Migréna: ako bojovať proti nej účinne?

migréna

K tomu, aby sme spoznali príznaky a príčiny migrény, treba poznať rozdiel medzi bolením hlavy cluster headache, tenznou bolesťou hlavy a medzi stavom nazývaným migréna.

Migréna, všeobecným pomenovaním silná bolesť hlavy predstavuje zvyčajne pulzujúcu, jednostrannú bolesť, v prípade detí môže byť obojstranná bolesť. Ohlási záchvatmi, ale má isté náznaky – predzvesť. Obvykle nejaký druh neurologických príznakov upozorňuje na jej príchod. Migréna a jej frekvencia výskytu závisí od jedinca tak, ako aj čas jej dozvukov. Existujú takí, ktorých migréna trápi mesačne aj viackrát, ale aj takí, ktorých dvakrát za celý život. Doba trvania tiež závisí od jedinca: existujú takí, u ktorých trvá jednu hodinu, ale aj takí, u ktorých táto doba trvá aj tri dni.

Tenzná bolesť hlavy najčastejšie prepukne medzi ženami od 20 do 50 rokov. Ide o bolesť miernejšiu, ako bolesť, ktorú spôsobí migréna a môžeme ju pociťovať hocikde po celej hlave. Tí, ktorých trápia záchvaty migrény, väčšinou musia žiť aj s tenznou bolesťou hlavy.

Bolenie hlavy cluster headache predstavuje vzácnosť, ako to aj v samotné pomenovanie naznačuje (cluster – zhluk) prichádza cyklicky (silnejšie, ako migréna). Bolenie hlavy cluster headache predstavuje zvyčajne jednostrannú bolesť, môže ju sprevádzať upchanie nosa, tečenie z nosa, zápal očných spojiviek, visiace viečka a slzenie. Mužov trápi častejšie, hlavne vo veku medzi 20 až 40 rokov.

MIGRÉNA A JEJ DÔVODY

Dôvody migrény nepoznáme celkom jasne. Skutočnosť, že častejšie prepukne v rodinách dáva predpokladať, že ide o genetické príčiny.

Zodpovedné môžu amť aj hormonálne príčiny, ako napr. menštruácia. Migrénu, jej intenzitu a frekvenciu môžu ovplyvniť aj antikoncepčné tabletky.

Migréna vo výnimočných prípadoch môže byť vyvolaná aj cievnymi abnormalitami. Ďalším možným dôvodom môže byť prílišná citlivosť ciev. V týchto prípadoch migréna predstavuje odpoveď na vonkajšie vplyvy (nevyspatosť, stres, niektoré potraviny, počasie – fronty, vône).

Treba vedieť rozpoznať príčiny. Publikácia IgG Food Intolerance Case Studies v podstate upozorňuje na vzťah medzi potravou a migrénou: Na jednotlivé potraviny možno nie sme alergický, napriek tomu ich organizmus rozpozná ako toxíny tak isto, ako tie látky, na ktoré sme naozaj alergický. Ide o imunomodulačnú intoleranciu na jedlo.

PRÍZNAKY

Predzvesťou  migrény býva únava, pocit skľúčenosti, apatia, podráždenosť, alebo prílišná dobrá nálada. Potom pred očami postihnutých migrénou tancujú oslepujúce svetlá, vidia iskry, alebo môže nastať výpadok zorného uhľa– ide o takzvanú auru.

Po niekoľkých minútach, ale najviac do jednej hodiny prepukne už spomínaná bolesť, migréna, ktorú môže sprevádzať citlivosť na zvuky, svetlo, alebo vône, ďalej nevoľnosť, zvracanie a hnačka. V poslednom štádiu po bolení hlavy prichádza únava.

Aj keď nepoznáme dôvody migrény, s istotou vieme, že rozšírenie ciev a v jeho dôsledku nastupujúci zápal zodpovedná za jej vznik. Zápal pravdepodobne zapríčiňujú uvoľnené zlúčeniny v dôsledku disfunkcii nervov v rozšírených cievach. Pred migrénou pociťuje pacient tzv. kontrakcie ciev, za ktoré môže byť zodpovedná za predzvesť migrény.

LIEČBA

V prípade, ak lekárska diagnóza znie migréna, treba neurologické vyšetrenie na to, aby došlo k vylúčeniu zapríčinenia orgánmi. Môže byť odôvodnené interné, očné, stomatologické vyšetrenie a taktiež CT, alebo MRI vyšetrenie ciev.

V jednotlivých prípadoch nemožno obísť braniu liekov. Tripány, CGRP-receptory antagonisty boli špeciálne vyvinuté na liečenie ochorenia migréna. V závislosti od frekvencie záchvatov môže byť potrebná aj preventívna liečba, čo možno uskutočniť aj s prípravkami bez lekárskeho predpisu.

Súčasťou liečby bolenia hlavy – migréna – môže byť aj nejaká diéta. Odporúčame viesť denník bolenia hlavy, v ktorom nie len dátumy zaznamenáme, ale aj to, že v daný deň aké ďalšie bolesti, alebo celkový stav bol pre nás typický. Z denníka nie len frekvenciu a intenzitu migrény môžeme vysledovať, ale aj to, že aké faktory mohli spôsobiť bolesti hlavy, alebo aký iný orgán môžeme podozrievať. Na základe denníka potom možno naozaj efektívnu, individuálnu terapiu predpísať.

DOBRÉ RADY

Oplatí sa v organizme nahromadených toxických látok zbaviť aj vtedy, keď nám migréna – alebo nejaká liečba liekmi – nestrpčuje každodenný život. V prípade migrény však potrebujeme nevyhnutne detoxikáciu.

Detoxikáciu vynikajúco napomáha detoxikačná kúra Toxi Clean, s ktorou možno dosiahnuť úplnú detoxikáciu. Proces pozostáva z troch krokov. Prvým, najdôležitejším krokom detoxikácie NaturalSwiss program na očistu čreva vyčistí črevá od nahromadených toxínov a parazitov. Swiss Probiotix probiotikum dokáže zabezpečiť náhradu prospešných črevných baktérií. Premnožením škodlivých črevných baktérií a toxických látok, alebo organizmom podobne vnímaných baktérií, ktoré vniknú do tela, počet prospešných črevných baktérií výrazne klesne. To naruší rovnováhu črevnej mikroflóry. Dobré trávenie predstavuje základom zdravého života. V treťom, poslednom kroku treba napomáhať očiste rôznym orgánom, hlavne pečene. Túto úlohu vyrieši Toxi Clean. Vďaka prírodným zložkám ani jeden výrobok nepredstavuje pre telo záťaž novými chemickými zlúčeninami, preto ich organizmus nevníma ako vonkajší vplyv, ale ako vnútornú pomoc.

Ďalej treba vedieť ako na uvoľnenie, relax – nastal čas, aby sme začali cvičiť, športovať a/alebo relaxovať. Musíme veľa spať, a tiež nezaškodí ani vytvorenie vhodného denného režimu. Pravidelné stravovanie, dodržiavanie denného rytmu výrazne môže zmeniť kvalitu života.