Plod bazy čiernej (Sambucus nigra)

Baza čierna (Sambucus nigra) je rastlina bežne sa vyskytujúca na okrajoch lesov v strednej Európe. Ide o divoký, autochtónny ker, ktorého kvety a plody s charakteristickou chuťou a vôňou sa v ľudovom liečiteľstve používajú odpradávna. Plody bazy čiernej patria medzi najzdravšie ovocie pestované u nás vďaka vysokému obsahu vitamínov, aminokyselín, minerálov, antokyanov a flavonoidov. Čierna baza sa v ľudovom liečiteľstve používa predovšetkým na detoxikáciu organizmu a liečbu tráviacich problémov. Naše staré mamy používali čaj z bazy na zmiernenie kašľa a bolesti hrdla. Baza je silný antioxidant, znižuje hladinu cholesterolu, chráni srdce, prispieva k odbúravaniu tukov a znižuje hlad. Zlepšuje funkciu imunitného systému, vďaka svojmu antivírusovému a antibakteriálnemu účinku účinne bojuje proti chrípke a nachladnutiu. Čaj a sirup z kvetov bazy čiernej, nealkoholické nápoje a džem z jej plodov a extrakt z bazy, to všetko má blahodarné vlastnosti rastliny.

Jeho liečivé účinky

Baza čierna je bohatá na vitamíny (vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6 a C), ako aj na flavonoidy, triterpény, glykozidy, cukry a triesloviny. Jeho antioxidanty, antokyány, posilňujú imunitný systém, chránia bunky pred oxidačným stresom, a tým spomaľujú starnutie buniek a brzdia rast zhubných, nádorových buniek. Znižujú zápaly v tele a riziko vzniku cievnych ochorení.

Extrakt z jej kvetu je výborným detoxikantom, pretože zvyšuje potenie, čím prispieva k odstraňovaniu toxínov z tela. Antivírusové, protiplesňové a antibakteriálne účinné látky jej kvetov, bobúľ a listov uľavujú od príznakov chorôb dýchacích ciest, kašľa, astmy, sennej nádchy, prechladnutia či chrípky, ale uvoľňujú aj upchatý nos.

Jeho flavonoidy pôsobia vazodilatačne, uvoľňujú cievy od prípadných usadenín, takže baza zlepšuje periférny krvný obeh a znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Bazový kvet pomáha regulovať hladinu cukru a cholesterolu v krvi, znižuje artritídu a bolesť a vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam môže byť účinný aj proti zápalom v ústach a hrdle.

Čaj uvarený z kvetov a bobúľ čiernej bazy je výborný proti artérioskleróze. Používa sa ako obklad, znižuje bolesť spôsobenú artritídou, lieči popáleniny a odreniny. Znižuje zápal oka, zlepšuje videnie. Plody bazy čiernej by sa mali konzumovať len zrelé, keďže nezrelé bobule obsahujú aj kyanid. Bobule sú tiež bohaté na sacharidy, vlákninu, bielkoviny, triesloviny, aminokyseliny, draslík, horčík, zinok, sodík a vápnik. Plody a kvety bazy čiernej sú vynikajúce laxatíva, odstraňujú zápchu a zmierňujú nepríjemné príznaky chronického zápalu čriev a IBS. Ich konzumácia sa odporúča aj dietárom a detoxikantom, keďže regulujú a stimulujú činnosť čriev, robia vyprázdňovanie pravidelné a dôkladné a urýchľujú odbúravanie tukov. Bazová šťava alebo čaj môžu byť účinné pri liečbe bolesti hlavy, migrény, neuralgie, stresu a nespavosti.

Čo hovorí veda?

Nemeckí vedci ako prví vedecky dokázali antimikrobiálne vlastnosti plodov bazy čiernej. Vo svojej štúdii publikovanej v časopise BMC Complementary and Alternative Medicine opisujú, že extrakt vyrobený z plodov bazy čiernej má vynikajúce antiseptické, antibakteriálne a antivírusové účinky. Extrakt je podľa testov účinný najmä proti baktériám ako Streptococcus pyogenes, Catarrhalis branhamella, ktoré spôsobujú infekcie horných dýchacích ciest, a chrípkovým vírusom.

Použitie

Odvar z bazového kvetu možno použiť na posilnenie imunity. Pomáha odstraňovať kyselinu močovú, takže môže byť účinný aj proti dne. Bioflavonoidy bazového kvetu viažu škodlivé voľné radikály ako silné antioxidanty. Jeho konzumácia stimuluje funkcie pečene, upravuje trávenie, zmierňuje príznaky chronického zápalu čriev, prispieva k detoxikácii organizmu. Čaj z bazy funguje aj ako mierny prostriedok proti bolesti a pri vonkajšom použití dokáže zmierniť zápal pohrudnice, očí a kože.

Zdroje

British Herbal Pharmacopoeia (BHP). 1996. Exeter, U.K.: British Herbal Medicine Association.

Hearst, Caroline, et. al. Antibacterial activity of elder (Sambucus nigra L.) flower or berry against hospital pathogens. Journal of Medicinal Plants Research 2010; 4(17): 1805–1809.

Taylor, M. 1998. Elderflower. Canadian Journal of Herbalism 6-7.

Blumenthal M, Goldberg A, Brinckman J, eds. Herbal Medicine: Expanded Commission E Monographs. Newton, MA: Lippincott Williams & Wilkins; 2000:103–105.

Serkedjieva, J. et al. 1990. Antiviral activity of the infusion (SHS-174) from flowers of Sambucus nigra L., aerial parts of Hypericum perforatum L., and roots of Saponaria officinalis L. against influenza and herpes simplex viruses. Phytotherapy Res 4:97.

Davidek, J. 1961. Isolation of Chromatographically Pure Rutin from Flowers of Elder. Nature 189:487-488.

https://www.agroinform.hu/kerteszet_szoleszet/fekete-bodza-bodzavirag-gyumolcs-gyogynoveny-kert-47898-001

Názov:
Plod bazy čiernej (Sambucus nigra)

Latinský názov:
Sambucus nigra

Obsah

Súvisiace produkty

  • Hepadone Protect je liečivá čajová zmes obsahujúca 100% prírodné liečivé bylinky na pečeň, ktoré ju chránia. Jeho zložky majú protizápalové, upokojujúce účinky a čistia krv. 9 druhov starostlivo vybraných rastlinných účinných látok navzájom posilňujúc svoje účinky priaznivo vplýva na pečeň a poskytuje ochranu.

    Hepadone Protect

     13.90

    Hepadone Protect je liečivá čajová zmes obsahujúca 100% prírodné liečivé bylinky na pečeň, ktoré ju chránia. Jeho zložky majú protizápalové, upokojujúce účinky a čistia krv. 9 druhov starostlivo vybraných rastlinných účinných látok navzájom posilňujúc svoje účinky priaznivo vplýva na pečeň a poskytuje ochranu.