Choroby zapríčinené parazitmi | Parazity – nemí zabijaci

Choroby zapríčinené parazitmi | Parazity – nemí zabijaci
Choroby zapríčinené parazitmy očami lekára

Parazity predstavujú najviac zanedbaný zdravotný problém v dejinách ľudstva, tvrdí odborý lekár.

Choroby zapríčinené parazitmi – téma, ktorá možno odradí mnohých. Niet pochýb o tom, že tento článok prekvapí mnohých čitateľov. A prekvapenie bude patriť k tým príjemnejším zážitkom. Je isté, že tento článok, odhaľujúci mnohé skutočnosti, ale aj ochorenia spôsobené parazitmi sa neoplatí čítať pri jedle. Oplatí sa ho však preštudovať, ba dokonca pre mnohých ľudí môže byť jeho preštudovanie životne dôležité. Budeme hovoriť o parazitoch, ktorí cudzopasia v ľudskom tele a o škodách, ktoré spôsobujú. Neoddeliteľnou súčasťou tejto témy je dávka nechuti a odporu, ktorá sa vo veľkej miere zúčastňuje na tom, že takmer každý sa stavia k tejto menej svetlej stránke života ako k tabu. Tento článok sa teraz podujal odhaliť toto nebezpečné tabu.

„Domnievam sa, že parazity predstavujú najviac zanedbaný zdravotný problém v dejinách ľudstva. Som si vedomý, že takéto tvrdenie je pomerne trúfalé, ale zakladám ho na 20-ročnej skúsenosti a vyšetrení 20 000 chorých.”
– (Dr. Ross Anderson, kanadský lekár)

Poďme však ďalej

Takisto, ako pred väčšinou ľudí, pravdepodobne aj predo mnou by ostala navždy v úzadí táto macošská vec, ak by asi pred pol rokom Dr. Eva Schlaffer, redaktorka zdravotníckej rubriky časopisu Zdravie (známa ako maniak zdravia) sa nerozhodla, že upriami pozornosť na parazity. Ja som spočiatku reagoval tak, akoby to urobil každý normálny človek.

– Prosím Ťa, daj mi pokoj s tými červami, – povedal som jej nahnevane – lebo nechcem, aby ma zbytočne prešla chuť do jedla! Nežijeme v treťom svete, ale v jednej z najvyspelejších, najsterilnejších krajín, kde sa takýchto vecí nemusíš obávať!

Neskôr sa však môj názor zmenil (onedlho vysvitne prečo) a začal som túto tému trocha „rozbabrávať”. Študoval som knihy, spolu s tuctami článkov a hlásení, ktoré vypracovali lekári odborníci. Po nociach som behal po rôznych stránkach internetu, hľadajúc ďalšie informácie…

Nič netušiace obete

Ako sa rozširovali moje vedomosti, tak narastalo vo mne presvedčenie, že musím zverejniť fakty, ktoré sú k dispozícii, pretože zdravie, ba dokonca život mnohých ľudí môže byť zachránený. A to tým, že sa včas dozvedia to, čo som sa dozvedel ja. Rozhodne prosím čitateľa, aby neodložil tento článok iba kvôli tomu, že sa mu hnusí táto téma, či preto, že sa ho to netýka! Kým sa dostane na koniec tohto článku uvidí, že znalosť faktov je omnoho užitočnejšia, ako zdvorilé úškľabky, že podľa prieskumov každý, kto číta tento článok, je približne s 80-90%-nou pravdepodobnosťou infikovaný! Je to jav oveľa rozšírenejší, ako by si človek myslel.

„Je ľahko možné, že aj ty si nič netušiacou obeťou tejto parazitárnej epidémie, ktorá postihuje milióny Američanov. Táto epidémia nepozná ani geografické, ani hospodárske hranice, ba ani rozdiely medzi pohlavím. Je to jedna nemá epidémia, o ktorej väčšina lekárov tejto krajiny ani nevie.”
[Ann Louis Gittleman, odborníčka v oblasti výživy, autorka knihy „Uhádni, čo k nám prišlo dnes na večeru?”]

„Čo je to vlastne parazit?” pýta sa Dr. Anderson, ktorého sme už vyššie citovali. – Parazitom je taký organizmus, ktorý cudzopasí na hostiteľovi. Pod slovom hostiteľ treba rozumieť teba aj mňa. Parazit žije paralelne s nami, vo vnútri nášho tela, využívajúc pre svoj život našu energiu, naše bunky alebo potravu, ktorú sme zjedli. Podľa odhadov čerstvých lekárskych štúdií 85% dospelej severoamerickej populácie má v tele aspoň jeden druh parazita!”

Človek je schopný nosiť v sebe viac ako 100 rôznych parazitov, od mikroskopických veľkostí až po veľké, niekoľko metrov dlhé pásomnice. Parazity sa nevyskytujú iba v črevách, ako si to ľudia zvyčajne myslia, ale takmer v každej časti tela; v pľúcach, pečeni, svaloch, pažeráku, mozgu, krvi, koži, dokonca aj v očiach!

Ako sa môže človek nakaziť?

Dr. Zoltán Róna, známy prezident Kanadského holistického lekárskeho združenia maďarského pôvodu na internete píše: V Severnej Amerike incidencia (výskyt) ochorení, ktoré možno odvodiť od parazitov, rastie skokom. A to v dôsledku zvýšeného cestovania do zahraničia, znečistenia vody a zásobovania potravinami, v dôsledku chemikálií, ortuti a nadmerného užívania na lekársky predpis predpísaných antibiotík. Pásomnice, machovce a celý rad jednobunkových parazitov je oveľa viac rozšírené u obyvateľstva Severnej Ameriky; ako sa to klasickí medicínski odborníci snažia ľuďom nahovoriť… Parazity sa najčastejšie vyskytujú v mäsových výrobkoch z bravčového mäsa, vyrobených vo veľkovýrobniach (slanina, šunka, hot-dog, salámy, bravčové kare, atď.). Ale infikované môže byť aj hovädzie, či kuracie mäso, baranina, ba dokonca aj ryby.”

Aké choroby zapríčinené parazitmi hrozia?

Pre taký typicky mäsožravý národ, ako je slovenský to predstavuje zlé správy. V jednej z najpopulárnejších kníh o parazitoch (Uhádni, čo k nám prišlo dnes na večeru?) sa píše: „Pásomnicou obyčajnou (Taenia solium) sa môže človek nakaziť tým, že skonzumuje infikované, nedostatočne tepelne upravené bravčové mäso, ako napríklad čerstvú alebo údenú šunku, či klobásu…

Larva sa začne vyvíjať vo svaloch človeka, potom putuje ďalej v centrálnej nervovej sústave, v iných tkanivách a orgánoch, až sa naostatku dostane do hornej časti tenkého čreva. Pásomnica obyčajná môže spôsobiť v ľudskom organizme veľké škody, keď sa počas svojho vývoja zahniezdi vo svaloch, v srdci, oku, či mozgu.”

„Pokiaľ ide o počet, v tejto krajine sa vyskytuje viac parazitárnych nákaz, ako v Afrike.”
-[Dr. Frank Nova, vedúci Parazitologického laboratória Štátneho zdravotného ústavu]

Pokračujme však…

Prezerajúc fotografie rôznych hlíst a červov často nie malej veľkosti a uvažujúc nad možnosťou nákazy v človeku zíde na um hneď otázka, ako môžu takéto beštie prežívať v našom organizme bez toho, aby sme to spozorovali? „Na to je jednoduchá odpoveď” – píše Dr. Anderson. – Cieľom parazita je, aby bol nenápadný. Múdry parazit žije tak, aby si ho nevšimli, lebo keď ho zaznamenajú, zrejme podniknú kroky na jeho likvidáciu. Keď si myslíš, že sú parazity hlúpe, veľmi sa mýliš!… Svojím spôsobom sú rozumné, lebo sú schopné prežiť a rozmnožovať sa, čo je cieľom každého živého organizmu na tejto planéte…

Teda, ako môže existovať cudzopasník v tvojom organizme bez toho, že by si si to všimol? Zaujímavé je, že keď si schopný porozumieť znameniam svojho tela, tak prítomnosť parazitov celkom ľahko zistíš. Avšak keď sa zmieriš s tým, že nemáš dosť energie a považuješ za normálne, že si chorý, máš vyrážky, či bolesti, často prechladneš a máš chrípku alebo zápchu (a tento zoznam je nekonečný), tak sa nikdy nedozvieš, či máš parazity, alebo nie.”

Dr. Thomas J. Brooks v knihe s názvom Základy lekárskej parazitológie píše: „Pásomnice patria medzi najstaršie parazity ľudského druhu. Faktom je, že ich niektoré druhy sa natoľko prispôsobili životu v ľudských črevách, že na hostiteľovi (človekovi) nespôsobujú žiadne príznaky.”

Ako ich odhaliť?

Klasickou metódou na odhalenie červov je vyšetrenie stolice. Problémom však je, že táto metóda je mimoriadne nespoľahlivá. Totiž výskyt zrelých parazitov v črevách sa stanovuje z prítomnosti ich vajíčok v stolici; avšak tieto je možno vidieť iba v tom prípade (pod mikroskopom), ak červ práve uvoľňoval vajíčka. Ak nie, tak sa jeho prítomnosť nedokáže. Lekári odporúčajú, aby pacient na vyšetrenie odovzdal tri – v rôznych časoch odoberané – vzorky stolice, avšak často ani toto nie je spoľahlivé. (Mimochodom, v období uvoľňovania vajíčok napríklad samička machovca produkuje 10-25 tisíc vajíčok. Na obrázku viditeľná škrkavka, ktorá vie dorásť až do dĺžky 40 centimetrov, je schopná uvoľniť denne 200 tisíc vajíčok. Nákaza červom, ktorý dorastá do najväčšej dĺžky, je možná od rýb, ide o rybiu pásomnicu – dospelý jedinec môže dosahovať neuveriteľnú dĺžku 10 metrov a je schopný produkovať 1 milión vajíčok!)

„Tu v USA máme obrovské problémy kvôli parazitom. Len im nikto nevenuje pozornosť!”
– [Dr. Peter Wina, vedúci Oddelenia patobiológie Vojenského zdravotného výskumného ústavu Walter-a Reed-a]

Aké príznaky môžu prezradiť, že v ľudskom organizme cudzopasí iný organizmus? Príznaky môžu byť mimoriadne pestré. Ann Louise Gittleman, autorka knihy “Uhádni, čo k nám prišlo dnes na večeru” (Guess What Came to Dinner) nižšie uvádza hlavné prezrádzajúce známky. (Jednou z vlastností „múdrych” parazitov je, že sú schopné stopy svojho pôsobenia ukryť za príznaky častých, obvyklých ochorení. Odborníci z tejto oblasti preto navrhujú, aby sa ten, u koho klasická liečba alebo liek nie je schopný vyliečiť niektorú z bežných ochorení, dal na liečbu proti parazitom.)

Príznaky, ktoré svedčia v prospech prítomnosti parazitov v organizme

Zápcha

Niektoré červy sú vďaka svojmu tvaru, či veľkosti schopné fyzicky upchať črevá, čím spôsobujú sťažené a zriedkavé vyprázdňovanie stolice, teda vzniká zápcha.

Hnačka

Určité parazity produkujú a uvoľňujú také látky (prostaglandíny) do organizmu človeka, od ktorých sa stolica stáva často vodová. (Možno nie náhodou sú v severoamerických drogériách z liekov bez lekárskeho predpisu najvyhľadávanejšie preháňadlá a lieky proti hnačke.)

Vetry a kŕče v bruchu

Existujú parazity, ktoré žijú v hornej časti tenkého čreva, kde spôsobujú zápal, ktorého následkom vznikajú vetry a človek je nafúknutý. To môže byť iba umocnené konzumáciou niektorej zeleniny, napr. fazule. Ak má niekto časté a dlho trvajúce problémy s nadúvaním, to je jeden z najistejších znakov prítomnosti votrelcov.

Syndróm dráždivého čreva

Parazity môžu dráždiť vnútornú stenu čreva, ktorá sa následne zapáli a nie je schopná dostatočne vstrebať živiny, hlavne tuky, ktoré sa objavia v stolici.

Bolesti kĺbov a svalov

Parazity putujú v organizme a sú schopné zahniezdiť sa do kĺbov a svalov. Keď toto nastane, objaví sa bolesť, ktorú lekári často prisudzujú zápalu kĺbu (artritíde).

Anémia – chudokrvnosť

Existujú také parazity, ktoré sa zachytia na vnútornej stene čreva a odtiaľ odsávajú živiny. Keď je ich počet dosť veľký, – čo sa pre ich rýchle rozmnožovanie stáva často – môžu spôsobiť pre hostiteľa dosť značnú stratu krvi, z ktorej sa vyvinie nedostatok železa alebo nebezpečná anémia.

Alergia

Parazity dráždia, občas prederavia vnútornú ochrannú vrstvu čreva, a tak umožnia prienik veľkým, nestráveným molekulám. To stimuluje imunitný systém na zvýšenú produkciu eozinofilov, od čoho sa zapália jednotlivé tkanivá a vznikajú alergické prejavy.

Ochorenia kože

Črevné parazity môžu spôsobovať urtiku, ekzémy a iné alergické kožné ochorenia. Taktiež môžu vznikať hľuzy, rany a iné patologické zmeny.

Granulómy

Granulómy sú také nádorovité uzlíky, ktoré obklopujú uhynuté larvy alebo vajíčka parazita. Najčastejšie vznikajú v stene hrubého čreva a konečníka, ale nájdu sa aj v pľúcach, pečeni, pobrušnici, či maternici.

Nervozita

Toxické látky, ktoré pochádzajú z výkalov parazitov, môžu dráždiť centrálnu nervovú sústavu. Podráždenosť a nervozitu často spôsobujú cudzopasníci, ktorí popretkávajú celý organizmus. (Po absolvovaní očisty z liečivých rastlín mnohí tvrdia, že ich manželia/manželky, či príbuzní, ktorí boli dovtedy nevrlí, sa stali milšími, trpezlivejšími. „Najslávnejšou pásomnicou posledných rokov – píše Gittleman – bola pásomnica už nebohej opernej speváčky Marie Callas. Ona bojovala so závažnou nadváhou a kožnými problémami. Po tom, čo u nej objavili a následne odstránili pásomnicu, sa jej váha aj koža upravili, a jej náladové správanie sa upokojilo.”)

Poruchy spánku

Opakované budenie sa v noci, hlavne medzi 2. a 3. hodinou, keď sa pečeň snaží odstrániť z tela toxické látky, ktoré parazity vyprodukovali. Druhou príčinou môže byť svrbenie konečníka, čo je spôsobené tým, že určité červy kladú po nociach vajíčka na kožu okolia konečníka. Tento ich pohyb spôsobuje svrbenie. (Dr. John Matheson hovorí: „Samičky mrle ľudskej, ktoré väčšinou žijú v dolnej časti hrubého čreva, často vychádzajú klásť vajíčka do okolia konečníka, čím vzniká ‘typický svrbivý zadok’. Následné škrabanie sa môže rozšíriť vajíčka všade po posteli; pohybom posteľnej bielizne sa zas dostávajú do vzduchu a cez ústa späť do ľudského organizmu, kde dospievajú.” Je na tomto svete od tohto nechutnejšia záležitosť?)

Škrípanie zubami

U infikovaných dospelých, ale hlavne spiacich detí sa často pozoruje škrípanie zubami.

Chronická únava

Medzi príznaky chronickej únavy patrí únava, chrípkovité príznaky, skľúčenosť, nedostatočná koncentračná schopnosť a zlá pamäť. Parazity spôsobujú tieto fyzické, psychické a emocionálne problémy tým, že oberajú organizmus a potrebné živiny a následkom ich nedostatku organizmus nevie primerane fungovať.

Poruchy imunitného systému

Parazity znižujú výkonnosť imunitného systému tým, že zabraňujú vylučovaniu imunoglobulínu A (IgA). Ich prítomnosť trvalo udržiava v činnosti obranné mechanizmy, ktoré sa na dlhý pohotovostný stav časom vyčerpajú. Týmto sa organizmus stáva bezbranným voči bakteriálnym, či vírusovým nákazám.

Okrem toho..

Okrem týchto môžu byť známkami alebo dôsledkami infekcie aj: priberanie na váhe, zvýšený pocit hladu, chudnutie, pachuť v ústach, zlý dych, bolesť okolo pupka, zrýchlený pulz, zahmlievanie pred očami (pri predklone, vstávaní), svrbenie nosa, ucha, slinenie počas spánku, astma, cukrovka, epilepsia, vyrážky, migrény, dokonca aj ochorenie srdca a rakovina. Vidíte, choroby zapríčinené parazitmi nemajú konca kraja.

Väčšina odborníkov je zdržanlivá a zatiaľ hovorí iba o možnom vzťahu medzi hromadnými ochoreniami a parazitmi. Ale existujú aj takí lekári, ako napríklad Dr. Hulda Clark, Ph.D, ktorý vo svojej knihe „Liek na každú rakovinu” dokazuje, že každú rakovinu spôsobuje jeden určitý parazit (Fasciolopsis buski). Ak sa pacient zbaví tohto parazita, nádor zmizne. (Samozrejme, okamžite zíde na um, že celý svet hľadá liek na rakovinu, preto nie je možné, aby ho nenašli, keby jej príčina bola taká jednoduchá. Oplatí sa však zamyslieť aj nad tým, akú motiváciu predstavuje pre lekára alebo nemocnicu napríklad jedna operácia, či vykonanie chemoterapie, ktoré stoja niekoľko desaťtisíc dolárov. Za bylinkové čističe možno zaplatíme niekoľko stoviek dolárov. Ktorými zarobia viac? Keby sme zajtra našli liek na niektoré z civilizačných ochorení, veľká časť hospodárstva by sa zrútila a milióny zdravotníckych pracovníkov by prišli o živobytie. Zaujímavá stránka mince, však?)

Vajíčka a larvy parazitov sa najčastejšie dostávajú do nášho tela infikovanými potravinami, neumytým ovocím, zeleninou. Existuje ďalšia častá forma infekcie: naše domáce zvieratá. V ich väčšine prežíva nejaký červ, ktorého vajíčka sa pravidelne ich stolicou dostávajú do okolia. Odtiaľ sa nalepia na srsť psa, mačky, atď. a či už priamou cestou (hladkanie, objímanie, bozkávanie) alebo nepriamo (vzdušnou cestou) sa dostávajú do človeka. To môže byť obzvlášť nebezpečné pre tehotné ženy, chorých s oslabenou imunitou a deti – ktoré dokonca oveľa oddanejšie prejavujú svoju lásku voči domácim miláčikom ako ich rodičia.

Zanedbané hrubé črevo

Červy žijú v najväčšom počte v hrubom čreve. Podľa zistení anglickej Kráľovskej lekárskej akadémie 90 percent ochorení a nepríjemných pocitov je priamo alebo nepriamo spätých so znečisteným hrubým črevom. Akadémia identifikovala 36 rôznych toxických látok, ktoré sa produkujú v znečistenom hrubom čreve. Tieto toxíny sa potom dostávajú do krvného obehu a vo veľkom poškodzujú zdravie.

Podľa Dr. Bernarda Jensena, ktorý je jednou z hlavných odborných autorít v oblasti výskumu a liečby hrubého čreva, je v hrubom čreve dospelého človeka nad 40 rokov v priemere 2 až 12 kilogramov usadenín. V tejto nevylúčenej vrstve odpadu sa hemžia väčšie, či menšie parazity, ktoré spôsobujú pomaly, ale isto otravu hostiteľského organizmu. (Popritom navyše oni dostávajú „najlepšie kúsky”, keďže z potravy, ktorá sa dostáva do tráviaceho traktu využijú väčšinu živín, ponechajúc hostiteľovi často iba „omrvinky”. Medzi inými aj to môže byť príčinou javu, keď niekto napriek tomu, že sa snaží zdravo stravovať a často berie doplňujúce vitamíny, nepozoruje zlepšenie svojho stavu.

Zdravé stravovanie je bez predchádzajúcej protiparazitárnej akcie oveľa menej účinné. Podľa Dr. Donalda Kelleyho sú príčinou nadváhy často parazity, ktoré oberajú hostiteľský organizmus o živiny a nechávajú mu iba kalórie, z ktorých sa mu žiada čoraz viac a viac, keďže sa snaží doplniť chýbajúce vitamíny.)

Dôsledky zanedbania

Ak nepodnikneme kroky na očistenie hrubého čreva od týchto nánosov a v nich prežívajúcich cudzopasníkov, tak vlastne postupne otrávime vlastné telo. „Musíme vyčistiť nahromadené odpady z hrubého čreva,” – hovorí Dr. Brian Carpenter – „v záujme toho, aby sme sa vyhli vlastnej intoxikácii. Keď sa telo snaží vstrebať živiny z upchatého hrubého čreva, v skutočnosti dokáže vstrebať iba toxickú masu stolice. Toxíny zastavujú aj enzýmy, ktorých nedostatok spôsobí, že v organizme nič nefunguje správne. Iba teraz začíname lepšie chápať, prečo sa začína 90 percent ochorení v hrubom čreve. Spôsobujú ich na bunkovej úrovni toxíny spolu s nedostatkom živín.”

Zdá sa, že fakty nasvedčujú tomuto názoru doktora, keďže v Severnej Amerike predstavujú poruchy tráviaceho traktu tretiu najväčšiu príčinu hospitalizácie vo veku 15-44 rokov a vo vekovej kategórii 45-64 rokov je to druhá najväčšia príčina. (Autointoxikácia sa vekom stupňuje.)

Detoxikácia organizmu je nevyhnutná pre každého

Ako som spomínal na začiatku článku, téma choroby zapríčinené parazitmi nie je práve príjemná. Ak čitateľ doteraz pozorne sledoval udalosti, vytvorila sa v ňom dvojaká reakcia: buď je presvedčený, že to celé je výmysel, z ktorého neverí ani slovo. Prípadne sa začína trochu čudne cítiť a pochybuje o tom, či sa nachádza nad touto „nechutnou vecou”. Aj to je možné, že niektorý z vymenovaných príznakov je mu známy. Ja, keď som prvýkrát počul iba základy tejto témy, patril som k pochybujúcim a myslel som si: Preboha! Dvakrát denne sa kúpem, pravidelne mením spodnú bielizeň, pred jedením si umyjem ruky, nebozkávam sa s mačkami, ba dokonca trochu dbám aj o svoje stravovanie; ako by som mohol mať vo svojom tele takéto hrozné veci?! (A aký som ostal potom prekvapený!)

Vyskúšal som kúru

O vyskúšaní očistnej kúry ma nakoniec presvedčila na začiatku článku spomínaná Dr. Eva Schlaffer. Po tom, čo som už niekoľkýkrát nebol ochotný sa s ňou začať rozprávať o červoch. Zaujímali ma choroby zapríčinené parazitmi, ich dôsledky, až raz mi trochu nahnevane povedala:

„ Prečo si vlastne myslíš, že si iný ako všetci ostatní? V priebehu posledných mesiacov veľa mojich známych a klientov vyskúšalo očistu a doteraz nebol medzi nimi ani jeden, čo by nenašiel vo svojej záchodovej mise zaujímavé veci! Ak sa od toho budeš lepšie cítiť, prezradím Ti, že som nebola výnimkou ani ja, ani moji rodičia. A poznáš mojich rodičov, s ľuďmi, ktorí viac dbajú o svoje zdravie, sa stretneš zriedka. Teda keď si myslíš, že je na čase zosadnúť z koňa, tu je príležitosť. Možno budeš mať pravdu Ty a si úplne čistý zvnútra… Ale čo ak nie? Čo môžeš stratiť?”

„ Nanajvýše svoje červy,” odvetil som s humorom, ale priznám sa, že vtedy mi už začalo tŕpnuť brucho, lebo som sa necítil byť úplne bezchybný. Po prvé, istý čas som sa unavoval rýchlejšie ako to bolo treba, čo si však nemôžem dovoliť, lebo do každého dňa musím napratať 13-14 hodín práce. Inak nikdy nebudem včas s ničím hotový. Avšak môj mozog mi čoraz častejšie po 8-9 hodinách vypovedal službu. Druhým zvláštnym javom bolo, že už niekoľko rokov som nemohol jesť banány, lebo som po nich ostal úplne nafúknutý a mal som hrozné kŕče v bruchu. Objavovali sa aj iné príznaky, ktorých by som sa rád zbavil a bez toho, aby som úplne dôveroval tejto kúre, začal som ju užívať. Bol to balík produktov zostavený z cca 50 druhov liečivých rastlín.

Čo bolo ďalej

Nerád by som veľmi rozpitvával tieto veci, ale ozaj som rýchlo zosadol z koňa. Boli dni, keď sa mi tak všetko hnusilo, až som nechcel ďalej žiť. Táto bylinková očista čriev trvala 30 dní a u mňa sa „veci” začali hýbať tak približne po dvoch týždňoch. Počas nasledujúcich dvoch týždňov bola nejaká „úroda” aspoň každý druhý deň. A nie každá bola malá. Zatiaľ čo som padal z jedného údivu a zhrozenia do druhého, Helena sa mi súcitne vysmievala, lebo ona a jej „banda” to už mali dávno za sebou. Toľko sa o tom narozprávali a nasmiali, že im to už vôbec nepripadalo nepríjemné. Dnes som s týmto aj ja rovnako, inak by som sa nepodujal napísať tento článok – ale trvalo mi to dva – tri mesiace.

Počas nasledujúcich dvoch mesiacov som ďalej pokračoval v očistnej vojne, ktorá sa tak predĺžila na 90 dní. Totiž po prvom mesiaci som ešte stále nachádzal zopár nepozvaných hostí. Avšak človeka zaplavujú nielen hlísty, ale aj tie čierne, fialové, zelené a iné „oné”, často podobné ľudským vrkočom, ktoré spravidla odchádzajú z tela po menších či väčších kŕčoch. Je zlé i pomyslieť na to, čím mohli byť a odkedy boli vo mne.

Ako to dopadlo

Účinok kúry je jednoducho neuveriteľný! V prvom rade sa cítim tak, akoby som mal nekonečnú energiu. Bol by som schopný pracovať aj 50 hodín nepretržite. Znova som začal jesť banány a nič to so mnou nerobí. Podľa Heleny sa zlepšila aj moja nálada (aj keď podľa mňa si zo mňa iba uťahuje). Druhá vec, ktorej sa nesmierne teším je to, že ráno, po prebudení už nebývam taký zachrípnutý, ako som býval, že som až nedostával dych. Už sa netvorí žiadny hlien v mojom hrdle, dýchacie cesty mám úplne čisté. Je zaujímavé, že už niekoľko týždňov ma nebolí ani driek, ktorý ma predtým kvôli sedavej práci často pobolieval, keď som dvíhal niečo ťažšie, alebo som sa zle pohol.

Choroby zapríčinené parazitmi: problémom možno predchádzať

Teda mňa to presvedčilo a odvtedy sa nehádam s Helenou, ale poctivo užijem všetky tablety, čo mi povie. Vzhľadom na to, že som predtým dôveroval iba lekárskej vede a všetky „prirodzené liečebné metódy” sa mi zdali byť pochybné. Teraz, po skúsenostiach z prvej ruky sa môj svet dosť prevrátil. Zrazu som si uvedomil, že predchádzanie chorobám je z hľadiska nášho zdravia zďaleka dôležitejšie ako ich liečba. Liečba už predpokladá, že sa niečo pokazilo, čo sa v mnohých prípadoch ťažko alebo vôbec nedá napraviť. Dôkladná očista organizmu je prvým, možno najdôležitejším krokom v predchádzaní ťažkostiam.

Samozrejme, do tajov očisty som zasvätil aj svojich priateľov, ktorí sa po mojich zážitkoch rozhodli, že ju vyskúšajú aj oni. Všetci našli parazity. Z Laciho Gidaiho, s ktorým sa priatelime najdlhšie, vychádzali červy plynule počas troch týždňov. Keď sa zbavil prvého, ktorý vyšiel v dvoch kusoch – v 40 a 60 centimetrových, natoľko sa zarazil, že stál nad záchodom jednu hodinu a čumel naňho. Až do tej chvíle Laci ani slovo neveril z môjho príbehu s hlístami, program Clean Inside začal užívať iba kvôli nášmu priateľstvu. Odvtedy sa však natoľko do toho dostal, že svojich nájomníkov už fotí. Inak má Laci 35 rokov a zarazilo ho hlavne to, aké škody mohli doteraz urobiť tieto obludy v jeho organizme. Samozrejme, aspoň natoľko ohromujúce je aj to, aké choroby by mohli v budúcnosti vyvolať. A nikto by zrejme nemyslel na to, že ich pôvodcami sú parazity.

Keď pred niekoľkými týždňami ma moja mladšia sestra navštívila v Toronte, poslal som po nej očistnú kúru pre celú rodinu. Podarilo sa mi nahovoriť ešte aj starú mamu, aby ju vyskúšala, čomu sa veľmi teším, lebo určite jej to veľa pomôže. Predsa, choroby zapríčinené parazitmi, môžu uškodiť hlavne osobám s oslabeným organizmom.

Niekoľko slov na záver

Na záver by som ešte rád podotkol, že o napísaní článku o chúlostivej otázke parazitov ( teda choroby zapríčinené parazitmi) som sa rozhodol nielen pre zaujímavosť a prekvapivosťou témy. Hlavne preto, že keď zoberieme do úvahy výsledky citovaných lekárov a skúsenosti vlastné, ale aj skúsenosti mojich priateľov a známych, sa pokojne dá vyvodiť konzekvencia, že väčšinu mojich krajanov tento problém trápi – či už to priznávajú alebo nie. Iba jedna vec môže byť nebezpečnejšia ako prítomnosť parazitov: ak ich necháme ďalej sa priživovať a dáme im šancu na to, aby zničili to najdôležitejšie v našom živote – naše zdravie.

Prosím, prijmite toto odporúčanie odo mňa. Ja to už mám za sebou a viem, o čom rozprávam. Nesnažil som sa „vyfarbiť” tento článok, ale úplne úprimne som napísal všetko tak, ako sa stalo. Myslím si, že to všetko, čo som zažil, môže pomôcť aj iným. Keďže každý tým môže iba získať, keď vykoná jedno veľké jarné upratovanie. Tentokrát nie v tom dome, kde býva naše telo, ale v tom tele, kde býva naša duša, naše pocity a myšlienky. Čo môže byť od toho dôležitejšie? Nakoniec, čo môžete stratiť? (Odpoveď už poznáte.)

https://zdravoteka.sk/choroby/tenioza/