Slamiha piesočná, najlepší prírodný liek

Slamiha piesočná

Slamiha piesočná, teda helichrysum arenarium

Existuje len málo liečivých rastlín na detoxikáciu pečene ako slamiha piesočná. V Európe sa často používa v rámci etnomedicíny a rastlinu objavil pre svoje účely už aj kozmetický priemysel.

Slamiha piesočná (Helichrysum arenarium): ide o trvácu rastlinu patriacu do čeľade astrovitých, pôvodom pochádzajúcu z Európy, Strednej Ázie a Číny. Rastlinu poznáme vďaka známej exotickej, korenistej vôni. Práve preto ju používa mnoho výrobcov parfumov. Táto liečivá rastlina má žlčopudné, diuretické, detoxikačné a mierne spazmolytické (protikŕčové) vlastnosti. Okrem toho stimuluje tvorbu žlče, chráni pečeň a má dlhoročnú tradíciu v ľudovom liečiteľstve, kde bolo jej terapeutické využitie prvýkrát zavedené, ale figuruje aj v ruskej knihe o liečivách.

Prečo sa považuje za špecifickú?

Kvety slamihy piesočnej disponujú bohatým obsahom fenolových zlúčenín vrátane flavonoidov, chalkónov, fenolových kyselín, kumarínov a pyrónov. Okrem polyfenolov boli z rastliny tiež izolované ďalšie zlúčeniny, ako sú steroly, lignany a glykozidy aromatických zlúčenín. Jeho kvetenstvo obsahuje trimetoxyflavón, ktorý má fungicídny účinok. Vedci začínajú hodnotiť tvrdenia o helichryseu vedeckými testami. Väčšina autorov štúdií v súvislosti s rastlinou potvrdzuje, že najdôležitejšiu skupinu zlúčenín zodpovedných za biologickú aktivitu predstavujeú antioxidačné flavonoidy.

Aké má zdravotné výhody?

Vedci zistili, že z rastliny získaný extrakt a esenciálny olej má antimikrobiálne, antibakteriálne, protizápalové a pečeň detoxikujúce vlastnosti. Rôzne štúdie preukázali, že helichrysum preukazuje účinnosť proti baktériám Staphylococcus aureus, Candida albicans, resp. aj Streptococcus mutans. V jednej štúdii na menších zvieratách bol skúmaný účinok extraktu helichrysum na potkany s nadváhou a rezistentné na inzulín. Vysvitlo, že potkany, ktoré dostávali rastlinný extrakt, mali menší prírastok na váhe, mali nižšiu hladinu inzulínu a v organizme im klesli hladiny zápalových markerov. Navyše, esenciálny olej zo slamihy piesočnej spolu s mätou a bazalkou môžu pomôcť zmierniť celkový stav vyhorenia a vyčerpania. Môže byť vhodný na liečbu ušných infekcií, zápalov obličiek, rán (vrátane popálenín). Ibaže, tieto posledné tvrdenia však zatiaľ nemajú vedecký základ.

V Rusku sa kvetenstvo H. arenarium aplikuje vo forme infúzií na stimuláciu sekrécie žalúdka, na liečbu porúch žlčníka, cystitídy, liečbu reumatizmu, artritídy a dny. Rastliny s vysokým obsahom tanínu (trieslovín), napríklad vrcholiak myrobalanový, sa osvedčili pri liečbe parazitov.

Žlté slamené kvety zaujali aj zástupcov farmaceutického priemyslu. Avšak i napriek tomu, že sú výsledky výskumu sľubné, v záujme presvedčivých dôkazov treba celý rad ďalších výskumov.

Zdroje::

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324934#overview
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324934#benefits
https://link.springer.com/content/pdf/10.1007/BF03190038.pdfz
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6017730/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S037887411300799X?via%3Dihub
https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/acm.2012.0089
https://www.americanherbalistsguild.com/sites/default/files/sample-articles-pdfs/petersen_immortelle_eo_and_extract_jahg_spring_2015_0.pdf
https://www.medsci.org/v07p0s16.htm
Pljevljakušić, D., Bigović, D., Janković, T., Jelačić, S., Šavikin, K.: Sandy everlasting (Helichrysum arenarium (L.) Moench): botanical, chemical and biological properties. Front. Plant Sci. 9, 1123 (2018)
http://carozahrady.sk/liecivebylinky/slamihapiesocna.html