Hemoroidy – Aké sú príznaky hemoroidov a aká je správna liečba?

Našťastie liečba hemoroidov nepatrí medzi ochorenia, ktoré by ohrozovali život. (1) To však neznamená, že vám nemôžu urobiť z každodenného života peklo.
Hemoroidy sú podobne ako divertikulitída (zápal divertikulov, výbežkov steny hrubého čreva) modernou civilizačnou chorobou. S týmto nepríjemným problémom sa počas svojho života stretnú približne traja zo štyroch ľudí. Ak ste ešte nemali s nimi skúsenosť, isto máte niekoho medzi známymi alebo príbuznými, kto vie povedať viac o nepríjemných každodenných situáciách a o tom, ako môžu byť bolestivé. Tieto choroby sú označované ako civilizačné, pretože ich výskyt je úzko spojený so sedavým spôsobom života, ktorý je typický pre modernú spoločnosť. Hoci z hľadiska liečby to nie je kľúčové, niektorí výskumníci sa domnievajú, že výskyt hemoroidov môže súvisieť aj s evolúciou človeka a s vzpriamením človeka. Liečba je možná viacerými spôsobmi, no žiadny z nich nie je príliš príjemný. Čo môžeme urobiť pre prevenciu?
Čo sú hemoroidy?
Hemoroidy sú opuchnuté uzlíky, ktoré sa nachádzajú v okolí análnych (konečníkových) otvorov alebo na vnútornej strane rektálnej (konečníkovej) sliznice. V podstate sú podobné ako varixy (žilové rozšírenia) na nohách, s tým rozdielom, že sa nachádzajú na oveľa nepríjemnejších miestach. Existujú dva základné typy: vonkajšie a vnútorné hemoroidy.
Vonkajšie hemoroidy
Vonkajší hemoroid, ako už názov napovedá, sa nachádza pod kožou na vonkajšej strane konečníka. Ide o nepríjemnejšiu z týchto dvoch možností, pretože vyklenutie môže byť veľmi bolestivé a svrbivé. Ak sa vytvorí trombóza (krvná zrazenina) alebo embólia (zablokovanie tepny) v mieste žilného rozšírenia, bolesti sa môžu rýchlo a silno objaviť a môže sa vyvinúť aj zápal (inflamácia). Pretože v tejto oblasti je veľa citlivých nervov, príznaky – vrátane bolesti a svrbenia – môžu byť veľmi závažné v závislosti od závažnosti hemoroidov.
Vnútorné hemoroidy
Vnútorné hemoroidy sú menej zreteľné. Sú to uzly, ktoré sa nachádzajú vyššie v rektálnej oblasti, kde je menej citlivých nervov, takže nebývajú sprevádzané bolesťou. Môže sa však stať, že napríklad pri defekácii (vyprázdňovaní) sa vnútorné hemoroidy vynoria na povrch v okolí análneho otvoru a začnú svrbieť. Väčšina ľudí sa snaží zmierniť svrbenie použitím toaletného papiera, čo však môže situáciu zhoršiť, pretože môže dôjsť k ruptúre (prasknutiu) hemoroidov a krvácaniu. Najčastejším príznakom vnútorných hemoroidov je výskyt jasnočervenej krvi na papieri alebo stolici. Keďže táto krv pochádza z dolnej časti rektálnej oblasti, zostáva čerstvá a neprechádza žiadnou zásadnou zmenou farby.
Nemôžeme dostatočne zdôrazniť, že ak sa objaví krvavá stolica, nemôžeme automaticky povedať, že ide o hemoroidy, pretože môže signalizovať aj omnoho vážnejšie problémy. Preto je dôležité vyžiadať pomoc lekára, ktorý zodpovie všetky otázky a pomôže s presnou diagnózou a výberom vhodnej terapie.
Diagnostika hemoroidov
Hemoroidy sa dajú pomerne ľahko diagnostikovať. Ak ide o vonkajšie hemoroidy, uzly sú obvykle viditeľné na análnych otvoroch, najmä ak sa v nich vytvorila trombóza (krvná zrazenina). Diagnostika vnútorných hemoroidov je menej príjemná. Lekár môže odobrať vzorku stolice, aby skontroloval, či sa v nej nenachádza krv, a pokúsi sa prstami nahmatať vnútro konečníka. Oveľa závažnejšou metódou vyšetrenia je použitie anoskopie (zariadenia s kamerou a osvetlením, ktoré sa zavedie cez análny otvor). Ďalšími vyšetrovacími metódami sú sigmoidoskopia a kolonoskopia, ktoré sa robia podobným spôsobom, ale s tým rozdielom, že sa zariadenie musí zaviesť hlbšie. Tieto vyšetrenia sa však primárne nepoužívajú na diagnostiku hemoroidov, ale na vylúčenie iných vážnejších chorôb (napr. polypov (výrastkov), karcinómu (rakoviny), iných vnútorných krvácení alebo zhubných nádorov). Takže ak má niekto – najmä pri krvavej stolici – „iba” hemoroidy, môže sa považovať za šťastného, pretože ich liečba je relatívne jednoduchá.
Potrebná liečba sa líši v závislosti od polohy hemoroidov. Existuje možnosť chirurgického odstránenia, ktoré je väčšinou úspešné, ale aj keď sa používa anestézia (znecitlivenie), môže byť bolestivé. Menej invazívna metóda spočíva v tom, že lekár umiestni pásku okolo hemoroidu, aby sa postupne zmenšil a tkanivo sa začalo hojiť. Táto liečba trvá niekoľko týždňov. Existuje aj možnosť odstránenia hemoroidov zmrazením a laserom, ktoré však nemusia byť tak účinné ako chirurgické odstránenie hemoroidov, pretože často vedú k opätovnému výskytu hemoroidov, ale sú menej bolestivé ako chirurgické odstránenie. Takže ak chceme, aby sa hemoroidy nevrátili a mohli sme sa ich definitívne zbaviť, bohužiaľ je chirurgické odstránenie najistejšie riešenie.
Príčiny vzniku hemoroidov
Vznik hemoroidov môže byť spôsobený mnohými faktormi a existuje viacero rôznych rizikových faktorov, ktoré môžu zvýšiť ich výskyt. Jedným z najčastejších príčin je chronická zápcha (dlhodobá zápcha) a dlhodobé sedenie na záchode. Namáhanie pri defekácii (vyprázdňovaní) a sediaca poloha ovplyvňujú hemodynamiku (prúdenie krvi) v oblasti konečníka, čo môže dlhodobo viesť k varixom (žilovým rozšíreniam). Ak sú análne svaly v pokojovom stave napäté, môže to tiež zvýšiť sklon k hemoroidom.
Tehotenstvo je tiež jednou z príčin. Rastúci plod (embryo) a zväčšujúca sa maternica zvyšujú tlak na konečníkové žily, čo môže spôsobiť ich rozšírenie a vznik hemoroidov.
Spomínaný sedavý spôsob života tiež predstavuje rizikový faktor. Denné sedenie 8-9 hodín v práci, v aute alebo doma nie je zdravé a nedostatočná pohybová aktivita môže dlhodobo spôsobiť problémy.
Menej časté príčiny zahŕňajú análny sex a dvíhanie ťažkých predmetov. Obe činnosti kladú veľký tlak na análne svaly, čo zvyšuje pravdepodobnosť vzniku hemoroidov.
Rovnako je dôležitým faktorom aj vyšší vek. V staršom veku sa svaly a spojivové tkanivo (väzivové tkanivo), v ktorom sa nachádzajú žily, uvoľnia. Ak k tomu pridáme všeobecnú slabosť spojivového tkaniva a častejšiu zápchu spôsobenú pomalším fungovaním organizmu, stáva sa súvislosť zrejmou.
Ako aj u iných chorôb, aj hemoroidy majú svoje štádiá. V prvom štádiu sú hemoroidy bezbolestné, uzly nie sú hmatateľné a môžu byť zistené iba pomocou vyšetrenia. V druhom štádiu uzly vyčnievajú pri defekácii, ale vrátia sa späť. V treťom štádiu sa uzly samy od seba nevrátia na svoje miesto, ale môžu byť vrátené rukou (samozrejme iba lekárom). Nakoniec, v štvrtom štádiu uzly už nemôžu byť vrátené rukou a je potrebná lekárska intervencia. Štvrté štádium je veľmi bolestivé, takže ak ste to ešte neurobili, mali by ste navštíviť lekára, aby ste predišli ďalším komplikáciám.
Domácia liečba hemoroidov?
Existujú praktiky na liečbu príznakov, ale lepšie je zveriť sa odborníkom – proktológom (špecialistom na konečník). Hlavným dôvodom je potreba overiť, či problémom sú iba hemoroidy a nie je v pozadí nejaká iná, ťažšie zistiteľná choroba. Vyšetrenia sú bezpochyby nepríjemné a chirurgické odstránenie nie je obzvlášť dobrý zážitok, ale liečba u odborníka je stále najbezpečnejšou možnosťou.
Ak chceme sami niečo urobiť na zmiernenie príznakov, môžeme použiť voľnopredajné (bez predpisu) anestetické (znecitlivujúce) masti alebo krémy na zmiernenie bolesti. Môžeme tiež použiť chladenie boľavých oblastí a je vhodné sedieť na vankúši alebo inom mäkkom povrchu.
Ďalším prirodným riešením proti hemoroidom je sedací kúpeľ. (2) Sedací kúpeľ môže zmierniť príznaky zlepšením miestneho krvného obehu. Dôležité je, aby bola vaňa dôkladne vyčistená a dezinfikovaná, pretože hemoroidy zvyšujú riziko bakteriálnej infekcie v oblasti konečníka. Do vlažnej kúpeľnej vody môžeme pridať harmanček a iné liečivé byliny, ale predtým je dobré poradiť sa s lekárom. Po kúpeli je vhodné jemne osušiť postihnutú oblasť mäkkým uterákom. Dôležité je byť jemný, pretože hemoroidy neznášajú hrubé, silné pohyby, ktoré môžu situáciu zhoršiť.
Domácia prevencia hemoroidov?
Táto je oveľa viac odporúčaná a existuje viacero metód. Prvou a najzrejmejšou je prevencia alebo liečba zápchy. Keďže zápcha je jednou z najčastejších príčin hemoroidov, ak proti nej niečo urobíme, môžeme predchádzať aj hemoroidom. Zápcha sa vyskytuje najmä v dôsledku stravy s nízkym obsahom vlákniny a nedostatočného príjmu tekutín.
Vláknina je nevyhnutná pre vytvorenie správnej konzistencie stolice, takže je dôležité dbať na to, aby naša strava obsahovala dostatočné množstvo vlákniny (denné minimum 25 gramov). Celozrnné obilniny, chia semienka, ovos, šošovica a fazuľa sú vynikajúcimi zdrojmi vlákniny. Hoci by sa o vláknine dalo hovoriť samostatne, je dôležité zdôrazniť, že potrebujeme oba typy vlákniny – rozpustnú aj nerozpustnú – pre správnu konzistenciu stolice. Táto vláknina má mnoho ďalších pozitívnych účinkov, napríklad na činnosť čriev a pečene, takže by nemala chýbať v zdravej strave. Okrem toho, že prevencia zápchy môže pomôcť predchádzať hemoroidom, viaceré štúdie potvrdili, že strava bohatá na vlákninu a potraviny s vysokým obsahom vlákniny sú účinné pri zlepšovaní všeobecných príznakov hemoroidov, takže môžu byť použité aj ako liečba.
Uľahčite si nepohodlie. Použite voľnopredajné produkty, ktoré stiahnu zapálené tkanivo a zmiernia svrbenie. Skúste vložky napustené hamamelom alebo upokojujúce krémy s lidokaínom alebo hydrokortizónom.
Ďalším riešením v každodennom živote je, že keď pocítime nutkanie na vyprázdnenie, neodkladáme to. Zrejme nie je vždy možné okamžite sa vyprázdniť, ale je lepšie vedieť, že ak to odkladáme, stolica sa nahromadí v konečníku a vyvíja väčší tlak na jeho tkanivo, čo zvyšuje riziko hemoroidov. S tým súvisí aj to, že ak už máme príležitosť, nesedíme dlho na záchode. Mnohí strávia na toalete viac času, ako je potrebné, čítaním správ, hraním hier a podobne, ale táto poloha nie je zdravá pre konečník.
Nakoniec, pravidelná fyzická aktivita má mnoho pozitívnych účinkov na celkové zdravie a hrá aj úlohu v prevencii hemoroidov. Denné cvičenie trvajúce pol hodiny môže výrazne zlepšiť krvný obeh v dolných oblastiach, čo zníži riziko vzniku hemoroidov. Okrem toho, napríklad pri behu alebo džogingu sa telo počas tejto doby nenachádza v sedacej polohe. V súvislosti s cvičením je dôležité zdôrazniť, že aj keď sa dá dvíhanie ťažkých váh vykonávať správne, je dobré vedieť, že namáhanie môže prispieť k zvýšeniu rizika hemoroidov.
Vedecké zdroje:
1. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4541377/
2. https://www.health.harvard.edu/blog/natural-remedies-for-hemorrhoid-2021022321942