Enzým papaín dostal svoje meno podľa papáje, tropického ovocia, v ktorom sa nachádza. Papája je nielen chutná, ale vďaka papaínu, ktorý obsahuje, je aj mimoriadne zdravá.

Jeho liečivé účinky

Papaín je proteolytický, teda proteín degradujúci enzým. Je podobný bromelaínu, ktorý sa nachádza v ananásoch. Papaín štiepi bielkoviny na peptidy a aminokyseliny, takže okrem iného pomáha pri trávení mäsa a bielkovín, keďže podstatnú časť mäsa tvoria bielkoviny. Odbúravanie bielkovín a s tým súvisiace ľahšie trávenie však nie sú jeho jediným darom, keďže papaín sa dá využiť aj na liečbu mnohých iných problémov. Jeho terapeutické účinky sú veľmi podobné účinkom bromelaínu.

Napríklad môže pomôcť znížiť zápal a bolesť, upokojiť bolesť hrdla a opuch. Môže upokojiť astmu a pomôcť pri liečbe artritídy. Papaín rozkladá určité bielkoviny, ktoré vedú k zápalu, a tak pomáha predchádzať zápalom a zároveň pozitívne pôsobí na lymfatický systém a reguluje imunitný systém. Napomáha hojeniu rán, preto sa používa ako prísada do krémov a mastí. S tým úzko súvisí aj antibakteriálny a protiplesňový účinok, vďaka svojim vlastnostiam čistí rany. Môže za to jeho schopnosť štiepiť proteíny, ktoré chránia baktérie a plesne. Má aj protirakovinové účinky. Zmierňuje bolesti svalov a pomáha pri starostlivosti o ústnu dutinu, na jednej strane tým, že podporuje odstraňovanie infikovaných častí tkaniva, a na druhej strane zmierňuje bolesť pri stomatologických výkonoch. Pomáha aj proti pásovému oparu, keďže tlmí bolesť a napomáha hojeniu.

Čo hovorí veda?

Štúdia publikovaná kórejskými výskumníkmi skúmala vplyv papaínu na tuk. Hoci je známy tým, že štiepi bielkoviny, na základe výsledkov výskumu môže mať vplyv aj na ukladanie tuku v tele. Počas experimentu vedci vykŕmili myši  a potom im podávali papaín. Papaín výrazne znížil hromadenie tuku v pečeni myší a iných častiach ich tela, enzým dokázal okrem iného normalizovať hladinu cholesterolu. Na základe výsledkov teda môže papaín pomôcť predchádzať obezite a okrem iného aj predchádzať vzniku stukovatenia pečene.

Použitie

Papaín sa nachádza v surovom ovocí papáje, ale podobne ako bromelaín ho možno užívať aj ako doplnok stravy alebo ho možno nájsť v určitých krémoch.

Pri lokálnej aplikácii napomáha hojeniu pásového oparu, zmierňuje bolesti s tým spojené, ako aj čistenie rán od baktérií, čo je tiež dôležité z hľadiska hojenia. Vďaka svojmu tlmiacemu účinku uľavuje od bolesti svalov a zmierňuje zápal, takže astmu a iné zápaly v dýchacích cestách či iných oblastiach – napr. artritída – môže byť účinná aj proti nej, rovnako ako bromelaín. Uľahčuje trávenie, pretože pomáha rozkladať bielkoviny nachádzajúce sa v mäse. Nie je náhoda, že domorodí Američania jedli po večeri kúsok papáje, aby si uľahčili trávenie. Vďaka vlastnostiam papaínu, ktorý rozkladá bielkoviny, môže pomôcť predchádzať problémom tráviaceho systému, ako je nadúvanie alebo zápcha.

Referencie

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8468764/

https://draxe.com/nutrition/papain/

Názov:
Papaín

Latinský názov:
Papaín

Obsah

Súvisiace produkty

  • Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.

    Detox Vital

     23.06

    Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.