Zázvor (Zingiber officinalis)

Zázvor (Zingiber officinalis) je jednou z najobľúbenejších rastlín v tradičnom ľudovom liečiteľstve. Jeho používanie siaha ďaleko do minulosti. Neexistujú žiadne presné informácie o tom, odkiaľ pochádza, ale Indovia a Číňania ho používali pred tisíckami rokov vo svojej vlastnej medicíne a počas náboženských rituálov, predovšetkým na účely očisty. Zázvor bol veľmi obľúbeným korením aj medzi Rimanmi, ktorí ho používali na mäso a ryby. Nepretržitej obľube sa tešil aj v stredoveku; verilo sa, že ochráni pred morom.  Samotná rastlina je príbuzná kurkume a kardamómu.

Jeho liečivé účinky

Účinné látky zázvoru sa nachádzajú v koreni rastliny, preto je zvykom túto časť jesť a spracovávať. Z minerálnych látok vo významnom množstve obsahuje vápnik, sodík, fosfor, mangán, draslík, zinok a železo. Obsahuje aj vitamíny B a E. Medzi jeho účinné látky patria jeho éterické oleje, ktoré mu dodávajú charakteristickú chuť. Tieto aktívne zložky sú kurkumen, beta-zingiberén, kamfén, bizabolén, cymén, gingerol a sogaol.

Gingerol sa vyznačuje protizápalovými účinkami, vďaka čomu možno zázvor použiť na liečbu dýchacích ťažkostí a prechladnutí. Vďaka svojmu protizápalovému účinku pomáha gingerol aj pri zmierňovaní bolestí kĺbov, či pri artróze a reumatoidnej artritíde.

Dobre dezinfikuje a je účinný aj proti vírusovým ochoreniam, znižuje horúčku a intenzitu potenia. Vďaka poslednej uvedenej vlastnosti môže zohrávať dôležitú úlohu pri detoxikácii, pretože toxíny nahromadené v tele sa dajú odstrániť nielen výkalmi či močom, ale aj potom.

Zázvor dokáže pomôcť aj pri vredoch, pretože ničí baktériu Helicobacter pylori, ktorá spôsobuje žalúdočné vredy.

Môže sa použiť aj pri iných ťažkostiach tráviaceho systému ako žalúdka. Pomáha zmierniť nadúvanie a hnačku, uvoľňuje črevné a menštruačné kŕče a dá sa s ním zmierniť aj nevoľnosť. Práve kvôli tomu sa často používal proti morskej chorobe.  Je účinný aj proti nevoľnostiam v tehotenstve.

Pôsobí povzbudzujúco na sliny a iné tráviace šťavy, čím uľahčuje trávenie, zároveň znižuje tvorbu plynov a zmierňuje črevné problémy.

Zázvor je antioxidant, ktorý znižuje cholesterol a vysoký krvný tlak. Vďaka svojmu účinku na riedenie krvi pomáha predchádzať tvorbe krvných zrazenín, čím chráni pred kardiovaskulárnymi problémami. Jeho tlmiaci účinok sa dá využiť proti bolesti v rôznych oblastiach a gingerol v ňom obsiahnutý chráni pred vznikom rakoviny hrubého čreva a konečníka, ale ničí aj rakovinové bunky vaječníkov.

Čo hovorí veda?

V štúdii uskutočnenej výskumníkmi na Floride bol 247 pacientom s osteoartrózou podávaný zázvorový extrakt. Výsledky potvrdili, že zázvor zmierňuje bolesti kĺbov.

Použitie

Zázvor je výborným liekom na tráviace ťažkosti. Dokáže zmierniť črevné kŕče, hnačku, nevoľnosť, nadúvanie, morskú chorobu, ale aj žalúdočné vredy a zápal žalúdka. Je vhodný aj na uvoľnenie kŕčov pri menštruácii.

Dezinfikuje a tlmí zápaly, preto sa dá použiť aj pri ochoreniach horných dýchacích ciest, nachladnutí, kašli. Dá sa použiť na zmiernenie kataru, zníženie horúčky, či dokonca na liečbu chrípky, ale je vhodný aj na zmiernenie migrény.

Čistí lymfatický systém, detoxikuje a chráni kardiovaskulárny systém. Znižuje vysoký cholesterol, riedi krv a znižuje vysoký krvný tlak. Jeho účinné látky pomáhajú predchádzať rakovine, obzvlášť účinný je proti rakovine hrubého čreva a konečníka, ako aj rakovine vaječníkov.

Literatúra

Pan MH, Hsieh MC, Kuo JM, Lai CS, Wu H, Sang S, et al. [6]-Shogaol induces apoptosis in human colorectal carcinoma cells via ROS production, caspase activation, and GADD 153 expression. Mol Nutr Food Res. 2008;52:527–37.

Schwertner, H.A., Rios, D.C., Pascoe, J.E. Variation in concentration and labelling of ginger root dietary supplements. Obstet Gynecol. 2006;107:1337–1343.

Akoachere JF, Ndip RN, Chenwi EB et al. Antibacterial effect of Zingiber officinale and Garcinia kola on respiratory tract pathogens. East Afr Med J. 2002 Nov;79(11):588-92. 2002.

Bordia, A., Verma, S.K., Srivastava, K.C. Effect of ginger (Zingiber officinale Rosc.) and fenugreek (Trigonella foenumgraecum L.) on blood lipids, blood sugar and platelet aggregation in patients with coronary artery disease. Prostaglandins Leukot Essent Fat Acids. 1997;56:379–384.

Borrelli F, Capasso R, Aviello G, Pittler MH, Izzo AA. Effectiveness and safety of ginger in the treatment of pregnancy-induced nausea and vomiting. Obstet Gynecol. 2005 Apr;105(4):849-56. 2005. PMID:15802416.

Grzanna, R., Lindmark, L., Frondoza, C.G. Ginger — an herbal medicinal product with broad anti-inflammatory actions. J Med Food. 2005;8:125–132.

Fischer-Rasmussen W, Kjaer SK, Dahl C, et al. Ginger treatment of hypereesis gravidarum. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 38(1990):19-24. 1990.

Fortin, Francois, Editorial Director. The Visual Foods Encyclopedia. Macmillan, New York. 1996.

Fuhrman B, Rosenblat M, Hayek T, Coleman R, Aviram M. Ginger extract consumption reduces plasma cholesterol, inhibits LDL oxidation and attenuates development of atherosclerosis in atherosclerotic, apolipoprotein E-deficient mice. J Nutr. 2000;130:1124–231.

Young, H.Y., Liao, J.C., Chang, Y.S., Luo, Y.L., Lu, M.C., Peng, W.H. Synergistic effect of ginger and nifedipine on human platelet aggregation: a study in hypertensive patients and normal volunteers. Am J Chin Med. 2006;34:545–551.

Ippoushi K, Azuma K, Ito H, Horie H, Higashio H. [6]-Gingerol inhibits nitric oxide synthesis in activated J774.1 mouse macrophages and prevents peroxynitrite-induced oxidation and nitration reactions. Life Sci. 2003 Nov 14;73(26):3427-37. 2003.

Koo, K., Ammit, A., Tran, V., Duke, C., Roufogalis, B. Gingerols and related analogues inhibit arachidonic acid-induced human platelet serotonin release and aggregation. Thromb Res. 2001;103:387–397.

Kiuchi F, et al. Inhibition of prostaglandin and leukotriene biosynthesis by gingerols and diarylheptanoids. Chem Pharm Bull 40 (1992):387-91. 1992.

Srivastava KC, Mustafa T. Ginger (Zingiber officinale) in rheumatism and musculoskeletal disorders. Med Hypothesis 39(1992):342-8. 1992.

Black CD, Herring MP, Hurley DJ, O’Connor PJ. Ginger (Zingiber officinale) reduces muscle pain caused by eccentric exercise. J Pain. 2010;11:894–903.

Nature Immunology Online. Nature Immunology Online. 2001;10.1038/ni732. 2001.
homson, M., al-Qattan, K., al-Sawan, S., Alnaqeeb, M., Khan, I., Ali, M. The use of ginger (Zingiber officinale Rosc.) as a potential anti-inflammatory and antithrombotic agent. Prostaglandins Leukot Essent Fat Acids. 2002;67:475–478.

Rhode JM, Huang J, Fogoros S, Tan L, Zick S, Liu JR. Ginger induces apoptosis and autophagocytosis in ovarian cancer cells. Abstract #4510, presented April 4, 2006 at the 97th AACR Annual Meeting, April 1-5, 2006, Washington, DC. 2006.

Srivastava KC, Mustafa T. Ginger (Zingiber officinale) and rheumatic disorders. Med Hypothesis 29 (1989):25-28. 1989.

Wigler I, Grotto I, Caspi D, Yaron M. The effects of Zintona EC (a ginger extract) on symptomatic gonarthritis. Osteoarthritis Cartilage. 2003 Nov;11(11):783-9. 2003.

Phan PV, Sohrabi A, Polotsky A, Hungerford DS, Lindmark L, Frondoza CG. Ginger extract components suppress induction of chemokine expression in human synoviocytes. J Altern Complement Med. 2005 Feb;11(1):149-54. 2005. PMID:15750374.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2925903/

Názov:
Zázvor (Zingiber officinalis)

Latinský názov:
Zingiber officinalis

Obsah

Súvisiace produkty

 • Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.

  Slim Tea

   13.30

  Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.

 • NaturalSwiss DigestFX® je starostlivo vyberaný doplnok výživy s obsahom prírodných enzýmov. Obsahuje 7 enzýmov pre okamžitý účinok pri problémoch s trávením a nafukovaním: papaín a bromelaín štiepia bielkoviny, lipáza štiepi tuky, celuláza štiepi rastlinné vlákna a laktáza štiepi laktózu. Uľahčuje trávenie pri laktózovej intolerancii.
  Jeho účinné látky napomáhajú tráveniu, ako aj rozkladu prijatých živín. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, podporujú metabolické procesy a zmierňujú prípadné tráviace ťažkosti. Vhodné aj pre vegánov.

  NaturalSwiss DigestFX®

   23.06

  NaturalSwiss DigestFX® je starostlivo vyberaný doplnok výživy s obsahom prírodných enzýmov. Obsahuje 7 enzýmov pre okamžitý účinok pri problémoch s trávením a nafukovaním: papaín a bromelaín štiepia bielkoviny, lipáza štiepi tuky, celuláza štiepi rastlinné vlákna a laktáza štiepi laktózu. Uľahčuje trávenie pri laktózovej intolerancii.
  Jeho účinné látky napomáhajú tráveniu, ako aj rozkladu prijatých živín. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, podporujú metabolické procesy a zmierňujú prípadné tráviace ťažkosti. Vhodné aj pre vegánov.