Črevné parazity | Ako ich odstránime?
Črevné parazity sú parazity, ktoré nie sú samy o sebe životaschopné, dokážu prežiť a rozmnožovať sa výlučne len vďaka hostiteľovi (človek alebo zviera).
Parazitné ochorenia v organizme človeka spôsobujú cudzopasníci, alebo ich larvy. Ochorenie sa šíri infekciou, často býva úplne nepozorovateľné, ale v organizme postupne spôsobuje poruchy.
Najnebezpečnejšia forma infekcie u človeka je, keď tieto parazity a nimi spôsobená infekcia zostanú bez príznakov, a tak vznikne ochorenie vyvolané nedostatkom živín. Živia sa totiž živinami z ľudského organizmu. Až vtedy, keď sa kvôli ochoreniam spôsobeným črevnými parazitmi, vyskytnú rôzne príznaky ochorenia, sa dá zistiť infekciu a môže byť včas začatá vhodná liečba, aby sa z tela odstránili črevné parazity a ich vajíčka. Niektoré larvy črevných parazitov sa môžu dostať do rôznych tkanív tela, pričom sa môžu vytvoriť zápalové ložiská, nakoľko imunitný systém ich považuje za cudzie organizmy. Dôsledkom prítomnosti črevných parazitov a parazitov v tele môžu byť aj niektoré alergické reakcie imunitného systému.
MRĽA ĽUDSKÁ (ENTEROBIUS VERMICULARIS)
Mrľa ľudská patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce cudzopasníky v ľudskom organizme. Je rozšírená na celom svete. Tieto črevné parazity sa v prvom rade nachádzajú v organizme detí, a najviac sa rozširujú práve v detskej komunite.
Infekcia môže ľahko nastať prehltnutím lariev, k čomu môže dôjsť hocikde z okolia nakazeného človeka. Larvy sa môžu nachádzať na pokožke, pod nechtami, v posteľnej bielizni, na šatách, ale aj v prachu. Larvy črevných parazitov sa vyvinú v dvanástniku, odkiaľ sa sťahujú do hrubého čreva. Vyspelé jedince sú približne 1 cm dlhé, tenké, pripomínajúc bielu niť. Mrľa ľudská svoje vajíčka ukladá do perianálnej oblasti (v oblasti konečníka). To spôsobuje najcharakteristickejší príznak ochorenia – svrbenie v oblasti konečníka. U detí sa vyskytuje pomerne často, a pretože deti venujú malú pozornosť hygiene, vajíčka sa tak ľahko dostanú späť do úst, čím môžu organizmus znovu nakaziť. Komplikáciou spôsobenou infekciou môže byť chronický zápal slepého čreva, v prípade dievčat sekundárna infekcia pošvy. Dve tretiny z obetí infikovaných črevnými parazitmi nevedia o svojej nákaze, ktorú spôsobili črevné parazity, lebo často sa stane, že okrem príznakov, ako sú nepokoj, podráždenosť a únava, iné príznaky nepociťujú.
BIČÍKOVEC TENKOHLAVÝ (TRICHURIS TRICHIURA)
Druhý najčastejší črevný parazit predstavuje bičíkovec tenkohlavý. Infekcia zapríčinená bičíkovcom tenkohlavým sa vyskytuje zvyčajne bez príznakov, preto sa dá veľmi ťažko presne určiť nakazených jedincov.
Vyspelé jedince tohto typu sú 3-5 cm dlhé. K infekcii bičíkovcom tenkohlavým dochádza aj cez ústa – kontaminovaným jedlom alebo nápojom, poprípade kontaminovanou pôdou. Larvy sa vyliahnu v tenkom čreve, vyspelé červy sa uhniezdia v hrubom čreve. Vyspelá samička uloží vajíčka, ktoré sa vylučujú so stolicou, a po päťtýždňovom uhniezdení sa v teplej pôde vyliahnu. K infekcii dochádza v prvom rade tam, kde osobná hygiena nie je dostatočná. Infekcia je vo väčšine z prípadov bez príznakov, preto je bičíkovec tenkohlavý schopný ostať skrytý veľmi dlho. Bičíkovec tenkohlavý v najhoršom prípade spôsobuje iba bolesti brucha, hnačku alebo nevoľnosť. Vážnejšie komplikácie tejto infekcie sa vyskytujú výlučne len v tropických oblastiach. Vo vážnych prípadoch môže dôjsť k chronickej krvavej hnačke, alebo k anémii.
Ak sa chcete dočítať viac o danej téme, prosím kliknite na tému: Očista čriev | Detoxikácia organizmu.
ŠKRKAVKA DETSKÁ (ASCARIS LUMBRICOIDES)
Škrkavka detská patrí tiež do skupiny parazitov. Ich vyspelí jedinci môžu dosiahnuť až 25cm dĺžku. Infekcia spôsobená škrkavkou detskou ostáva tiež často skrytá, nakoľko jej príznakmi sú najčastejšie únava a kašeľ, pričom tieto sa obvykle pripisujú iným príčinám.
V prípade ochorenia spôsobeného škrkavkou detskou sa vajíčka črevných parazitov dostanú do organizmu konzumáciou neumytej zeleniny a ovocia. Larvy sa uhniezdia a vyliahnu v sliznici tenkého čreva, preniknú črevnou stenou a krvným a lymfatickým obehom sa dostanú až do pľúc, čím spôsobujú kašeľ. Pri kašlaní sa vytvorí zelený sliz, takzvaný chrcheľ, ktorý zapríčiňuje, že po jeho prehltnutí sa škrkavka detská znova dostáva späť do čriev. Vajíčka črevných parazitov sa vylučujú so stolicou. Najčastejším zdrojom infekcie sú nakazené ľudské výkaly. Vo vážnych prípadoch môže škrkavka detská spôsobiť v tele vznik zápalových ložísk a najčastejšie zapríčiní zápal pľúc. Vo väčšine prípadov však pacient ostáva bez príznakov, alebo príznaky sú také mierne, že ani si neuvedomuje, že môže byť nakazený črevnými parazitmi. Častými príznakmi môžu byť ešte nafúknutie brucha, bolesti brucha, hnačka, svrbenie nosa alebo konečníka, alebo iné alergické príznaky.
PÁSOMNICA (TAENIA SAGINATA, TAENIA SOLIUM)
Pásomnica patrí medzi najstaršie a najznámejšie parazity. Môže dosahovať rekordnú dĺžku – až 9 metrov.
Dva najbežnejšie typy pásomníc sú pásomnica dlhá (Taenia saginata) a pásomnica dlhočlánkovaná (Taenia solium). Oba typy pásomníc sa objavujú po konzumácii surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa. Vajíčka pásomnice dlhej sa usadia v tenkom čreve. Vyspelé červy sa vyvinú za tri mesiace. Posledné články tela, naplnené vajíčkami, sa jednotlivo uvoľňujú, a vylučujú so stolicou. Larvy pásomnice dlhočlánkovanej majú schopnosť „prežierať sa” cez sliznicu čreva do krvi, ktorá ich dopraví do svalov a do mozgu, kde sa usadia. Napriek závažnosti ochorenia črevné parazity nemusia okamžite spôsobovať príznaky, takto teda dlho ostanú nepozorovateľné. Črevné parazity usadené v svaloch spôsobujú bolesti svalov, usadené v mozgu môžu spôsobiť aj epileptické záchvaty. V mozgu usadené jedince sa odhalia pri röntgenovom alebo CT /počítačová termografia/ vyšetrení. Presná diagnóza môže byť stanovená až na základe týchto vyšetrení.
Vyššie uvedené typy parazitov sa vyskytujú najčastejšie. Poznáme ešte také, ktoré rozširujú naše obľúbené domáce zvieratá, ako aj iné, menej často sa vyskytujúce druhy črevných parazitov.
ČREVNÉ PARAZITY A NIMI SPÔSOBENÁ INFEKCIA – PREVENCIA A LIEČBA
Črevné parazity a nimi spôsobená infekcia sú pre nás hrozbou i v prípade, že sa chováme obozretne, avšak intenzívnou prevenciou možno pravdepodobnosť nákazy významne znížiť.
Prioritu číslo jeden pri prevencii predstavuje osobná hygiena na najvyššej úrovni, ktorú by sme čo najskôr mali vštepiť našim deťom. Najdôležitejší faktor predstavuje dôkladné umývanie rúk po toalete, vzhľadom na to, že infikácia prebieha hlavne týmto spôsobom.
Ak sa už črevné parazity alebo parazit dostali do tela, prevencia už vtedy nestačí. Organizmus sa dokáže zbaviť parazitov iba tak, že sa odstránia červy. V tom pomáha očista čreva pomocou výrobku nazvaného NaturalSwiss program na očistu čreva. Liečba v sebe zahŕňa užívanie kapsúl s názvom Parasic. Parasic predstavuje stopercentne prírodný produkt, ktorý zničí parazity, a pomáha odstrániť črevné parazity a ich vajíčka z tela.