Lactobacillus fermentum

Lactobacillus fermentum je gram-pozitívna, aeróbna a anaeróbna baktéria, ktorá bola prvýkrát identifikovaná a izolovaná v 20. storočí. Existujú rôzne kmene Lactobacillus fermentum, ktoré majú rôzne vlastnosti a oblasti použitia. Používa sa napríklad pri výrobe syra, teda nachádza sa v syroch Parmigiano Reggiano, Comté a Ragusano.

Jeho liečivé účinky

Je široko používaný v probiotikách a funkčných potravinách. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie. Produkty s obsahom Lactobacillus fermentum, ako sú jogurty, probiotické nápoje a doplnky výživy, môžu prispieť k zdravému fungovaniu tráviaceho systému, udržaniu rovnováhy črevnej flóry a posilneniu imunitného systému.

Zlúčeniny produkované toto baktériou sú kľúčové pre udržanie zdravia ľudského tela. Baktéria produkuje kyselinu mliečnu, acetát a iné mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré pomáhajú udržať zdravie črevnej flóry a podporujú zdravé trávenie. Okrem vymenovaných produkuje aj ďalšie biologicky aktívne látky, ako sú enzýmy, antioxidanty a antimikrobiálne zlúčeniny, ktoré sa zúčastňujú v boji proti patogénnym baktériám a aktivácii imunitného systému. Pre svoj antimikrobiálny účinok sa používa na konzerváciu potravín ale i namiesto antibiotík. Jeho dôležitou vlastnosťou je, že pomáha znižovať hladinu cholesterolu a poskytuje určitú ochranu pred alkoholickým stukovatením pečene a rakovinou konečníka. Znižuje zápal a môže pomôcť zmierniť ochorenia horných dýchacích ciest. Baktéria zosilňuje účinok niektorých antioxidačných enzýmov, ako napr. glutatión peroxidáza. Okrem toho môže Lactobacillus fermentum priaznivo vplývať aj na zdravie flóry v pošve, pretože zabraňuje plesňovým infekciám a množeniu škodlivých baktérií.

Čo hovorí veda?

Čínski vedci skúmali vplyv L. fermentum na cholesterol. V experimente boli škrečky kŕmené krmivom s vysokým obsahom tuku, aby sa im zvýšila hladina cholesterolu. Potom im boli podané baktérie L. fermentum a L. plantarum. Telesná hmotnosť sa pod vplyvom žiadnej z baktérií neznížila, avšak L. fermentum užívaná perorálne dokázala znížiť hladinu cholesterolu v krvi už za 8 týždňov.

Použitie

Lactobacillus fermentum môže mať mnoho výhod pre ľudské zdravie. Baktéria môže pomôcť pri liečbe tráviacich problémov, ako je hnačka, zápcha a pálenie záhy. Navyše  podporuje funkciu imunitného systému, znižuje aktivitu patogénov a posilňuje obranný systém čriev. Pomáha proti chorobám horných dýchacích ciest a vysokej hladine cholesterolu, ale tiež znižuje riziko vzniku alkoholického stukovatenia pečene a vaginálnych infekcií.

Lactobacillus fermentum je významná probiotická baktéria, ktorá má množstvo pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Môže prispieť k zdravému fungovaniu tráviaceho systému, posilniť imunitný systém a udržiavať rovnováhu črevnej flóry. Zlúčeniny produkované toto baktériou hrajú dôležitú úlohu pri udržiavaní nášho zdravia a prevencii chorôb.

Literatúra

https://academic.oup.com/femspd/article/35/2/131/657366?login=false

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2021.705763/full

https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/lactobacillus-fermentum

Názov:
Lactobacillus fermentum

Latinský názov:
Lactobacillus fermentum

Obsah

Súvisiace produkty

  • Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 12,5 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

    Swiss Probiotix Max

     25.90

    Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 12,5 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.