Medovka lekárska | Tajomstvo optimálneho trávenia

Medovka lekárska

Medovka lekárska prospieva nielen ako čaj.

Medovka lekárska predstavuje rastlinku trvalku, s bohatým rozkonárením, jemnými chĺpikmi; okrem iného disponuje arómou intenzívne pripomínajúcou citrón,dorastá do výšky 30-90 cm. Kvitne v júni až auguste drobnými bielymi kvetmi. Obľubuje slnečné stanovište alebo polotieň chránené pred studeným severným vetrom. Pôdu obľubuje kyprú, piesočnato-hlinitú, bohatú na živiny. Ak si ju chceme vysádzať do nádob, treba vedieť že jej korene rastú až do hĺbky 20-30 cm, preto treba zvoliť správnu nádobu. V našich podmienkach zvykne vymŕzať, preto ju na zimu prikrývame napríklad čečinou. Odpradávna sa medovka používa ako liečivá a medonosná rastlina. Zbiera sa hlavne vňať alebo listy, a to na začiatku kvitnutia. Pridávame ju aj do vonných zmesí.

Rozmnožujeme ju priamym výsevom do pôdy v apríli, alebo predpestovaním priesad, ktoré vysievame v marci do teplého pareniska, alebo delením trsov dvoj až troj ročných rastlín.

Kuchynské využitie: Na korenenie slúžia najmä mladé čerstvé listy zberané ešte pred kvitnutím rastliny. Lístky medovky pridávame do šalátov, bylinkových omáčiek, polievok, rybích a hubových jedál, majonéz, jogurtov, mliečnych nápojov a limonád, no taktiež ňou koreníme grilované jedlá, hydinu a varenú ryžu. Používa sa taktiež pri výrobe likérov ”Benediktínka”.

Liečivé účinky melissa officinalis

Táto bylinka s výrazne citrónovou vôňou má silnú protivírusovú a protibakteriálnu aktivitu, ktorá napomáha pri liečení oparu (herpes). Ak ju užívame vnútorne, pomáha pri nervových problémoch a podráždenosti, najmä u detí. Ľudia trpiaci stavmi úzkosti a búšením srdca majú z medovky prospech, pretože pôsobí sedatívne a uvoľňuje nervovú sústavu. Z liehových výťažkov medovky sa vyrábajú veľmi žiadané lieky proti bolestiam hlavy, hypochondrii a hystérii. Je účinná proti nespavosti, melanchólii a depresiám, zmierňuje nadúvanie. Inhalácia silice napomáha pri odkašlávaní a uvoľňovaní hlienu. Čerstvé pomliaždené listy prikladáme na miesta po uštipnutí hmyzom. Odvar z medovky je vynikajúci ako relaxačný kúpeľ.

Medovka je liečivá rastlina, ktorá celkovo blahodárne pôsobí na organizmus. Či sa už potrebujete sústrediť na prácu, alebo si len tak zahrať partičku pokra na partypoker sk potom táto bylinka predstavuje tú najlepšiu voľbu. Medovka povzbudí myseľ, posilní telo i dušu.

Bibliografia:
http://www.bylinky.sk/?/Atlas/Medovka

Táto bylinka sa nachádza aj v našom produkte Slim Tea.