionálne traumy, môžu hrať obzvlášť dôležitú úlohu pri vzniku syndrómu dráždivého čreva. Keďže je choroba v skutočnosti nervovo podmienená porucha, niikoho neprekvapí, že stresujúci životný štýl alebo emocionálne problémy môžu prispieť k tomu, že prepukne. Stres môže mať na svedomí aj ďalšie ochorenia postihujúce tráviaci systém. Máme na mysli napríklad pálenie záhy, takže pokiaľ bojujete so syndrómom, neuspokojte sa iba vyšetrením samotného tela.

Syndróm dráždivého čreva – Príznaky ochorenia

Príznaky IBS však zvyčajne nie sú závažné, no nepochybne sťažujú každodenný život postihnutého človeka. Že ktoré konkrétne príznaky sa prejavia, závisí od konkrétneho pacienta, ale pokiaľ na sebe spozorujete nasledujúce príznaky, podozrenie na IBS má opodstatnenie a treba byť v strehu. 

  • Zvýšená tvorba plynov, nadúvanie
  • Zvlášť silná hnačka, zápcha, alebo oboje striedavo
  • Sekrét belavej farby, či hlien v stolici
  • Zmenené pohyby čriev a vyprázdňovacie návyky
  • Silná bolesť brucha, bolesť v podbrušku, ktorá sa prejaví po jedle a ustúpi po vyprázdnení
  • Defekácia s pocitom nedostatočného vyprázdnenia
  • Zvýšená precitlivenosť na určité potraviny
  • Duševné, psychické problémy, ako napr. úzkosť, depresia
  • Únava

Tieto bežné ťažkosti sú vynikajúco ukazujú, chorobu nemožno len tak jednoducho diagnostikovať. Ani to sa nedá len tak určiť, či za tým nejaké orgánové poškodenie, infekcia, alebo iná príčina. Vyššie uvedené príznaky môžu totiž poukazovať na celý rad iných ochorení tráviaceho systému, od relatívne ľahko liečiteľných až po ťažké, takže stojí za to brať ich vážne.

Typy IBS

V zásade rozoznávame tri typy tohto ochorenia, ktoré rozlišujeme na základe príznakov: 

IBS D: Názov je anglickým ekvivalentom slova hnačka, teda „diarrhea“. Podľa tejto definície tu bude problémom, samozrejme, hnačka.

IBS C: Rovnako ako u predchádzajúceho typu, aj tu názov pochádza z anglického pomenovania. V tomto prípade je to “constipation”, teda syndróm spôsobuje zápchu.

IBS M: Posledným typom je tzv. “mixed”, čiže zmiešaný typ, pri ktorom sa striedavo vyskytuje hnačka a zápcha.

Diagnostika ochorenia

Vzhľadom na to, že príznaky sú veľmi podobné príznakom iných problémov postihujúcich črevný systém, prvoradou úlohou diagnostiky je vylúčiť iné, v niektorých prípadoch chronické ochorenia. Práve to je dôvod, prečo je IBS tak trochu súhrnným názvom. Nakoľko testy neukazujú žiadne iné črevné ochorenie, lekár pravdepodobne klasifikuje všetky symptómy ako syndróm. Počas vyšetrení treba vylúčiť také ochorenia, akými sú potravinová alergia, intolerancia laktózy, citlivosť na niektoré lieky, napr. antacidá, problémy s enzýmami a zápalové ochorenia čriev, napr. Crohnova choroba, alebo ulcerózna kolitída.

Podobne ako pri iných črevných ochoreniach, aj v takýchto prípadoch sa vyšetrenie vykonáva bežnými metódami. Kolonoskopia a sigmoidoskopia sú bežné metódy na vylúčenie možného zápalu v čreve, zatiaľ čo vyšetrenie vzoriek krvi a stolice pomôže odhaliť prípadnú infekciu a hormonálne poruchy. Okrem toho prichádzajú do úvahy aj testy zisťujúce citlivosť na rôzne alergény a citlivosť na laktózu. Najdôležitejšie je neodďaľovať návštevu lekára, ak spozorujete niektorý z vyššie uvedených príznakov. Lekár odpovie na všetky naše otázky a môže poskytnúť personalizovanú terapiu.

Aké nebezpečenstvá hrozia?

Pri mnohých ochoreniach zasahujúcich črevný systém existuje možnosť zhoršenia stavu, v ojedinelých prípadoch až komplikácií s následkom smrti. Túto skutočnosť treba žiaľ dostatočne často prízvukovať. Väčšina týchto ochorení sa dá liečiť, ale to si vyžaduje včasnú diagnostiku a následne vhodnú terapiou.

 Našťastie, IBS tvorí výnimku. Podľa súčasného stavu vedy nezvyšuje riziko rakoviny, kolitídy, či Crohnovej choroby, nie je ani nákazlivá, či smrteľná, takže ktokoľvek ňou trpí, nie je v život ohrozujúcom stave. A hoci neexistuje aktuálne žiadny spôsob liečby, možno liečiť príznaky a mať ich pod kontrolou. Nejde priamo o nebezpečnú chorobu, avšak okrem toho, že poriadne strpčuje každodenný život, stále stojí za to venovať jej zvýšenú pozornosť.

 Aj keď samotný syndróm možno ani nie, ale napríklad dlhotrvajúca pravidelná zápcha, alebo hnačka, ktoré vznikli ako dôsledok spomínanej choroby, už môžu okrem výrazného zhoršenia kvality života predstavovať značné nebezpečenstvo.

Iné komplikácie

Vyvíjanie námahy pri zápche nemá dobrý vplyv na črevá a okrem vzniku hemoroidov sa môžeme stretnúť aj s problémami ako divertikulóza, čo sú vlastne výdute objavujúce sa na stene hrubého čreva. V horšom prípade sa môžu nielen zapáliť, ale aj prasknúť. Hoci rôzne preháňadlá (laxatíva), používané na zmiernenie zápchy, znižujú pravdepodobnosť vzniku zápchy, ich užívanie môže viesť až k závislosti. Črevné svaly doslova zlenivejú, ochabnú a už nebudú schopné samostatne hýbať so stolicou.

Podobne existuje možnosť dehydratácie pri hnačke spôsobenej spomínaným syndrómom, pretože prostredníctvom riedkej stolice organizmus stráca veľa vody. Dehydratácia môže byť veľmi zákerná, preto odporúčame nebrať ju na ľahkú váhu. Navyše, vplyvom hnačky môže nastať situácia, že črevá jednoducho nestihnú vstrebať živiny z prijatej potravy, ktorá sa do nich dostane. V dôsledku toho môžu vzniknúť príznaky podvýživy, a to aj napriek tomu, že jeme dosť.

Síce nie je na prvom mieste v rebríčku nebezpečenstiev, no zhoršenie kvality života spôsobené chorobou môže zhoršiť známky stresu, depresie a úzkosti, pretože neustále máme strach, že nedobehneme na toaletu včas. Tým sa vlastne dostávame do začarovaného kruhu, keďže rozvoj IBS sa často pripisuje hlavne stresu, úzkosti a vzájomných interakcii týchto procesov.

Prečo navštíviť lekára, keď syndróm dráždivého čreva nie je tak nebezpečný?

V skutočnosti samotné ochorenie nie je také nebezpečné, alebo v žiadnom prípade nie až natoľko ako divertikulitída alebo ulcerózna kolitída. Keďže sú však jeho príznaky veľmi podobné príznakom vážnejších ochorení, prípade pozorovania symptómov sa určite oplatí požiadať o konzultáciu gastroenterológa, alebo lekára. Už len preto, lebo neviete, či náhodou nejde o nejaké vážnejšie ochorenie. Úlohou vyšetrení je vylúčiť nádorové a iných závažnejšie stavy. V prípade, že je diagnózou IBS, s trochou nadsázky sme vyviazli pomerne lacno.

Liečba prírodnou cestou

Nakoľko presné príčiny vzniku nie sú jasné, aj samotná liečba predstavuje problém. Stravovacie návyky môžu spôsobovať problémy rovnako, ako problémy duševného pôvodu, preto treba preskúmať pozorne obe oblasti. Vzhľadom na to, že niektoré pokrmy môžu spôsobiť doslova výbuch, náhly prejav symptómov, je najzrejmejšou liečbou zmena stravy alebo životného štýlu. Okrem iného sa pacientom zvyčajne odporúča diéta s nízkym obsahom FODMAP, ktorej podstatou je vylúčiť zo stravy ťažko stráviteľné uhľohydráty (sacharidy). Niektoré sacharidy – napr. sladidlá – môžu zvýšiť tvorbu plynov a prispieť tak k vzniku bolestí brucha. Treba sa vyhýbať laktóze, mnohým potravinám s vysokým obsahom fruktózy, niektorým druhom ovocia a zeleniny (broskyne, melóny, hrušky, jablká, cícer, fazuľa, šošovica, brokolica, karfiol). Naproti tomu možno konzumovať bezlaktózové mlieko, mäso, vajcia, ryža, quinoa, pomaranče, maliny a hrozno. Niektoré z povolených vymenovaných jedál môžu byť dokonca súčasťou kvalitných raňajok, a tak sa môžeme postarať o svoje črevá hneď na začiatku dňa.

Vo všeobecnosti treba zvýšiť príjem vlákniny, no dbajte na to, aby prevažovala hlavne vláknina rozpustná vo vode. Prispieva k tvorbe stolice normálnej konzistencie, s ľahkou pohyblivosťou. Na rozdiel od tejto vláknina nerozpustná vo vode s veľkou pravdepodobnosťou zhorší zápchu pri IBS, hlavne ak sa konzumuje v nadmernom množstve.

Probiotiká proti IBS

Keďže sa za jednu z hlavných príčin syndrómu dráždivého čreva považuje poškodená črevná flóra, prípadne črevná infekcia, probiotické prípravky môžu byť sľubné v liečbe. Probiotiká sú prirodzene sa vyskytujúce bakteriálne kmene v črevnom trakte, ktoré okrem podpory trávenia a zmiernenia zápalu črevnej sliznice zohrávajú aj úlohu pri podpore imunity. Probiotické prípravky obsahujú tieto baktérie a taktiež doplňujú prípadný úbytok baktérií v črevách. Niekoľko štúdií a experimentov dospelo k záveru, že probiotiká znížili závažnosť symptómov IBS, čo vlastne predstavuje podstatu liečby.

 Najsľubnejšími kandidátmi sú v dnešných časoch bakteriálne kmene Lactobacillus a Bifidobacillus. Obidve sa prirodzene nachádzajú v tráviacom systéme. Aj keď je na to potrebný ďalší výskum, tieto dva kmene sa javia ako účinné riešenie pri liečbe viacerých pacientov trpiacich ochorením IBS. Okrem toho môže byť lactobacillus dokonca účinný v prípade infekcie candida.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4356930/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2886445/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3785618/