Celiakia | Intolerancia lepku

celiakia

O problematike celiakie panuje názor, že sa týka iba nepatrného počtu ľudí. Pritom však táto autoimunitná choroba nie je žiadnou vzácnosťou. Naopak, naše zdravotné problémy čoraz častejšie vznikajú z dôvodu nemoci zvanej celiakia, teda intolerancia lepku.

Celiakia prejavujúca sa ťažkými typickými príznakmi je pomerne vzácna. V našej krajine sa táto choroba týka zhruba 100-200 tisíc ľudí. Ďalších 30 až 40% populácie trpí citlivosťou na jednotlivé zložky lepku, 50 až 60% zas má tendenciu, aby u nich celiakia prepukla.

CELIAKIA A JEJ PRÍČINY

Celiakia ako problém sa vo veľkej miere prejavila až koncom 19. storočia, do roku 1920 to bola smrteľná choroba. Prečo celiakia vznikla tak neskoro? Prečo gény, ktoré vyvolávajú ochorenie celiakia, prežili?

Dôvodom, prečo sa za posledných sto rokov v našich obilninách zvýšil obsah lepku a  v rámci toho alfa-gliadín je, že šľachtitelia obilnín si vybrali a skrížili také pšeničné odrody, ktoré mali v sebe vysoký obsah lepku. Cesto z tejto múky sa viac naťahuje, je vhodnejšie na kysnutie, má aj vyššiu nutričnú hodnotu.

Preto sa celiakia prihlásila pomerne neskoro. Počet postihnutých stále rastie (spotreba obilnín rastie už aj v Ázii!) – od roku 1950 sa ich počet zvýšil štvornásobne. Ľudský organizmus „nevypol” tie gény, ktoré rozvoj choroby nazývanej celiakia podporujú – lebo dovtedy nemali žiadnu funkciu.  Počas výskumov sa našlo 27 takýchto génov – ich počet predstavuje alarmujúco vysoké číslo.

Zložkami lepku sú gliadín a glutenín. Z gliadínu existuje verzia alfa, beta, gamma a omega, a z nich alfa-gliadín je príčinou najčastejších imunologických porúch a  porúch črevného  traktu.

Treba vedieť, že keď konzumujeme obilniny s vysokým obsahom lepku, zaťažujeme organizmus, a ľahšie sa objavia príznaky ochorenia celiakia. Žiaľ, v dnešných časoch obsahujú lepok mnohé potraviny, a nie sú to len obilniny, ale aj niektoré mäsové prípravky, lieky, chipsy, nachádza sa dokonca aj v niektorých vitamínových prípravkoch. Obilniny dnes obsahujú väčšie množstvo pre organizmus nebezpečného lepku (alfa-gliadín), než pred 50 – 100 rokmi, preto sa príznaky ochorenia celiakia týkajú čoraz väčšieho počtu ľudí.

CELIAKIA A JEJ PRÍZNAKY

Celiakia môže mať rôzne príznaky, pretože imunitný systém každého jednotlivca môže na lepok reagovať inak. Typické príznaky sa zväčša zhodujú s tými symptómami, ktoré vyvoláva nesprávna výživa alebo iná alergia na jedlo.

Typickými príznakmi sú nadúvanie, pocit plnosti, plynatosť, bolenie brucha, zmena štruktúry stolice, únava a nevoľnosť.

Okrem všeobecných príznakov môže tento stav spôsobiť neplodnosť, rakovinu, neurologické ochorenia (ataxiu, epilepsiu), psychické poruchy (únavu, zníženie schopnosti koncentrácie, depresiu, zmätenosť), ochorenia kostí, aftózne ochorenia, choroby pohybového ústrojenstva, poruchy zrážanlivosti krvi, svalové kŕče, suchú, popraskanú pokožku, alebo kožnú chorobu dermatitis herpetiformis.

Intolerancia lepku môže súvisieť aj s vývinom cukrovky typu I. U chorých na syndróm dráždivého čreva jednotlivé príznaky dokázateľne spôsobuje práve táto citlivosť. Oplatí sa vedieť, že bezlepková strava zlepší celkový stav aj u takých pacientov, u ktorých sa typické príznaky choroby celiakia neobjavili.

AKO SA DÁ CELIAKIA ZISTIŤ?

To, či je niekto celiatik, zisťujú v gastroenterologických centrách. Najprv sa spýtajú chorého, či má v rodine celiatika, aké príznaky pozoroval a odkedy ich pozoruje.

Celiakia sa môže zistiť z vyšetrenia krvi, potom nasleduje sérologické (špecifická protilátka) vyšetrenie a nakoniec biopsia tenkého čreva.

Imulogickými testami preukázateľná celiakia ale nie je totožná s abnormalitami, ktoré postihujú väčšiu časť populácie. Testy nie sú v každom prípade spoľahlivé, napríklad vyšetrenie krvi nedokáže chorobu rozoznať v 10 až 20 percentách. Lepok môže mať aj ďalšie nežiaduce účinky, ktoré sa ešte ani dnes nedajú spoľahlivo dokázať – myslíme na hore spomenutý príklad chorých na IBS (syndróm dráždivého čreva).

PREVENCIA VZNIKU OCHORENIA

Z vyššie uvedeného vyplýva, že v prípade ochorenia na celiakiu organizmus považuje lepok za jedovatú látku. Konzumácia lepku zaťažuje organizmus nielen ľudí postihnutých chorobou celiakia, ale aj ľudí, u ktorých sa neprejavujú typické príznaky.

Dôležité je, aby sme si zachovali zdravú črevnú flóru a aby sme toxíny z organizmu pravidelne odstraňovali.

Probiotiká sú tie prospešné črevné baktérie zodpovedajúce za trávenie, ktoré je obzvlášť dôležité nahradiť aj v prípade, že človeka postihne celiakia, aby čo najrýchlejšie nastala rovnováha črevnej flóry. V prípade postihnutia ochorením celiakia, rovnako ako v prítomnosti inej alergie na jedlo, sa poškodzuje črevná flóra, čo vyvoláva premnoženie škodlivých baktérií.

Toxínov sa môžeme zbaviť pomocou vláknin – vlákniny podporujú peristaltiku, čím sa stane odstraňovanie škodlivých látok rýchlejším.

Nahradenie prospešných črevných baktérií v organizme sa môže uskutočniť pomocou Swiss Probiotix Max, nakoľko v tomto výrobku nájdeme až osem druhov prospešných baktérií, ktoré napomáhajú obnovenie optimálnej rovnováhy črevnej flóry.

Vynikajúcim prípravkom na detoxikáciu a očistu čreva je doplnok výživy vláknina Clean Inside, ktorý pri pravidelnom užívaní organizmus priebežne zbavuje toxických látok, a to vďaka psylliu obsiahnutému vo vláknine, ako aj ďalším 15 rôznym vlákninám bylinného pôvodu.

Oba výrobky patria do rodiny NaturalSwiss. Výrobky NaturalSwiss sa môžu užívať aj v prípade ochorenia celiakia. Aby sa správne zužitkovali, ich užívanie sa odporúča minimálne s dvojhodinovým odstupom.

Vitamín U so zľavou 20 %

Vitamín U je jediný produkt svojho druhu.

Jeho účinok zaujme najmä ľudí s podráždenou sliznicou žalúdka, pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Odporúča sa užívať osobám postihnutým žalúdočnými vredmi.