Očista čriev: pomáha omnoho viac, ako si myslíme

Očista čriev: pomáha omnoho viac, ako si myslíme

Vzhľad pokladáme za dôležitý, staráme sa oň svedomito, no na čistotu vnútra zabúdame. Kým nezaradíme do bežného života kúru na očistu čriev, dôležitého systému, ktorú budeme vykonávať pravidelne, odnesie si to naše zdravie. Očista čriev má mnoho spôsobov, oplatí sa vybrať pre seba tú najúčinnejšiu.

Mnoho ľudí sa maximálne stará o svoj zovňajšok a tomu venuje aj primeraný čas. Ale prečo nedokážeme dopriať takú starostlivosť, pozornosť tiež aj čistote zvnútra? Táto otázka zneistí mnohých, odpovedať na ňu nevedia, resp. iba krútia hlavou. No skutočnosť, že pravidelne vykonaná kúra na črevné čistenie predstavuje nutnosť, pretože bez takej kúry je organizmus neschopný správne fungovať, si neuvedomujú. Avšak aký spôsob si vybrať, aby bola kúra na čistenie čreva (aj hrubé črevo) úspešná?

PROGRAM NA ČREVNÉ ČISTENIE: Z AKÉHO DÔVODU JU POKLADÁME ZA DÔLEŽITÝ?

Pokiaľ sa v organizme nahromadili a usadili toxické, resp. iné odpadové látky, ľahko môžu spôsobiť veľa rôznych ťažkostí a chorôb systému, ich odstránenie má teda prioritu. Načo teda potrebujeme pomoc zvonku? Prečo teda detoxikácia, ktorá v organizme prebieha prirodzenou cestou, nestačí? Žiaľ vieme, že s toxickými látkami, ktoré sa do neho dostali, telo nie je schopny popasovať sa. Dnešný, zmenený štýl života má za následok už spomínaný príjem veľkého množstva toxického odpadu, ktorého spracovanie si vyžaduje pomoc. Či už ide o potraviny, plné prídavných látok, alebo jedlá s obsahom rafinovaného cukru, múky, resp. aj obyčajná voda, ktorú pijeme, vzduch ktorý dýchame. Vyplavenie škodlivín z organizmu ide omnoho ťažšie, pri neustálom vystavení stresovým situáciám, alebo nedostatku pohybu. 

Vhodne zvolený program na črevnú očistu dokáže pomôcť telu v procese detoxikácie, rovnako aj v liečbe ochorení, prípadne vie pomôcť odstrániť príznaky chorôb vzniknutých ako dôsledok toxického odpadu. Správny program je hodný záchrany života. Môže sa totiž stať, že odpadové a toxické látky, hromadiace sa v útrobách colonu (hrubé črevo), ľahko dokážu spôsobiť vážnu poruchu látkovej výmeny (metabolizmu), dokonca aj rakovina colonu (hrubé črevo) sa im dá pripísať na účet.

PROBLÉM V ČREVÁCH – AKO TO ZISTIŤ?

Ak sa stane, že na sebe začneme vnímať príznaky, o ktorých jasne vieme, že nie sú dôsledkom bežne vyskytujúceho sa ochorenia, neotáľajme a odhodlajme sa na kúru na črevné prečistenie pre zdravie. Aké príznaky máme na mysli? Všímajme si najmä zapálenú pleť s akné, tráviace ťažkosti, chronickú zápchu, môže byť i nepokojný spánok, periodická hnačka a nadúvanie.

Očista čriev proti nadúvaniu

Prečistenie čriev pomáha odstrániť aj nadúvanie.

Zoznam ďalších príznakov upozorňujúcich na hromadenie toxicíd je nasledovný: bolesť brucha, skleslosť, únava bez zjavných príčin, podľa mnohých napr aj nekomfortný pocit. Program na prečistenie sa doporučuje aj v prípade infekcie Candida, alergie, resp. častých infekčných chorôb (chrípka). Toxickými látkami výrazne oslabený imunitný systém sa vykonaním kúry vie posilniť. Čo sa týka kúry, tá dokáže pomôcť zmierniť, prípadne odstrániť už spomenuté príznaky.

DOMÁCA OČISTA ČRIEV

Preto, aby sa zdravie zachovalo, sa čistenie, vykonané hoci aj doma (aj domáca očista colonu, čiže hrubé črevo),  odporúča hlavne v jarnom a jesennom období. Kým takéto čistenie, starostlivosť na jeseň je najskôr preventívneho charakteru, jarný piaculum colon je najlepšie riešenie odstránenia toxicíd a nahromadených odpadových látok po zime.

Kúra je schopná pozitívne vplývať i na stav črevnej flóry. Črevná flóra má významnú rolu čo sa procesu trávenia týka, prospešné baktérie flóry nemajú podiel len na produkcii vitamínov a podľa všetkého niektorých enzýmov. Tieto baktérie bránia nadmernému množeniu mikroorganizmov produkujúcich toxíny a iné škodlivé látky. Vykonanie kúry je starostlivosť a pomoc organizmu v procese obnovy rovnováhy flóry v čreve .

Ale ktorá je najlepšia starostlivosť, metóda na črevnú očistu? Ako konať doma v záujme úspechu? Aká je najlepšia očista hrubého čreva? Je síce pravda, že piaculum možno vykonať aj pomocou liečivých rastlín, avšak ani jedna nie je taká účinná pre zdravie, ako účelovo správne zvolený profesionálny produkt. Zvoľte výlučne kvalitné produkty. Vieme, že ich ceny sú vyššie, no tu skutočne platí pravidlo, podľa ktorého nízkou cenou ruka v ruke ide aj nízka kvalita. Správnu kúru možno nazvať účinnou vtedy, keď okrem nestrávených zvyškov potravy, resp. usadenín hromadiacich sa v tráviacom trakte, dokáže vyplaviť z tela škodlivé toxíny aj parazity. Vhodná metóda by mala obsahovať okrem vlákniny aj zložky účinné a ďalšie zdravotné zložky proti parazitom, vyhovovať detoxikačným procesom organizmu (pre posilnenie heparu), podporovať množenie baktérií prospešných v črevách a tiež musí doplniť chýbajúce dôležité vitamíny a minerály.

Skôr než sa do výberu kúry pustíme, doprajme si čas na zistenie overených referencií a skúseností z tejto kategórie od osôb, alebo na stránkach, kde ich uverejňujú.

PROGRAM NA OČISTU ČRIEV – KOĽKO MÁ TRVAŤ?

Tu sa musíme zamyslieť sa nad tým, že účinné čistenie čreva, starostlivosť neposkytne želaný výsledok po niekoľkých dňoch. Zo skúseností vieme, že odporúčaná dĺžka takejto kúry sú približne 3 mesiace. Ide o čas, ktorý skutočne potrebujeme na odstránenie roky hromadiacich sa usadenín, čas postačujúci na zbavenie sa tráviacich ťažkostí a problémov s vyprázdňovaním, rôznych nepríjemných bolestí, a tiež na úplné rozvinutie účinkov jednotlivých zložiek. Kratší čas trvajúci proces na prečistenie sa odporúča len vo výnimočných prípadoch, ni i tak by nemal byť kratšia ako 10 dní.

OČISTA ČREVA PODOMÁCKY

Ak neplánujeme dlhodobejšiu kúru, pre udržanie vnútornej čistoty tvorí najjednoduchšie riešenie konzumácia čajov na prečistenie. Keď sa to tak vezme, presný dátum toho správneho času na začatie konzumácie čaju sa nedá určiť. Musíme však mať na zreteli, že množstvo škodlivých látok sa do organizmu dostane nechtiac, nevedome a pravidelne. Z toho dôvodu nezaškodí ak sa pre piaculum prírodným a šetrným spôsobom rozhodneme i napriek tomu, že zatiaľ sme nepocítili žiadne účinky škodlivých toxínov. Nezávisle od toho, že kúru vykonáme dvakrát do roka, celkový stav zdravia si niekedy vyžiada konzumáciu spomínaného čaju v trvaní jeden, alebo dvoch týždňov.

Čaj na očistu čriev

Existuje na trhu niekoľko druhov čajov na prečistenie a aj detoxikáciu.

Poznáme niekoľko druhov čajov podporujúcich prečistenie a aj detoxikáciu. Nesmieme však zabúdať na skutočnosť, že samotné čaje zázraky nedokážu urobiť. Ako sme už uviedli, oplatí sa radšej zvoliť skutočne účinnú kúru. Keď sa prípadne niekto rozhodol radšej najprv pre liečivé odvary, ponúkame tipy pre správnu voľbu liečivých rastlín.

Rumanček kamilkový, ľudovo nazývaný kamilka

Rastlinu poznáme vďaka účinkom, ktoré prinášajú pokoj, no zároveň sa zaraďuje medzi tie, ktoré sú účinné pri črevnom čistení. Vynikajúco riedi stolicu, prispieva k pravidelnej stolici a vzhľadom na upokojujúci účinok zmierňuje zápal črevnej sliznice. Liečivý odvar z kvetu rumančeka má vynikajúce dezinfekčné účinky aj počas použitia zvonka. Podporuje hojenie rán a zaraďuje sa medzi najlepšie prírodné lieky na spanie. Príznaky poškodzujúce aj tráviaci systém, ako napríklad stres a nervozita, dokonale zmierňujú. Čaj z tejto rastliny si doprajme ráno, prípadne aj večer a hoci aj neochutený. Privoláva aj pokojný spánok.

Slez, inak nazývaný aj ibiš

Rovnako ako rumanček dokáže regulovať črevné činnosti, šetrnú, účinnú dezinfikáciu, nedráždi a preto sa hodí na prípravu čaju na piaculum colonu aj v takom prípade, keď nás trápia črevné problémy (ako napríklad IBS).

Artičoky

Dnes ich možno dostať skoro v každom obchode, avšak mnohí ju nepoznajú, preto drevitá stonka a listy končia v odpadkovom koši. Ak však tieto nakrájame a vysušíme na slnku, môžu byť účinnou základnou zložkou čajov na črevné čistenie. Odstráni nielen nečistoty hromadiace sa v črevných záhyboch, no aj strpčujúce nadúvanie, silné kŕče, ktoré sú výsledkom tvorby plynov ako dôsledok počas nesprávneho trávenia. Odvar z tejto rastliny pomocou špeciálneho zloženia dokáže doplniť vitamíny a minerály, ktoré telu chýbajú.

Žihľava

Rastlina používaná v rámci ľudového liečiteľstva snáď najdlhšie. Disponuje imunitu posilňujúcim účinkom a obsahuje aj veľké množstvo pre telo potrebných vitamínov A, K a C, tiež kremíka, fosforu, vápnika, horčíka, mangánu a draslíka. Funguje napr ako vynikajúce laxatívum (preháňadlo) a dyuretikum (vypudzuje moč), prečisťuje obličky, pomáha zbaviť sa obličkových kameňov, podporuje pečeň. Vďaka týmto vlastnostiam sa teší mimoriadnosti, nakoľko neplní iba funkciu čaju na podporu črevnej očisty, ale podporuje starostlivosť, detoxikáciu skoro všetkých vylučovacích orgánov, zabezpečujúcich rozklad.

Fenikel a rasca

Nahromadené usadeniny a toxíny produkujú nadmernú tvorbu plynov, čo má potom za následok nepríjemné nadúvanie, nábeh na grganie a vetry, silné kŕče v oblasti podbruška a mnoho iných. Oplatí sa z týchto príbuzných korenín pripraviť liečivý odvar, schopný poľahky a za krátky čas odstrániť tieto nepríjemné príznaky.

Púpava

Rastlina má listy a koreň s vysokým obsahom horkých látok, ktoré posilňujú funkcie pečene, podporujú zdravie, činnosť obličiek. Tiež sa náležite potom podieľajú na prirodzenej očiste colonu. Púpava má vysoký obsah vitamínov, minerálov a antioxidantov, nevyhnutných pre telo. Z rastliny vieme pripraviť vynikajúci čaj, zvyšujúci vylučovanie nahromadených tukov, tým účinne pomáha aj v procese chudnutia.

Rešetliak

Kôra rešetliaku veľmi účinne stimuluje peristaltiku, čo pomáha pri dôkladnom odstránení stolice a toxínov a pri regulácii pravidelného vyprázdňovania. Vzhľadom na to, že sa jedná o jemné preháňadlo, čaj pripravený z rastliny možno konzumovať takmer bez obmedzení.

Samozrejme, na otázku najlepšieho čaju, nevieme dať jednoznačnú odpoveď. Telo každého človeka sa líši rovnako, ako aj stavba črevnej flóry a črevných mikroorganizmov u každého iná, jedinečná. Najlepšiu voľbu predstavuje čaje striedať, alebo kombinovať. No najjednoduchším, najúčinnejším riešením napríklad môžu byť aj vopred pripravené čajové zmesi na prečistenie.

Keď neodoláme konzumácii nezdravých jedál, jedna šálka takého liečivého čaju neodstráni problémy. Vyvážená, pestrá strava je veľmi dôležitá, zvýšenie účinku čaju môžeme podporiť dostatočným príjmom vlákniny. K tomu predstavuje najlepšiu voľbu konzumácia čerstvej zeleniny a ovocia. Ide totiž o vynikajúce čističe. Ľudské telo obsahuje vodu vo veľkom množstve, pre dobré trávenie môžete pridať do stravy aspoň zdravé výrobky, ktoré majú v sebe vlákninu. Vláknina predstavuje súčasť výživy a bojuje so zápchou, zlepšuje proces výživy, podporuje chudnutie. Vlákninu vo forme prášku môžete pridať do vody, jogurtov. Rovnako hrá pre vás dôležitú úlohu aj pohyb, resp. joga, alebo aj meditačné cvičenia môžu dobre poslúžiť.

https://www.colonhealthmagazine.com/colon-cleanse/colon-cleanse-side-effects-what-to-expect-during-cleansing.html
https://www.livestrong.com/article/189167-herbal-tea-for-colon-cleansing/
https://health.gov/dietaryguidelines/2015/resources/2015-2020_Dietary_Guidelines.pdf